forum speccy.pl

Komputery z Z80 => AMSTRAD => Wątek zaczęty przez: Abrimaal w 2013.02.26, 18:50:17

Tytuł: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2013.02.26, 18:50:17
Do emulacji Amstrada używam zestawu CPC Loader (http://cpcloader.trak.dk/) + WinApe, najlepiej działa u mnie.
Interesuje mnie w jaki sposób CPC Loader wysyła polecenie uruchomienia gry do WinApe (emulator po starcie automatycznie wykonuje LOAD"name lub RUN"name i gra startuje sama).
Chciałbym wykorzystać tą metodę do uruchomiania programów ze skrótu, jednak nie znam opcji parametrów Command Line dla WinApe. Próbowałem utworzyć taki skrót:
D:\folder\folder\winape.exe D:\folder\folder\gra.dsk (ścieżki i nazwy przykładowe). Próbowałem dopisywać parametry -run"disc czy -cat, ale nie działa. W większości emulatorów innych komputerów podanie ścieżki do pliku .exe emulatora i ścieżki do gry wystarcza do autostartu ze skrótu. tutaj napotykam na problemy. Startuje emulator, ale nie ładuje gry.
Poradźcie coś, jeśli coś wiecie na ten temat.
Tytuł: Odp: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.02.27, 06:54:30

Przyznaję że nigdy czegoś takiego nie robiłem. Wprawdzie WinApe jako jedyny dobrze emuluje Plusy i łatwo w nim zmieniać np. wersję CRTC, to ogólnie go nie lubię, jest jakiś toporny i jego skróty klawiszowe gryzą mi się z innymi programami. Wolę Caprice32. :)
Może spróbuj na innym emulatorze, albo zamiast uruchamiać grę z dsk spróbuj ze snapshota, ja wiem że to mniej wygodne, bo nie wystarczy go ściągnąć z neta ale trzeba sobie go zrobić. Ale może tak uda ci się uniknąć wklepywania nazw bo jak rozumiem o to ci chodzi. Choć zamiast dopisywać taki skrypcik do każdej gry, może łatwiej będzie zmienić nazwę pliku startowego na 0.bas. A po co wyjaśniam poniżej.
   Ja na prawdziwym CPC by szybko i wygodnie uruchamiać wszelkie dobra, bez pamiętania i wklepywania nazw loaderów i bez wpisywania cat by je sobie przypomnieć. Miałem na każdej dyskietce taki programik menu w którym cyferką wybierałem grę lub program co na niej był. To menu zawsze się nazywało 0.bas. I taką samą nazwę miał główny jedyny program jeśli zajmował całą stronę dyskietki. W tym menu wystarczyło wcisnąć 0 by ponownie wczytał 0.BAS lub 0.BIN z innej. W Amstradzie przecież nie trzeba słowa RUN wpisywać bo samo się pojawia z cudzysłowem jak wciśniesz "długi Enter" (lub mały Enter w przypadku 464) wraz z Control. Więc na tak przygotowanych dyskietkach wystarczyło przytrzymując cały czas CTRL wcisnąć po kolei 0 potem lewą strzałkę by cofnąć na początek wiersza i ten Enter (nie mylić z Return). To się dzieje błyskawicznie bez patrzenia na klawisze. Nawet przez pewien czas miałem taki mechanizm co w chwili włożenia dyskietki sam wpisywał te kilka znaków i w ten sposób miałem samobutujące się dyskietki, bez modyfikowania ROMów. Wystarczyło pociągnąć kabelki od złącza klawiatury i umieścić je tak by się w odpowiedniej kolejności stykały gdy dyskietka kładzie się na głowicę. :)
Tytuł: Odp: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2013.03.02, 00:09:07
W Caprice nawet nie wiem jak włączyć pełny ekran, Alt+Enter ani F11 nie działają, a kiedy włączam jakikolwiek emu, chcę mieć wrażenie że pracuję na realnym sprzęcie, "z dala" od Windows.
Odnośnie drugiego akapitu, to jeszcze nie mam pojęcia, jak stworzyć i modyfikować dyskietkę, dopiero poznaję Basic i specyfikację sprzętu.
Tytuł: Odp: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.03.02, 01:13:09
W Caprice32 przełączanie na pełny ekran i z powrotem to klawisz na lewo od 1 ten nad TAB. F5 - reset, F6 - wybierasz nowy plik dsk, czyli tak jakby zmieniasz dyskietkę. Utworzenie pliku z czystą dyskietką to w menu Disk / Insert blank disk. :)
By zmienić nazwę pliku  |ren,"nowa nazwa","stara nazwa"  Ta pionowa kreska przed ren jest na klawiszu na prawo od P, a cudzysłów w brytyjskich klawiaturach jest na 2ce ze shiftem. Caprice zapisuje modyfikacje (tzn pyta o nazwę pliku pod jakim zapisać) na dyskietce dopiero w chwili gdy zmieniasz dsk na inny, lub gdy chcesz wyłączyć program, a wcześniej coś zmieniałeś na tej wirtualnej dyskietce. Jeśli dysk jaki używasz był spakowany zipem (bo akceptuje takie) nie zmieni zawartości zipa i ta zmodyfikowana będzie nagrana luzem. :)
Tytuł: Odp: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: ikci w 2013.03.02, 09:46:14
. Caprice zapisuje modyfikacje (tzn pyta o nazwę pliku pod jakim zapisać) na dyskietce dopiero w chwili gdy zmieniasz dsk na inny, lub gdy chcesz wyłączyć program, a wcześniej coś zmieniałeś na tej wirtualnej dyskietce.

No i tego własnie nie cierpię w Caprice... Tego że nie zapisuje na dyskietce w czasie rzeczywistym.  Szkoda, że nie można wyłaczyć tej funkcji.
Tytuł: Odp: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.03.02, 12:49:59
No fakt, też bym tak wolał. Choć ma też zaletę dla tych mniej zapobiegliwych co kopii przed ryzykownymi modyfikacjami nie zrobili. Na szczęście nie trzeba tego robić po każdej modyfikacji a program ci przypomina o nagraniu przy zmianie pliku lub gdy wyłączasz emulator. Ja mam lapka ze stabilnym win7 to się nie boję że wyłączenie prądu lub jakiś zwiech mi skasuje pracę bo nie nagrałem tego co dłubałem.
Właśnie sprawdziłem jak to jest na WinApe, w mojej wersji nie modyfikuje pliku dsk na żywo, robi to przy wyłączeniu programu i to bez pytania. Nie jestem pewien czy to lepsze rozwiązanie. Wiesz, nikt ci nie każe polubić Caprice. Można go używać nawet go nie lubiąc. ;)
Tytuł: Odp: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: ikci w 2013.03.02, 23:04:00
Własnie problem jest w tym że chyba wszystkie emulatory CPC nie zapisują plików na dyskietkę "na żywo"
Co do lubienia lub nie lubienia - nie mam wyjścia. W CPC podobnie jak i w ZX większość rzeczy robię na emulu
chociażby po to by nie "meczyć" klawiatury w CPC. Na PC-cie klawiatura jak padnie to kupie nową za 20zł
natomiast naprawa klawiatury CPC może mnie juz walnąć po kieszeni.
Poza tym jest mega wygodniej pracowac na obrazach plików jakich mam tysiące na twardzielu.  Nieprawdaż? 
Tytuł: Odp: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.03.10, 05:21:34
Nie podzielam obaw że klawisze się mogą uszkodzić, to nie jest Spectrum! Ja w swoją po naście godzin przez 4 lata klepałem i nic jej nie było. We współczesnych PC są gorsze klawiatury. Jedynie końcówki taśmy wtykanej w płytę główną z czasem nie kontaktowały bo za często go rozkręcałem i się starły od częstego wtykania i wyciągania, ale jak obciąłem końcówkę to znowu było dobrze. Dwa razy w tym czasie rozebrałem klawisze by z wyciągniętą folią umyć pod kranem, szczoteczką z mydłem, po wyschnięciu odzyskiwały blask. :)

Rozumiem że nie chce ci się przenosić dsk na fizyczne nośniki. Chyba najwygodniej byłoby podłączyć 3calową stacje do PC i na nim nagrywać dyski dla CPC, a są do tego programy. (Bo transmisja po kablu jest dość zawodna i irytująca). Lub jeśli mamy w CPC 3,5cala to tym samym programem zwyczajnie można je nagrywać na PC we formacie Amstrada. Ja mam tylko Lapka więc musiałbym dokupić interfejs przez który stację można podłączyć przez USB. Gdybym miał już przygotowane dyskietki, Emulator by mnie nie interesował, chyba że do sprawdzenia zachowania programu na innej konfiguracji niż moja. Jednak ma on jeden plus. Nie musisz mieć prawdziwego Amstrada ani fury dyskietek, ani cierpliwości do przenoszenia tych setek dsk-ów. Jednak zrobiłbym to z co lepszymi grami użytkami i demkami. No bo co jak jakiś komodziarz wpadnie? Emulator będziesz mu pokazywał? To tak jakby pokazywać obrazek z tatuażem jaki ci się podoba, ale nie masz go na sobie. ;)
Tytuł: Odp: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: ikci w 2013.03.10, 11:08:10
Zbyniu,
Oczywiście, że CHCE MI SIĘ przenosić obrazy .DSK na dyski 3"  - mam ich już ponad 250 szt (może nawet 300) więc problem z dostępnością nośników w moim przypadku nie istnieje.  Poza tym będąc ekstremalnym konserwatystą - uwielbiam odgłosy pracującej stacji - i żaden emulator tego nie zastąpi.

Jednak aby popracować na CPC w każdej wolnej chwili - muszę rozkładać sprzęt, podłączac kabelki itd... Natomiast komputer PC mam zawsze gotowy do działania - więc wygodniejsze jest w takim wypadku działanie na emulatorze.

 
Co do fizycznego przenoszenia plików .DSK na dyskietki 3"  poprzez podłączenie stacji 3" do komputera PC. Każdy twierdzi, że to łatwe i wygodne tylko jak zaczynam się wypytywać o szczegóły to wtedy się okazuje, że mniej niż 10% zainteresowanych miało osobiste doświadczenia w tym względzie.

Bo co to znaczy wygodne???

- Musisz mieć komputer PC na tyle stary aby w ogóle miał złącze floppy na płycie gł. oraz w BIOS'ie możliwość ustawienia floppy na 5.25" 360KB lub lepiej 180KB (40 ścieżek a nie 80)  Ustawienie na 5.25" - 720Kb lub 3.5" może uszkodzić naszą stację 3"
- Ten sam komputer musi być na tyle "nowy" aby "poszedł" na nim Windows XP (jeśli chcemy używać  SAMdisk lub CPCDiskXP)
- Najpierw trzeba wyjąć z naszego CPC stację wewnętrzną 3" i podłączyć ją do PC i wcale to nie jest "proste jak konstrukcja gwoździa" bo złącze sygnałowe w tej stacji (26pin) nie jest zgodne ze złączem w naszym PC (34pin schugart) - zatem trzeba zrobić adapter.  Stacje można przy tym "uwalić" podłączając nieodpowiednio zasilanie z PCeta.
Prościej jest jeżeli  udało się nam zdobyć stację DDI-1 (tam są już złącza standardu schugart) lub stację 3" od FDD3000 lub FDD3 (generalnie wszystko maksymalnie trudne do kupienia w Polsce i trzeba to rozbierać aby wybebeszyć z tego napęd.)
Gdzie zatem wygoda?
   
Natomiast nie widzę nic "zawodnego" i irytującego w transmisji "po kablu"

Jest to niemożliwe  kiedy nie mamy portu drukarki LPT w naszym PC.

No i  programy zabezpieczone (zapisane w sposób niestandardowy) mogą się nie dać przerzucić.
Ale przecież w przypadku CPC chyba każdy dostępny zabezpieczony obraz .DSK  ma swój s'crack'owany odpowiednik, więc to żaden problem. 
Niewygodne jest to, że trzeba działać pod DOS'em ale program TurboTrans działa szybko i bez zarzutu.

W ogóle to przydałby się jakiś TUTORIAL na temat zrzucania obrazów .DSK na dyskietki.


 


 
Tytuł: Odp: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.03.10, 13:49:15
Oki przyznaję się, od 6 lat nie miałem do czynienia z żadną stacją dyskietek, bo tyle czasu do Polski nie zaglądałem gdzie został mój Amstrad Amiga i stary PC. Po kablu (równoległym) przegrywałem dsk z Amigi na CPC gdzie specjalnie do tego stworzone programy na oba komputery transmitowały to do CPC a ten formatował i zapisywał całe obrazy ścieżka po ścieżce. I miałem tą metodą sporo błędów, pewnie przez brak ekranowania. Te progsy były dodane do Amigowego emulatora, nie pamiętam nazwy (to z 10 lat temu było) ale ten sam facet to napisał co stworzył na Amę Songplayera do MP3.

Nagrywałem też kiedyś na PC, (to chyba na Carpice było) dyskietki 3,5 dla CPC, choć nie udało mi się ich sprawdzić na CPC bo nie rozwiązałem problemu znalezienia i podłączenia do niego takiej stacji. :( Ale nic nie trzeba było przestawiać w biosie i chyba dobrze były nagrane bo PC bez tego programu do tworzenia takich dysków jej zawartości nie widział, a pod tym program owszem. Nie pamiętam czy była opcja używania fizycznej stacji w PC jako domyślnej w emulatorze. 3calowej nie chciało mi się już kabla robić by do PC wtykać a dużej 5,25 się pozbyłem parę lat wcześniej niż kupiłem PC. Z opisu programu wynikało że w razie nagrywania dyskietek SD na stacji DD, czyli 40 zamiast 80 ścieżek programowo przeskakiwał co drugą ścieżkę. Można tez było wybrać czy ma to być dla jedno czy dwu głowicowej stacji. W dwu do strony B mamy dostęp po przestawieniu przełącznika, a w jedno fizycznie odwracamy dyskietką. Jeśli stronę B nagramy w 2głow. to w 1głow. po odwróceniu dyskietki jej nie przeczytamy. Choć takie szopki częściej mieli w Commodorkach bo w CPC 3 calowe 2głow były wielką rzadkością a 5,25 lub 3,5 w 1głow. praktycznie nie występowały, inaczej niż w C64. Prawda jest taka że dawno minęły czasy gdy dłubanie przy Arnoldku było najbardziej frapującym mnie zajęciem, dziś parę innych rzeczy ma wyższy priorytet.
Muszę też dodać że masz imponującą kolekcję, tylko raz tyle dysków do Amstrada widziałem. :)

Gdy miałem już Amę to do CPC miałem dorobioną taką wtyczkę zasilania w jaką można wetknąć wtyczkę którą normalnie się zasilało twardziela w PC. Taka wtyczka wystawała mi z piecowego zasilacza do Amy, podobnie jak wtyczka RGB do TV do której normalnie była podłączona Ama. Więc wyciągnięcie CPC z kąta i podłączenie zasilania i TV trwało kilkanaście sekund. Mogę ci tylko życzyć podobnej organizacji. Jeśli zamiast tego musisz wyciągać z kąta monitor lub rozwijać jakieś kable, to rozumiem niechęć.

Z okazji braku dostępu do prawdziwych stacji nie czuję się kompetentny do napisania takiego tutoriala, ale może ty się skusisz? ;)



No szkoda że nie ma brzęczących stacją emulatorów? ;)
Prawdą jest że kolejność 5V i 12V w gniazdku w stacji 3` jest odwrotne niż we większych napędach. Czytałem o tym po tym jak już swoją 5,25 podłączyłem, a nic nie skopałem bo mierzyłem wolty zamiast po prosty wtykać wtyczki. :) Programowe odwoływanie się w 3calowych stacjach SD do większych numerów ścieżek powyżej 42, nie uszkadza ich a tylko przestawia tak że głowica chodzi między ścieżkami zamiast na nich, wspominałem już kilkakrotnie jak to przywrócić do normalności w parę sekund. Sporo zachodnich Amstradowców przestawiło się na stacje 3,5`, jeśli obracają się już tylko w gronie co też tak zrobili, niektórzy pozbywają się 3` stacji bez żalu za grosze. Jak się ma taką w PC to już nie trzeba jej przekładać z CPC. Wygodniejsze jest chyba tylko posiadanie w obu 3,5.
Co do przenoszenia niestandardowych dsk tzn. mających więcej sektorów i/lub ścieżek. Na zwykłej stacji 3` SD można nagrać maks 10 sektorów na 42 ścieżkach, sporadycznie ich kiedyś używałem. Jeśli się nie ma RoDosa lub ParaDosa to wymagało to wpisania kilku POKE by je widział. Po sformatowaniu komenda CAT pokazywała na nich 208KB wolne w odróżnieniu od 178KB na domyślnym formacie. Takie dsk mają 210KB (chyba) zamiast 194KB. W emulatorze najprościej jest przestawić w nim AmsDosa na ParaDosa, to wtedy wszystkie rodzaje widzi. Oczywiście obrazów dsk dyskietek DD czyli po 720/800/820KB na stacji SD 180KB na stronie, nie ma sensu wciskać, bo trzeba to kopiować pliczkami. ;)

Tytuł: Odp: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2013.10.30, 06:13:33
Bląd na samym początku tematu. Emulatory WinApe i CPCE95 ładują grę, jeśli w skrócie do programu lub w command line umieści się
D:\path1\winape.exe D:\path2\game.dsktylko trzeba wtedy wpisać CAT i RUN"filename", co czasami stwarza dodatkowe trudności jeśli są tricki w nazwach plików uniemożliwiające odczytanie dysku przez CAT. Na to jest rada - CPC Loader, który znajdzie nazwę pliku.
Emulatory różnych platform zazwyczaj startują grę po skojarzeniu z emulatorem i kliknięciu na plik, czy skrót. Z CPC jest zawsze problem. W emulatorze wpisywanie nazwy pliku, a w CPC loader ręczne wyszukiwanie dysku. To bardzo zniechęca.
W folderze WinApe znalazłem plik .ini takiej treści:
[Settings]
large=true
system=CPC6128
file.drive0=D\:\\Emu\\Amstrad\\Games\\R\\R-Type_128K_dualside.dsk
loaddrive0=true
autotype=RUN"DISC"
To by rozwiązywało sytuacje, gdyby on startował razem z emulatorem, ale tak się nie dzieje. Skrót o treści
winape.exe game.ini nie ładuje gry ani tym bardziej nie wpisuje poleceń na ekranie emulowanego CPC.
Próba dopisania w skrócie parametru autotype też nie daje żadnego efektu.
D:\path1\winape.exe D:\path2\game.dsk autotype=RUN"DISC"Macie inne pomysły?
Tytuł: Odp: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.10.30, 07:59:19
Ech ale się najeżacie na wpisywanie cat i run. A pisałem kilka wpisów wyżej jak można sobie z tym ułatwić życie. Na każdej dyskietce na której mamy po parę rzeczy dogrywamy 0.BAS w którym jest menu z kilkoma pozycjami uruchamianymi cyferką, lub jeśli dysk zawiera jeden główny program to zmieniamy nazwę loadera na 0.BAS lub 0.BIN jeśli jest binarny. I od tej pory na takim dysku nie trzeba wklepywać cat, a run się samo dopisuje gdy wciśniemy CONTROL + ENTER. :) Jedynie bardzo nieliczne rzeczy uruchamiało się komendą |CPM i lepiej w takich dyskach nie grzebać.

Ja rozumiem że jak się ma ogromne zbiory to takie przerobienie wszystkich jest czasochłonne. Cóż można też poczekać aż ktoś dopisze taką funkcję do jakiegoś Emulatora, albo aż powstaną przystawki na których z karty SD odpalimy dowolną grę czy demo jaka powstała na tą maszynę wybierając sobie coś z dłuuugaśnej listy. Albo pobawcie się tym:
http://sourceforge.net/projects/javacpc

Myślę że jak ktoś od czasu do czasu chce w coś pograć to cat i run nie jest irytujące tak jak wtedy, gdy zamierzamy parę godzin posiedzieć by co kilka minut odpalać coraz to inną produkcję. ;) Niedługo dodam tu taki basic co pozwala zrobić takie uruchamiadełko. A na razie może się wam spodoba to co dziś wstawiłem w temacie z trickami. ;)
Tytuł: Odp: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2013.11.01, 04:43:54
Takie "uruchadełko" już jest na PC. To CPC Loader, który potrafi przesłać autotekst na ekran dowolnego emulatora - tylko jak on to robi? Wybiera się dysk, plik i on automatycznie uruchamia program w wybranym emu. Dotrzeć to tego w jaki sposób przesyła on dane, że emulator startuje już z włożonym dyskiem i autotekstem na ekranie. "Włożyć" dysk to nie problem, wystarczy dopisać ścieżkę w skrócie czy innym pliku.
Bardzo tego szukam, dlatego że używam D-Fend jako launchera dla wszystkich systemów z wyjątkiem nielicznych. Każda gra to oddzielny wpis na liście. Mam tam umieszczonych kilkanaście ulubionych gier z CPC, startują już z włożonym dyskiem. Nazwę pliku dla RUN umieszczam po tytule gry i niby jest easy, a jednak tego najważniejszego brakuje.
Tytuł: Odp: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.11.05, 12:21:48
Szukałem niedawno jakiegoś programu na PC do rysowania i/lub konwertowania grafik dla CPC.
Odpaliłem też JavaCPC Desktop, i jeszcze go nie rozpracowałem bo to wielki kombajn, z monitorem assemblera i możliwością odpalania gier prosto z netowych archiwów CPC softu. Choć jeszcze nie wiem jak.
Ale jedno już mi się spodobało, ten emulator naśladuje dźwięki stacji dysków. hehe fajne :)

http://cpc-live.com/download.php
Tytuł: Odp: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: pear w 2013.11.05, 19:48:52
Ściągnąłem ten JavaCPC Desktop
Powinienem się tym martwić ?

