Komputery z Z80 > Elwro

Naprawa Elwro 800-2 Junior

(1/15) > >>

RetroNora:
Witam,
ostatnio wpadł mi w ręce 800-2 junior. Jednakże jest on niesprawny. Po podłączeniu do monitora Neptun wyświetla taki wzorek. (Zdjęcie w załączniku).
Wygląda to jakby obraz był zmniejszony i powielony zarówno w pionie jak i poziomie, więc obstawiam jakiś problem z synchronizacją. W Internecie znalazłem schematy oraz instrukcję i posiłkując się nimi sprawdziłem:
-wsad pamięci eprom 2716, oraz wymieniłem na inną kostkę pamięci,
-rejestr 74LS174 ( używając testera logiki TTL),
-sygnały zegarowe generowane przez kwarc 14MHz, między innymi na CPU.
Komputer reaguje na przycisk reset( po jego naciśnięciu zmienia się obraz wyświetlany a po chwili powraca). Gdy uruchomić komputer bez procesora w podstawce obraz jest inny, a więc zdaje się że CPU chodzi.
Używając oscyloskopu sprawdziłem sygnały synchronizacji na wyjściu monitora RGB. I tak odpowiednio na pinie 8 (HSync) jest 55kHz a na pinie 9 (VSync) około 170kHz. Wartości te wyglądają jakby były powiększone około 10 razy ale zdają się być kompletnie ' z czapy'. Szczerze mówiąc nie wiem co może być przyczyną takiej niesprawności.

damik:
Trudno będzie tak na odległość zdiagnozować ten komputer bez mocy nadprzyrodzonych ;)

Jednak zacząłbym od sprawdzenia pamięci RAM bo czasem lubi padać któraś kostka.
Następnie zweryfikować wsady w pozostałych EPROM'ach, tylko uwaga było tych wsadów kilka wersji i musisz mieć odpowiedni.
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=6958.msg101085#msg101085

Jeśli to nic nie da to pozostaje Ci już oscyloskop i żmudne szukanie usterki, ale tutaj zacząłbym od liczników w układzie wyświetlania.

KWF:

--- Cytat: damik w 2023.04.27, 14:50:52 ---...  ale tutaj zacząłbym od liczników w układzie wyświetlania.

--- Koniec cytatu ---

Na to stawiam, albo na dzielniki czestotliwosci, bo ramka jest generowana, tylko o zlych "timingach".

RetroNora:
Sprawdziłem zawartość EPROMów ( PROMów nie ruszałem bo wlutowane) i jest to wersja czwarta, mimo opisu sugerującego wersję 3. Co do RAMu to przebiegi na nim wyglądają poprawnie, pro forma sprawdziłem jedną kość w innym komputerze.
Liczniki ( 7490, 7493, 74161) sprawdziłem pod kątem sygnału taktującego oraz pojawiającego się na wyjściach sygnału. ( Posiłkując się ich notami katalogowymi oraz dtr-em Juniora aby wiedzieć w jakim module liczą). No i na pierwszy rzut oka nic niezwykłego nie znalazłem. Podepnę  jeszcze pod nie analizator stanów logicznych aby sprawdzić czy liczą poprawnie, ale to dłuższa zabawa.
Właśnie od kilku tygodni ślęczę nad nim z oscyloskopem i nic nie mogę znaleźć.
Zlutowałem przejściówkę aby podłączyć juniora pod inny telewizor i obraz różni się od tego co pokazywał Neptun.

damik:
Jeszcze jedna sprawa, te zielone podstawki Tesla lubią często źle kontaktować, warto się upewnić czy jakaś nie ma problemów np ta od 2716.
W zasadzie to one wszystkie kwalifikowały się już do wymiany zaraz po opuszczeniu fabryki.  :P

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej