Autor Wątek: Kilka pytań o hiszpański ZX+128.  (Przeczytany 4349 razy)

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Kilka pytań o hiszpański ZX+128.
« dnia: 2022.03.19, 22:29:55 »
Wpadły mi w ręce elementy z hiszpańskiej wersji ZX+128, konkretnie płyta główna i góra obudowy (w dziale "Kupię/Zamienię" zamieściłem ogłoszenie bo szukam reszty klamotów ale to nieistotne w tym miejscu). Ponieważ to pierwszy toastrack jaki mam (a chyba 3-ci, przy którym w ogóle siedziałem), mam kilka pytań dotyczących jego działania.
  • Czy "Hiszpan" się czymś różni od "Anglika"? Mam jakieś niejasne wrażenie, że gdzieś kiedyś czytałem, że jakieś różnice są - ale za nic nie mogę sobie przypomnieć o co chodziło (mogę nie mieć racji).
  • W płycie jest założony EPROM 27256, na który jest wgrany hiszpański ROM. Ale mam wrażenie, że tylko połówkowy, bo goła płyta zgłasza się od razu w trybie 48+ - nie pokazuje się menu wyboru, jak w 128K+2 (chyba powinno być tak samo?) tylko od razu mam na dole komunikat po hiszpańsku. Klawiatura chwilowo nie jest sprawna ale membranę już zamówiłem i czekam na przesyłkę więc dalej nie przechodziłem. I przy okazji - czy mogę bez obawy założyć kość z angielskim ROM-em?
  • Być może jest to związane z powyższym (czyli kością EPROM z taką a nie inną zawartością) ale "na zimno' po włączeniu komputer pokazuje serię czarnych i białych pasów (na zmianę). Ale jeśli wcisnę Reset albo wyłączę i ponownie włączę zasilanie, komputer bootuje się poprawnie. Wymieniłem wszystkie elektrolity poza dwoma 47uF bo akurat tych mi zabrakło ale to nic nie zmieniło. Czy ktoś się z czymś takim spotkał i ewentualnie ma pomysł, co może być nie w porządku/na co zwrócić uwagę?
  • Chciałbym zastąpić regulator 7805 przetwornicą Aimtec AMSR2-7805JZ. Wiem skąd inąd, że Pear takie też zakładał w toastrackach i było cacy. Niestety, w tym moim po podmianie komputer nie chce wstać - pokazuje biało-czarne wzory i tyle. Zdziwiło mnie to - zakładałem takie w innych spectrumach i nie było problemu (no i Aimtec jest 2x tańszy od analogicznego Traco). Napięcie wyjściowe jest w porządku, mierzyłem na pamięciach i jest +5V. Znów - na co zwrócić uwagę?
Jak wspomniałem, to pierwszy toastrack, z jakim mam do czynienia. Z góry dziękuję za pomoc.
« Ostatnia zmiana: 2022.03.19, 22:36:38 wysłana przez perinoid »
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kilka pytań o hiszpański ZX+128.
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.03.20, 10:23:48 »
Nie wiem, czy coś Ci to pomoże, ale mam teraz na biurku 128K (ale nie hiszpańskiego) i on zgłasza się menu ze 128K - (c) 1986. Można się przełączyć na oryginalny ROM, wtedy mamy (c) 1982. Z tego co widzę u Ciebie jest (c) 1985 i jest poniżej dopisek Espanol. Podłącz klawiaturę i sprawdź, czy to jest Basic 48K, czy 128K. A najlepiej zgraj zawartość ROM i wszystko będzie jasne.
Te pasy są poziome? U mnie też czasem występują, zwłaszcza przy poruszeniu gniazda zasilania. Po resecie wszystko wraca do normy.

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 830
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kilka pytań o hiszpański ZX+128.
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.03.20, 11:50:53 »
W wersji hiszpańskiej nie ma menu z wyborem opcji po uruchomieniu komputera. Tu są filmy o naprawie "Hiszpana", może w czymś pomogą:
https://www.youtube.com/watch?v=qSZ2nk3a3ig
https://www.youtube.com/watch?v=dHwfmXuucQU
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kilka pytań o hiszpański ZX+128.
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.03.20, 14:21:08 »
@m0b: pasy są pionowe, na przemian czarny i biały. Szerokie jakby na 2 znaki każdy (na oko). Ekran jest statyczny, nic się nie zmienia. Z części, które mogę jeszcze podmienić dla sprawdzenia jest procek i Yamaha bo żadnej innej nie mam.

@popocop: Dzięki za info. I tak chciałbym założyć ROM angielski (muszę tylko usiąść do sprzętu i go wypalić) ale zacznę od diagnostycznego. Może pamięć jest jednak walnięta? Się okaże. Klawiatura na razie niesprawna, czekam na zamówioną membranę.

Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Kilka pytań o hiszpański ZX+128.
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.03.20, 16:21:29 »
Jeśli komputer startuje z powitaniem, jak poniżej, to będzie w trybie 128K, BASICiem 128K. Aby przełączyć go w BASIC48, możesz wpisać:
RANDOMIZE USR 0
Tylko ten tryb 48K, też ma wszystkie komunikaty błędów po hiszpańsku.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kilka pytań o hiszpański ZX+128.
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.03.20, 22:24:30 »
@KWF: nie mam klawiatury chwilowo, czekam na membranę.

Wypaliłem diagrom od Alforda i zrobiłem na nim testy. Pierwszy przebieg na zimno - bez problemu. Drugi - błąd na jednym z banków, trzeci - błąd na dwóch bankach, czwarty i kolejne - wiesza się na teście banku 1 (0 przechodzi, na 1 się wiesza). Za to w trybie 48K, w którym nie ma bankowania, komp chodzi poprawnie nawet po nagrzaniu, jak już w trybie 128K się wywraca. Czy jest możliwe, że ULA się grzeje i to jest efekt? Nakleiłem na nią 3 radiatorki miedziane dedykowane do RPi ale to nie pomogło wiele. Generalnie - która kość odpowiada za bankowanie?
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kilka pytań o hiszpański ZX+128.
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.03.21, 07:59:08 »
Nie masz jakiegoś gumiaka, żeby tymczasowo przełożyć klawiaturę? Pewnie nie jest łatwo wybierać dodatkowe opcje ROMów diagnostycznych bez klawiatury i odpalasz tylko podstawowy test pamięci. O ile pamiętam DiagROM ma jakieś dodatkowe testy RAM, może on coś podpowie?

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kilka pytań o hiszpański ZX+128.
« Odpowiedź #7 dnia: 2022.03.21, 19:16:34 »
Wszystkie problemy udało się wyjaśnić. Problemy ze stabilnością wynikały z ULA - gdy się zagrzała, powodowała problemy. Żeby było ciekawiej, włożyłem ją do szaraka i tam działa poprawnie. Jednocześnie ULA z szaraka w tej płycie też hula bezproblemowo więc myślę, że tę sprawę mam ogarniętą. Przy okazji, po zamianie tej kości komputer zaczął poprawnie działać z Aimtekiem. Wypaliłem też sobie oryginalny ROM. Także elektrycznie mam wszystko załatwione.

Pozostały mi kwestie mechaniczne, czyli braki w obudowie.
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Kilka pytań o hiszpański ZX+128.
« Odpowiedź #8 dnia: 2022.03.21, 20:28:11 »
Tiaa.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kilka pytań o hiszpański ZX+128.
« Odpowiedź #9 dnia: 2022.03.21, 20:37:31 »
No dobra, dobra. Zaxon asystował dzielnie znosząc moje marudzenie. I on doradził swapa. Żeby nie było :-)
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Kilka pytań o hiszpański ZX+128.
« Odpowiedź #10 dnia: 2022.03.23, 15:30:12 »
Nooo ;) Niech mnie ktoś przytuli ;) Albo chociaż pochwali  8)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kilka pytań o hiszpański ZX+128.
« Odpowiedź #11 dnia: 2022.03.23, 17:11:44 »
Dobra robota Zaxon, tak trzymaj  :D

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Kilka pytań o hiszpański ZX+128.
« Odpowiedź #12 dnia: 2022.03.24, 09:46:37 »
Podawałem już parę razy:
https://spectrumforeveryone.com/technical/

Są różnice.W obu wersjach płyty 128k hiszpańskich nie ma normalnie /CLK.

Cytuj
Version 2

First version of the Spectrum 128 ‘Toastrack’, found in early Investronica 128 machines. These are presumably Samsung manufactured as they have solder mask on both PCB sides. The /CLK connection on the edge connector is not actually connected to the CPU clock signal, so this must be manually added if peripherals that use this signal (e.g. DivMMC) are to be used.

Despite the specification stating otherwise, RAM banks 1,3,5 and 7 are contended, and 0,2,4 and 6 are uncontended. This caused some issues as we’ll see later.

Version 2-1

Minor revision to correct some bugs on the Version 2 PCB, again found only in Investronica 128 machines. /CLK connection issue is still present on this revision.

Z tego co pamiętam to wyjście wideo ma inny pinout niż w angielskim toastracku, cośtam z composite też do poprawy. Mam sztukę dzięki Trojackowi, trzymam w wersji stockowej :)
dużo sprzętu mało czasu.

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kilka pytań o hiszpański ZX+128.
« Odpowiedź #13 dnia: 2022.03.24, 11:05:39 »
Podawałem już parę razy:
https://spectrumforeveryone.com/technical/
Dzięki. Poczytam. O braku /CLK już mnie uświadomił @zaxon. Z video jest o tyle dziwnie, że normalnie mi działa kabel RGB->SCART z szaraka autorstwa @martin381 ale nie działa mi kabel Composite. Więc coś jest na rzeczy, przy czym dotyczy to Composite a nie RGB. ROM, który był założony, był na kości 27256 i nie musiał być oryginalnym z tej maszyny. Klawiatura jest niewątpliwie hiszpańska. Natomiast nie mam spodu obudowy i nie wiem, co było na niej wytłoczone/napisane. Jest opcja, że to składak. Aczkolwiek o wersję hiszpańską sugeruje to, że nie działa mi żadno DivMMC/DivSD, natomiast działa DivIDE od Lotharka. Chętnie bym się dowiedział, jakie oznaczenia miały płyty hiszpańskie i jak jednoznacznie rozpoznać, czy to hiszpan czy anglik.
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Kilka pytań o hiszpański ZX+128.
« Odpowiedź #14 dnia: 2022.03.24, 11:48:15 »
a to jeszcze linia M1 w Z80 - działa wtedy divIDE a MMC nie.
dużo sprzętu mało czasu.