Komputery z Z80 > JUPITER ACE

Jupiter ACE - bascolACE ROM

(1/4) > >>

KWF:
A kto powiedział, że BASIC nie może działać w Jupiterze ACE?

Istnieje wersja BASICa zgodna z ZX Spectrum i jest dostępna w postaci ROMu o nazwie BasColACE (basic - colour - ACE). ROM ZX Spectrum (GW03) w wersji na Jupitera przygotował Antonio Villena.  Wymaga on przynajmniej 16K+ RAMu oraz specjalnego adaptera w miejsce oryginalnych kostek ROMu.

BascolACE ROM zajmuje 16KB i składa się z 2 części. Pierwsza część (8KB) jest wykonywana raz, zaraz po starcie komputera lub resecie i sama siebie kopuje pod wsazane adresy RAM oraz czeka na wywołanie 2 części. Trwa to ok 100ms. Druga cześć (też 8KB) rezyduje pod adresami oryginalnego ROMu Jupitera.

Mapa pamięci z bascolACE:


--- Cytuj ---ROM (Firmware A)       0x0000-0x1fff
Shadow Video RAM       0x2000-0x23ff
Video RAM              0x2400-0x27ff
Shadow CHR$            0x2800-0x2bff
CHR$                   0x2c00-0x2fff
Shadow 1k RAM          0x3000-0x3bff
1k RAM                 0x3c00-0x3fff
Atributes              0x4000-0x42ff
Available RAM          0x4300-0xffff

--- Koniec cytatu ---

Na razie odpaliłem ten ROM w wersji z tokenami BASICa.

bascolACE cz.1

bascolACE cz.2

damik:
Ciekawe to ustrojstwo, do tej pory nie wiedziałem że jest jakiś Basic do Jupka  :D
A może jest też jakaś wersja wczytywana z magnetofonu ?
Chętnie bym się tym pobawił, może zapodasz jakiś schemat tego adapterka, zrobił bym go sobie na płytce uniwersalnej.
Z tym Basic'em to chyba nie będzie już taki szybki komputerek  ;D

KWF:
Na razie przygotowuję komplet informacji, poprawiam tłumaczenie wujka Google z hiszpańskiego na angielski i potem wrzucę całość na wiki. A adapterek dostaniesz, bo mam 2 sztuki w wersji "kynar+", aby pasował do repliki :D

KWF:
Dla niecierpliwych zrodla i skompilowane pliki:bascolace

damik:
Dzięki za info ...  :D
Jest do tego jeszcze jakiś kawałek dokumentacji ?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej