Autor Wątek: Timex 2048 obraz czarno biały  (Przeczytany 7521 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Timex 2048 obraz czarno biały
« Odpowiedź #15 dnia: 2016.10.09, 20:41:49 »
W Timex'ie sygnał jest sumą RGB i synchronizacji.

Pear, Matko Boska...
Na pewno? ;)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Timex 2048 obraz czarno biały
« Odpowiedź #16 dnia: 2016.10.09, 20:43:38 »
Tak sobie dywaguję. Wiedziałem, że podejmiesz temat, ale bardziej liczyłem na jakiś wywód naukowy niż odwołanie się do objawień :D
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Timex 2048 obraz czarno biały
« Odpowiedź #17 dnia: 2016.10.09, 21:03:54 »
Challenge accepted ;)
W dużym przybliżeniu - sygnał PAL jest sumą sygnałów luminancji i chrominancji. Oczywiście żeby to, co się zmieszało, dało się później "odmieszać", trzeba zastosować modulację, której algorytm będzie znany przez odbiorcę sygnału. W przypadku PAL stosuje się modulację kwadraturową (QAM), która polega na przesunięciu faz dwóch sygnałów o 90 stopni wobec siebie, i  amplitudowe zmodulowanie tym wynikiem częstotliwości nośnej (4,33 MHz).
Tak zwana chrominancja to tak naprawdę suma dwóch sygnałów chrominancji: U i V, czyli R-Y oraz B-Y. Żeby jednak odbiornik mógł je później odseparować, jedną składową traktuje się sinusem, a drugą cosinusem (uzyskując różnicę fazy równą 90 stopni) i dopiero ich sumą moduluje się nośną, do której następnie dodaje się luminancję Y (sygnał Y nie może być modulowany QAM ze względu na kompatybilność z TV czarno-białą).
Zatem sygnał PAL (composite video) zawsze ma dokładnie taką samą strukturę - niezależnie, z jakiego urządzenia "wychodzi". A już w szczególności nie da się z niego w prosty sposób wyodrębnić sygnałów RGB (bo do tego celu należy dokonać demodulacji QAM, normalizacji chrominancji względem "wzorca" zawartego w sygnale burst, a następnie rozseparowania składowych w matrycy YUV-RGB).
« Ostatnia zmiana: 2016.10.09, 21:33:24 wysłana przez trojacek »

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Timex 2048 obraz czarno biały
« Odpowiedź #18 dnia: 2016.10.09, 22:20:55 »
Coś jednak musi być inaczej, bo jeden działa, a drugi nie.

Dlatego warto najpierw sprawdzić, czy sygnał jest na pewno poprawny. Elementy RC mogą nie trzymać wartości, albo nawet sam koder może być uszkodzony w jakiś nietypowy sposób. Być może amplituda chrominancji jest zbyt niska w procesie modulacji, może sama nośna (kwarc się rozkaprysił).
Cyfrowe dekodery PAL działają na zupełnie innej zasadzie, niż analogowe.

Cadderlik

  • **
  • Wiadomości: 74
  • Miejsce pobytu:
    Rumia
Odp: Timex 2048 obraz czarno biały
« Odpowiedź #19 dnia: 2016.10.10, 01:39:15 »
Rozumiem że ostatnie zdanie jest odpowiedzią dlaczego kolor pokazuje na lcd a na kineskopowym nie?

Jutro sprawdzę na JVC kineskopie.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Timex 2048 obraz czarno biały
« Odpowiedź #20 dnia: 2016.10.10, 01:49:59 »
Ogólnie - tak, ale nadal poruszamy się w sferze hipotez.
Coraz bardziej jednak podejrzewam kwarc 4,33 MHz. Załóżmy, że częstotliwość generatora podnośnej zaczęła "tańczyć" wokół wartości znamionowej. Telewizory analogowe bazują na zawartej w sygnale composite video nośnej o tej częstotliwości, więc przy jej braku (lub zanikaniu) dekoder PAL będzie się blokował, co skutkuje wyświetlaniem obrazu czarno-białego. Natomiast odbiorniki cyfrowe potrafią skompensować jej fluktuacje w bardzo szerokim zakresie, ponieważ sygnał zostaje zdigitalizowany i DSP wykryje dane o chrominancji - oczywiście w rozsądnych granicach dryftu nośnej. Tolerancja może być jednak bardzo szeroka - na potrzeby obsługi multistandardów.

Może to też być sprawka kondensatora C33 przy kwarcu (załącznik).

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Timex 2048 obraz czarno biały
« Odpowiedź #21 dnia: 2016.10.10, 06:14:51 »
Tego Timexa sprawdzałem u siebie na tanim konwerterze (tuner z wejściem CVBS) na VGA podłączonym do monitora LCD i na zwykłym telewizorze CRT.
Na obu był kolor. Może o dwa tony ciemniejsze kolory niż przeciętnie, ale były na obu.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Timex 2048 obraz czarno biały
« Odpowiedź #22 dnia: 2016.10.10, 09:42:15 »
Miałem kiedyś podobny przypadek z TC2048.
Zachowywał się jak ten i na   Sony (kineskopowym) był czarno biały u właściciela.
U mnie też było podobnie(miałem jeszcze wtedy Sony14" trinitron ) i na nim też było black and white.
Na innych był kolor bez problemu.
Wymieniłem kondensatory podłączone do nóżek 11 i 12 MC1377(coś mi tam nie pasowało tam po
sprawdzeniu oscyloskopem) i problem zniknął u mnie jak i u właściciela :D
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Timex 2048 obraz czarno biały
« Odpowiedź #23 dnia: 2016.10.10, 10:40:04 »
W takim razie wypadałoby poprawić :-[
Tylko nie mam takiego telewizora, na którym tych kolorów nie widać.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Cadderlik

  • **
  • Wiadomości: 74
  • Miejsce pobytu:
    Rumia
Odp: Timex 2048 obraz czarno biały
« Odpowiedź #24 dnia: 2016.10.16, 20:03:57 »
Timex od Peara po naprawach, jakby co kolor jest



Przetestuję jeszcze na swoich kineskopach w garażu 1x Daewoo, 1x JVC, 3xSony (różne modele).