ZX Spectrum > WSPÓŁCZESNE KLONY

ZX 48 Spider

(1/11) > >>

skoti:
Klon ZX Spectrum 48. W zasadzie to samo co ZX Max 48. Po szczegóły odsyłam na wiki http://speccy.pl/wiki/index.php?title=ZX_48_Spider
Maryjan przetestował cały arsenał interfejsów i wygląda, że z kompatybilnością jest całkiem nieźle. Dzięki !

Kilka uwag dla składających:
* Rezystory R12, R13, R14 dodają Beeper, Ear, Mic do wyjścia audio. Jeżeli montujecie głośnik to można je pominąć.
* Jeżeli zamiast przetwornicy lutujecie 7805 warto upewnić się, że to nie jakaś podróba. Trafiły mi się nowe sztuki gdzie przy 350mA napięcie siadało do 4,5v
* Pod wszystkie scalaki można dać podstawki. Obudowa ładnie się zamyka.
* Podstawki pod pamięci trzeba lekko podszlifować od spodu z jednej strony ze względu na rezystory.
* Kondensatory przy podstawce PLCC są bardzo blisko więc najpierw lutujemy podstawkę a potem kondensatory.
* Trzymać się BOM i powinno ruszyć od pierwszego włączenia.  ;)
 

Maryjan:
Pod względem hardware-owym, do ZX Spider 48, jak i ZX Spider 128k naprawdę nie mam większych zastrzeżeń.
ZX Spider 128k jest moim sprzętem, że tak napiszę - testowym - dla testowania wszelakiego rodzaju interface,
które projektuję ew. odtwarzam ze starych schematów.

KWF:
Fajnie i dzięki za opis na wiki

Jednak skoro Spider 48 wykorzystuje implementację z ZXmaxa 48 w wydaniu 2, to po co te scalaki ('138, '00) do AYka? Implementacja ta (v2.3) ma w sobie zaszyty zegar dla AYka (co prawda tylko 1.75MHz) oraz dekoder dla BC1 i BDIR. Skoro i tak wisi połowa bramek z inwertera '04, może warto byłoby pokusić się o poprawny zegar AYka, taki jak w ZX128K.

damik:
Ja tam nie posiadam ZX Spidera 48, ale wersję 128 i mogę jedynie powiedzieć że działa to bardzo dobrze i stabilnie.

Posiadam też protoplastę czyli ZX Max 48 i jedyny problem to niepełna magistrala systemowa i kłopotliwe w uruchomieniu oscylatory, głównie ten do enkodera PAL.
Ja akurat nie miałem z tym większego problemu mając do dyspozycji dość sporą bazę diagnostyczo-pomiarową   :P
Ale problem głównie polegał na wzbudzaniu osc na harmonicznej lub nieprecyzyjną częstotliwość 4,43MHz powodującą brak koloru w PAL.

KWF:

--- Cytat: damik w 2020.05.05, 23:20:21 ---kłopotliwe w uruchomieniu oscylatory, głównie ten do enkodera PAL.
Ja akurat nie miałem z tym większego problemu mając do dyspozycji sporą bazę diagnostyczo-pomiarową   :P
Ale problem głównie polegał na wzbudzaniu osc na harmonicznej lub nieprecyzyjną częstotliwość 4,43MHz powodującą brak koloru w PAL.

--- Koniec cytatu ---

Bo AD724 to buc i wzbudzić go, to czasem trzeba przyłożyć mu picofaradami. Mniejsze problemy z nim sprawia oscylator Pierce'a na dwóch niebuforowanych bramkach NOT lub z układem typu 74LVC1GX04. Z nimi w 99.9% przypadków startuje poprawnie.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej