Komputery z Z80 > Elwro

ELWRO 800 Junior - Problemy z obrazem

<< < (2/3) > >>

Radosław:
Na razie mam problem z dodaniem zdjęć - brak wiedzy i umiejętności . Zdjęcie dodałem na  "fotosik.pl" lecz po kliknięciu w ikonę "umieść obrazek" i skopiowaniu kodu nic tu się nie wyświetla :(.  Widocznie coś robię nie tak...




Sprawdziłem na Elwro z wyświetlanym różowym tłem (obraz nie skacze) i jest tak:
 tranzystor T13 - ma na górze "szarą" kropkę  w przeciwieństwie do otaczających go pozostałych, na których są białe kropki. "Łopatologicznie" rzecz biorąc wygląda na "nadpalony" czego efektem mogła być zmiana koloru umieszczonej na nim kropki.

Radosław:
No... sukces zdjęcie w końcu się wyświetliło   :)

Kolejny etap to sprawdzenie zworki (a raczej punktów lutowniczych)  - Z1
Po dodatkowym sprawdzeniu miernikiem upewniłem się że punkty nie są z sobą połączone.




Radosław:
Kolejny Elwro z "różowym tłem" - podobnie jak wcześniej  T13 z "podsmażoną" kropką




A tutaj zworka Z1 - ma co prawda wypełnione pola lutownicze ale po sprawdzeniu miernikiem potwierdziło się że nie są z sobą połączone (mogły być połączone od spodu)



Ten konkretny egzemplarz ma nie tylko problemy z wyświetlaniem obrazu w kolorze z "różowym tłem" ale również obraz na monitorze Philips płynie z dołu do góry przy podłączeniu przez RGB. Podobnie jest po podłączeniu przez AV. Co ciekawe obraz na monitorze NEPTUN 156 jest prawidłowy ( nie płynie )   

KWF:
Nie patrz na te kropki. One mogą być brudne, a nie usmażone. Miejsce Z1 też należałoby zweryfikować ze schematem, bo mój Junior jest jakieś 1400km ode mnie. Jeśli obraz pływa to są problemy z synchronizacją pionową. Nie trzyma ona czasów.

Myślę, że powinieneś oddać Juniora do jakiegoś speca w swojej okolicy.

Radosław:
1. W sumie to mam objawy tych "brudnych" kropek w 3 Elwro gdzie występuje ten problem czyli "różowy ekran".
Skoro w 3 egzemplarzach występuje ten sam efekt to jednak myślę że to nie jest przypadek - w innych Elwro kropki są białe .
Być może to efekt uboczny - niezamierzony przez "Producenta", lecz tak jest :).
Zamówię konieczne do wymiany elementy i wtedy będzie jasne czy te przypuszczenia są słuszne. Na razie to oczywiście tylko hipoteza.
Swoją drogą to bardzo ciekawe dlaczego akurat wszystkie Elwro mają akurat "różowaczkę" a nie inny kolor. Może "coś" po drodze powoduje "upalenie" właśnie tego konkretnego układu - może "ktoś" na forum miał już wcześniej do czynienia z takimi przypadkami?

2. "Miejsce Z1 też należałoby zweryfikować ze schematem".
Tu się zgodzę - może ktoś ma Elwro "bliżej" i sprawdzi czy dobrze ustaliłem lokalizację zworkę Z1. -  z góry dziękuję!
Z ciekawości sprawdziłem wszystkie moje Elwro - i w żadnym zworka nie jest "zwarta"

3. "Jeśli obraz pływa to są problemy z synchronizacją pionową. Nie trzyma ona czasów." - Jakieś podpowiedzi jak się za to zabrać?

4. "Myślę, że powinieneś oddać Juniora do jakiegoś speca w swojej okolicy". Święte słowa !
 
- Czy jest ktoś chętny do naprawy Juniorków preferuję woj opolskie/śląskie/dolnośląskie - oczywiście rozliczenie za naprawę w PLN/EUR lub w retro sprzęcie 8/16 bit?

Klaud - Serdecznie dziękuję za poświęcony czas i porady, to bardzo miłe otrzymać fachową pomoc. 
 
A tu tylko tak dla zobrazowania ładny "dziewczęcy" kolor ekranu monitora podłączonego do Elwro Junior 800




 

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej