Autor Wątek: ZX Spectrum + czarny ekran  (Przeczytany 4696 razy)

JacekSp

  • *
  • Wiadomości: 15
  • Miejsce pobytu:
    Piastów
ZX Spectrum + czarny ekran
« dnia: 2022.02.02, 22:20:32 »
Witajcie, to mój pierwszy poważny post.

Niedawno kupiłem ZX Spectrum + bez zasilacza. Dokupiłem zamiennik na allegro ale okazało się, że moje telewizory nie łapią sygnału.

Dokupiłem więc mały telewizorek Samsung 710MP i po dostrojeniu pojawia się obraz z komputera. Niestety coś jest nie tak bo na białym tle mam dużą czarną ramkę. I komputer nie reaguje na klawiaturę.

Przy podłączaniu czasami błysną jakieś litery kolorowe czy nawet paski liter ale później czarny ekran.

Wydaje mi się, że wtyczka do podłączenia zasilacza w komputerze trochę lata.

Co to może być? Jest jakiś obraz więc mam nadzieję, że uda się go naprawić.


m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum + czarny ekran
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.02.02, 22:48:57 »
Hej

Zamiast telewizorka trzeba było zrobić video mod i podłączyć pod dowolny z wejściem kompozytowym :)
Wrzuć może zdjęcie ekranu. I nie męcz go długo - stary komputer przed włączeniem wymaga przeglądu, zwłaszcza taki, który ma niezbyt dobrze rozwiązane zasilanie pamięci.

JacekSp

  • *
  • Wiadomości: 15
  • Miejsce pobytu:
    Piastów
Odp: ZX Spectrum + czarny ekran
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.02.03, 08:42:14 »
Wrzuć może zdjęcie ekranu. I nie męcz go długo - stary komputer przed włączeniem wymaga przeglądu.

Dzięki za odpowiedź. Na razie nie chcę go ponownie włączać ale wygląda to tak jak u kolegi z innego postu - pożyczam zdjęcie do wglądu.



Co do monitora to chciałem go kupić bo mam też C64 i Atari 800XL i tylko duże telewizory a taki mały będzie wygodniejszy.

Mod na wyjście kompozytowe chcę zrobić. Oglądałem już filmy na yt i nie wygląda to jakoś skomplikowanie. Tylko najpierw niech Spectruś zadziała.

Poczytałem tu na grupie i obejrzałem wskazaną tutaj stronę https://hardware.speccy.org/reparar-i.html

Wygląda na to, że to może być problem z ramem. W weekend rozkręcę komputer i wyczyszczę środek. Jeśli to nie pomoże będę szukał kogoś z okolic Pruszkowa, kto mi sprzęt przetestuje i ewentualnie wymieni pamięć.

Mam nadzieję, że koszt nie jest duży. Na allegro jest zestaw dla hobbystów do samodzielnego lutowania całego komputera i kosztuje 310 zł.


Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX Spectrum + czarny ekran
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.02.03, 09:40:01 »
Ja bym kupił i zlutowal.
Zawsze to nowy a nie stary.
Pewnie naprawa tej płyty będzie niewiele tańsza niż ten zestaw do samodzielnego złożenia.
No cóż, takie czasy.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum + czarny ekran
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.02.03, 09:42:26 »
Przy awarii dolnego RAM byłaby raczej jakaś sieczka na ekranie. Ale być może górna pamięć padła i nie przechodzi testów? W razie czego mogę sprawdzić go jakimś interfejsem diagnostycznym - jeśli będziesz się wybierał do Wawy, daj znać.

JacekSp

  • *
  • Wiadomości: 15
  • Miejsce pobytu:
    Piastów
Odp: ZX Spectrum + czarny ekran
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.02.03, 09:53:37 »
Przy awarii dolnego RAM byłaby raczej jakaś sieczka na ekranie. Ale być może górna pamięć padła i nie przechodzi testów? W razie czego mogę sprawdzić go jakimś interfejsem diagnostycznym - jeśli będziesz się wybierał do Wawy, daj znać.

Dziękuję za informacje. Najpierw go wyczyszczę i później w razie czego się odezwę. Mam nadzieję, że jest do odratowania poniżej ceny za cały zestaw do samodzielnego montażu  :)

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum + czarny ekran
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.02.03, 10:06:02 »
Jeśli nie zabijesz w nim układu ULA, to wszystko jest do odratowania za jeszcze ludzkie pieniądze. Ale pamiętaj że w aktualnym ładzie tanio już było ;)

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: ZX Spectrum + czarny ekran
« Odpowiedź #7 dnia: 2022.02.03, 12:39:49 »

Przy podłączaniu czasami błysną jakieś litery kolorowe czy nawet paski liter ale później czarny ekran.


Cześć,

wg https://hardware.speccy.org/reparar-i.html

objaw:
"It start, clear the screen but it hang and show white border and black paper."

najczęstsza przyczyna/rozwiązanie
"Upper memory fault. Changed a 4532 chip (32Kx1) to new 4164 (64Kx1)."