Zablokowana infekcja
URL:   http://cpc-live.com/request.php?2|lib\resources.jar|...
Infekcja:   Win32:Evo-gen [Susp]
Tytuł: Odp: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: trojacek w 2013.11.05, 20:08:32
A jaki antywirus?
Tytuł: Odp: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: pear w 2013.11.05, 21:23:12
Avast Home 2014
Tytuł: Odp: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: trojacek w 2013.11.05, 22:08:55
To zrób aktualizację bazy wirusów, bo puścili babola, który dawał false positives.
Tytuł: Odp: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.11.05, 23:56:25
Nie rozumiem tego co napisałeś. Jeśli masz na myśli że plik jest zarażony, to nic nie wiem, ale ja nie mam antywira. Ale to chyba temat na inny wątek.

Gapa jestem, nie zauważyłem że są już wpisy na drugiej stronie. ;)
Tytuł: Odp: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2015.10.01, 02:53:35
Tym razem chodzi o dobry debugger z możliwością zapisu (eksportu) danych od podanego adresu, o określonej długości,
do pliku .bin.  Może też być opcja od adresu początkowego do końcowego.

Na razie próbuję w WinApe. Jest Save binary data, ale gdzie podać parametry? Zapisuje 1 bajt, na którym akurat jest kursor.
Po zaznaczeniu Ctrl+click wybranego kodu, też zapisuje 1 bajt.
Jest w nim też opcja Disassembly, nawet z wyborem hex/dec, ale chyba skojarzona z drukarką.
W opcjach drukarki ustawiam print to file i nic.
Niech ktoś podpowie co robić, a może poleci inny emulator?

Tytuł: Odp: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.10.01, 16:16:04
Najwięcej opcji wszelakich ma emulator/kombajn  JavaCPC.
Tytuł: Odp: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2015.10.02, 02:04:25
Ok, wszystko gra. Choć debugger jest ten sam, co w WinApe, to trzeba otworzyć Assembler, wpisać adres, długość, które zostają pobrane z emulatora czy debuggera i zapisać plik .asm
Później, żeby kod dał się zrekomplilować w Pasmo, trzeba zamienić w Notepad wszystkie HX LX HY LY na IXH IXL IYH IYL (minuta roboty).
Dalej, wszystkie ADD ADC i SUB na ADD A, ADC A, SBC A, (minuta roboty - przecinki istotne).
Notepad doda A, też do instrukcji typu SBC HL,DE czy ADD HL,SP i podobnych. Pasmo wyświetla numer linii, w której jest błąd. Na szczęście takich instrukcji w przykładowej grze było kilka. (około 5 minut).
Ostatni błąd, jaki się przytrafił, to adres kończący się na ADD (np. $4ADD), bo ten kombajn nie zna ludzkich cyfr. Tam też dopisał ,A (jedno wystąpienie typu CALL $4ADD A,).

W oknie assemblera są różne opcje, możliwe że daje się jakoś skonfigurować składnię.

Teraz najważniejsza sprawa. Czy jest pewność, że w danej chwili, gdy uruchamiam dis/assembler, w pamięci nie znajduje się ROM?
Tytuł: Odp: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2019.01.28, 16:12:27
Niezły poradnik do WinAPE. :)

http://www.wykop.pl/ramka/3159291/gramy-na-amstrad-schneider-cpc-w-windows

(http://classic-games.pl/wp-content/uploads/2016/01/cpc_winape_07_prehistorik_2.png)
Tytuł: Odp: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2019.05.19, 08:04:17
WinApe: dwa pytania

Jak pozbyć się okienka przy zamykaniu "Cannot create DSK ...."? Tego nie powinno być. Wydaje mi się, że emu próbuje zapisać stan dysku przy wyjściu.

Jak uruchomić grę z command line, bez używania ścieżek (względne mogą być) ani tym bardziej bez otwierania menu i otwierania pliku z grą.
Gra jest w tym samym folderze, co plik .exe emulatora. Wywołanie jest z pliku .bat też w tym samym folderze.
Ten przykład nie działa, nie otwiera dysku: Błąd: Retry Ignore Cancel
WinApe.exe "Rally2.dsk" /A:Rally

Tytuł: Odp: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: McArti0 w 2021.05.04, 15:40:54
Jaki emulator najlepiej miga 50/25Hz?

speed ink 1,1 : ink 1,1,25

Z moich oględzin to WinAPE jest w zasadzie bezużyteczny.

Caprice co 7 sekund robi dyskoteke na 60/30 Hz przy 121%. A najlepiej jest po HDMI na 1080@50Hz. (ale błyska raz na 8-9sek)

Droid-CPC na PCAandroidzie Bluestack jest w miarę na monitorze 50Hz.

Zancie coś co ładnie szanuje Synchronizacje pionową w sposób ciągły?

ps. mój Ryzen pokazuje, że 60Hz na LCD to 60,0962Hz
Tytuł: Odp: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2021.05.05, 00:31:05
Caprice32 3.6.1 (bo nowszy nie ma GUI do opcji), ma opcję "Synchronize to PC Screen Refresh" ale mam dostęp tylko do LCD 60Hz i jedyne co to zmienia to że cały ekran mruga w tym samym tempie, a nie pasy na różnych wysokościach inaczej. Nieźle choć fajniej by było gdyby parzyste i nieparzyste klatki sie zlewały w jedną.
Teoretycznie ustawiając tempo emulacji na 300% powinien się wstrzelić w odświeżanie, ale w praktyce przy 100% mruganie jest najmniej dokuczliwe. Sam jestem ciekaw jak by to wyglądało na wyświetlaczu który ma odświeżanie z częstotliwością która jest wielokrotnością 25Hz ale nie mam gdzie.

WinAPE ma bardziej precyzyjne tempo regulacji prędkości bo co 5% zamiast co 25, i w teorii powinien trafić odświeżaniem przy 120% ale też tylko w teorii.

Zastanawia mnie czemu testujesz mrugane kolory akurat na tym najmniej sensownym zestawie?  Bo kolory 1 i 25 dają razem szary 50%, a taki kolor w palecie już istnieje, to kolor 13. Zresztą każda kombinacja której suma daje 26 też daje szary (czyli 2+24, 3+23, 4+22 itd aż do 12+14), a im są to bliższe siebie kolory czyli, im mniej sie od siebie różnią jasnością, tym mniej powinno takie mruganie walić po oczach.

Dlatego aby np uzyskać szary (25% jasności) to zamiast mieszać ze sobą czarny i szary (0+13), lepiej mieszać ciemne: fiolet i zieleń (4+9). No chyba że nie o nowe barwy ci chodzi tylko o testowanie jakiś właściwości wyświetlacza to już sie nie odzywam. :)
Tytuł: Odp: Emulatory
Wiadomość wysłana przez: McArti0 w 2021.05.05, 10:23:56
Dzięki za pomysł z tą wersję 3.6.1. w życiu bym tego nie wymyślił  :)

Niestety u mnie na HDMI 50Hz z wyłączoną opcją działa nieco lepiej niż z włączoną ...  :o

a na 60Hz w zasadzie nie działa. (Ryzen 3500u z Vega 8 i Win10)

Zastanawia mnie czemu testujesz mrugane kolory akurat na tym najmniej sensownym zestawie? 

No chyba, że nie o nowe barwy ci chodzi tylko o testowanie jakiś właściwości wyświetlacza to już sie nie odzywam. :)

No bo na razie chodzi o pełną emulacje migania więc musze je widzieć.  :P załączam snapa z wariacjami na temat mrugania. w przerwaniach jest dodane przełączanie banków 1 i 3 do wyświetlania. docelowo miała to by być np. tapeta.  :D

Jak na razie z ciekawostek. Emulator Arnold działa niemal idealnie na TV po 1080@50Hz. Ale żeby w ogóle działał na drugim ekranie musi chociaż jednym pikselem być na pierwszym  :o. Jak jest sam na drugim, to jest freezed . :-X.

JavaCPC po włączeniu w opcjach deinterleaced daje efekt, o którym Zbyniu pisałeś. Zlewa bez migania w jeden kolor.


to już sie nie odzywam. :)
A odzywaj, się odzywaj  ;)