Autor Wątek: Cewka  (Przeczytany 2155 razy)

Grefkow

  • CharlesNicOB
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Miejsce pobytu:
    Lodz
Cewka
« dnia: 2022.04.22, 14:49:33 »
Szybkie pytanie o Cewkę ZX +48 czemu jest to tak unikatowy towar czy nie można wstawić tam czegoś innego ?? Czy parametry tej cewki są tak bardzo istotne do prawidłowej pracy ?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Cewka
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.04.22, 15:16:30 »
Cewka to element zaprojektowany specjalnie dla Spectrum i w związku z tym obecnie się jej już nie produkuje.
Tak, parametry są ważne.
Tu masz instruktaż, jak można sobie taką cewkę zrobić samemu.

Grefkow

  • CharlesNicOB
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Miejsce pobytu:
    Lodz
Odp: Cewka
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.04.22, 15:19:55 »
SUPER
Ale czy cewka o innych parametrach unieruchomi zx czy będzie niestabilny czy co się zadzieje ?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Cewka
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.04.22, 15:30:58 »
Ta cewka to tak naprawdę mały transformator.
Wyobraź sobie, że chcesz zrobić zasilacz sieciowy na określone napięcie i określonej mocy, i bierzesz pierwszy lepszy transformator...
Cewka ma być taka, jaką przewidział projektant, z dopuszczalną pewną tolerancją. Inaczej przetwornica albo wcale nie będzie działać (nie wzbudzi się), albo będzie dawać nieprawidłowe napięcie bazowe, co przełoży się na nieprawidłowe napięcia -5V i +12V i najpewniej uszkodzenia co najmniej pamięci 4116.

Grefkow

  • CharlesNicOB
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Miejsce pobytu:
    Lodz
Odp: Cewka
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.04.25, 10:38:54 »
Jeszcze jedno pytanie czy to musi być aptekarska dokładność jeżeli chodzi o drut czy można tu dać 0,3 zamiast 0,315 ? Albo 0,2 jak mam taki pod ręką ?

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Cewka
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.04.25, 11:54:34 »
To nie apteka, ale przekrój drutu wpływa na maksymalny prąd jaki może przez niego popłynąć. 0,315 wydaje się być większy niż oryginalny, bo po nawinięciu cewka mi wychodziła "grubsza". Większość prądu pobieranego przez ZX'a idzie z linii +5V, przez "cewkę" idzie to co potrzebuje +12V i -5V. Można się jedynie obawiać, czy przy zbyt cienkim drucie nie pojawi się problem jego upalania się przy jakimś zwarciu w przetwornicy. Ja osobiście wolałbym jednak nie przewijać za często cewki, bo to upierdliwa robota.
« Ostatnia zmiana: 2022.04.25, 12:09:36 wysłana przez m0b »

coberr

  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Miejsce pobytu:
    Gorzów Wlkp
Odp: Cewka
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.04.29, 13:42:16 »
NALEŻY PAMIĘTAĆ - że ta cewka to faktycznie cewka (czyli dławik) z dowiniętym uzwojeniem wtornym (dla wysterowania obwodu bazy). I w zasadzie nie nalezy tego elementu nazywać transformatorem - mimo ze podobnie to to wygląda i teoretycznie tylko  podobną spełnia funkcję.
Parametry są wazne ale to juz wszystko dokładnie koledzy opisali.

Grefkow

  • CharlesNicOB
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Miejsce pobytu:
    Lodz
Odp: Cewka
« Odpowiedź #7 dnia: 2022.04.29, 14:19:01 »
Myślę że temat wyjaśniony teraz tylko nawinąć i zobaczymy ...