Będzie taniej niż zakup ZX Harlequin'a 48. Jednak sprawdź napięcia na płycie przed wymianą by nie przeoczyć ewentualnej przyczyny uszkodzenia ram'u. Może też się okazać, że to nie jedyna usterka, ale bądźmy dobrej myśli.

Jak pomierzyć, posprawdzać, ładnie jest pokazane tu: https://www.youtube.com/watch?v=IzgCmldm2H4&t=1s




« Ostatnia zmiana: 2022.02.03, 12:48:19 wysłana przez tomi »

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum + czarny ekran
« Odpowiedź #8 dnia: 2022.02.03, 15:01:07 »
Przy górnym RAMie pomiar napięć ma drugorzędne znaczenie, gdyż te układy zasilane są (jak prawie wszystko na tej płycie) tylko z +5V. To napięcie jest ze stabilizatora i gdyby ten zaczął świrować, bardziej martwiłbym się o inne układy. Układy padają ze starości, natomiast bez interfejsu (albo chociaż ROMu) diagnostycznego, ciężko będzie stwierdzić, który układ padł. Polecam zacząć od palucha serwisowego - może któryś chip bardziej się grzeje? :)

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: ZX Spectrum + czarny ekran
« Odpowiedź #9 dnia: 2022.02.03, 16:04:14 »
EEE napięcia, masę i ścieżki zawsze trzeba sprawdzić - to nowo przywracany do życia egzemplarz  ;D nie wiadomo co mu dokucza a układy 4532 same od leżenia zazwyczaj się nie psują.
Oczywiście metoda mierzenia paluchem się z powyższym nie wyklucza, a ze względu na szybkość pomiarową jest polecana. Ja jednak zgodnie z podanym filmikiem zacząłbym od przemierzenia omomierzem ścieżek przed włączeniem (choć tu  już jesteśmy po włączeniu), a następnie napięcia albo paluch zgodnie z sugestią m0b.

JacekSp

  • *
  • Wiadomości: 15
  • Miejsce pobytu:
    Piastów
Odp: ZX Spectrum + czarny ekran
« Odpowiedź #10 dnia: 2022.02.03, 16:48:59 »
najczęstsza przyczyna/rozwiązanie
"Upper memory fault. Changed a 4532 chip (32Kx1) to new 4164 (64Kx1)."

Będzie taniej niż zakup ZX Harlequin'a 48. Jednak sprawdź napięcia na płycie przed wymianą by nie przeoczyć ewentualnej przyczyny uszkodzenia ram'u. Może też się okazać, że to nie jedyna usterka, ale bądźmy dobrej myśli.

Jak pomierzyć, posprawdzać, ładnie jest pokazane tu: https://www.youtube.com/watch?v=IzgCmldm2H4&t=1s

Dzięki, będę sprawdzał. :)

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: ZX Spectrum + czarny ekran
« Odpowiedź #11 dnia: 2022.02.03, 19:34:13 »

Przy podłączaniu czasami błysną jakieś litery kolorowe czy nawet paski liter ale później czarny ekran.
...
Co to może być? Jest jakiś obraz więc mam nadzieję, że uda się go naprawić.

Zanim zaczniesz wylutowywać pamięć (4532), sprawdź a najlepiej od razu wymień kondensator C27 (jest obok szerszego złącza klawiatury, w wersji plus jest do niego podłączony zazwyczaj przycisk reset). Przypomniało mi się, że miałem podobny przypadek właśnie z takimi objawami, a przyczyną okazał się być ten kondensator. Aby go sprawdzić trzeba wylutować co najmniej 1 nogę. Jego fabryczna wartość 1uF/50V. Jeśli zupełnie nie trzyma pojemności będzie wprowadzał procesor w ciągły stan reset i tu objaw na ekranie by się zgadzał. Więc zacznij od tego, jeśli po wymianie kondensatora problem pozostanie tu zastosuj się do wcześniejszych wskazówek (pomiary warto i tak zrobić :) ).

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: ZX Spectrum + czarny ekran
« Odpowiedź #12 dnia: 2022.02.03, 20:06:58 »
Przycisk reset też może trzymać, też proponuję sprawdzić.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

JacekSp

  • *
  • Wiadomości: 15
  • Miejsce pobytu:
    Piastów
Odp: ZX Spectrum + czarny ekran
« Odpowiedź #13 dnia: 2022.02.03, 22:20:13 »
Przycisk reset też może trzymać, też proponuję sprawdzić.

Ok, dzięki za sugestię :)

JacekSp

  • *
  • Wiadomości: 15
  • Miejsce pobytu:
    Piastów
Odp: ZX Spectrum + czarny ekran
« Odpowiedź #14 dnia: 2022.02.13, 15:06:08 »
Dotarł do mnie drugi ZX Spectrum+

Też nie działa ale ten ma inne objawy. Tutaj na starcie kolorowe prostokąty i losowe, nie istniejące znaki. Co w takim wypadku może być popsute?









Ten komputer ma dodatkowo wyjście na monitor (tak mi się wydaje) a płyta z przeróbką wygląda tak: