ZX Spectrum > NAPRAWY

Gumiak Issue 3 z ULA 6C001E-6 Philippines

(1/2) > >>

rime:
Hej, dostałem do sprawdzenia gumiaka który jedyne co pokazuje to śmietnik na ekranie, niezależnie od tego co siedzi w ROMie oraz jakie kości dolnego RAMu są włożone. Napięcia są ok. Podejrzewałem 74157 ale po wrzuceniu wszystkiego w podstawki, sprawdziłem TTLe, są sprawne.
diagROM v1.56 i 0.37 nie pokazują nic sensownego. No i tutaj pojawia się główny podejrzany czyli ULA -6 made in Filipiny. Niestety nie posiadam takiego układu, ani zamiennika z którego dostępnością z tego co widzę - może być teraz ciężko.
Szukam więc sprawdzonego servicemana, który jest w stanie dokończyć robotę, najlepiej z Poznania. Do paczki będą dołączone 4116 od majfrenda których nie mam jak sprawdzić (nie mam testera).

KWF:
Alez jak on ma działać, skoro tylko pół górnego RAM w płycie? Górny RAM nie jest potrzebny do poprawnego działania komputera.

Mod pod EPROMa zrobiony?

rime:
Wiem, że górny RAM nie jest potrzebny, po prostu zacząłem wyciągać wszystkie kości, niepotrzebnie wstawiłem to zdjęcie.
Co do modyfikacji jumpery są wlutowane w pozycji H, pin 1 i 28 nie jest zwarty. W pierwszym banku EEPROMu W27E257 jest oryginalny ROM ZX48, a w drugim rom diagnostyczny 0.36 - pozostałość po poprzednim naprawiaczu. Jak dobrze rozumiem, w tej konfiguracji komputer będzie działał, ale bez moda będą jakieś problemy z odczytem klawiatury. Co nie zmienia faktu, że komputer tak ja przestał działać - tak go dostałem (nie ruszałem ROMu), więc w pierwszej kolejności założyłem, że będzie to problem z dolnym RAMem/ULA/CPU. Jednakże z jakimkolwiek dolnym RAMem, DiagROM 1.56 nie zgłasza się.

KWF:
Skoro jesteś już którymś serwisantami tej płyty (i chyba nie ostatnim), to zacząłbym od usunięcia wszystkiego co jest zbędne do odpalenia w 16K, łącznie z logika górnego RAMu. Zrobiłbym porządnie mod pod EPROMa i dopiero zaczął sprawdzać co jest nie tak, ale ja się nie znam i jestem tylko hobbystą.

m0b:
Podmieniałeś CPU?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej