Autor Wątek: SPECTRUM +48 czarno biały obraz na wyjściu composite  (Przeczytany 7683 razy)

tzok

  • *
  • Wiadomości: 19
Dostałem od znajomego "plusa" z płytą ISSUE 4B do przeglądu i w sumie to działa, ale obraz jest czarno biały. Przetwornica działa, napięcie 12V jest na nóżce 14 LM1886 (a właściwie na 10-tej SN94559N, bo taki tam siedzi). Zamieniałem układ ULA z moim ISSUE 4S i w moim na obu ULA jest kolor. Płyta tego ISSUE 4B trochę grzebana - jako TR4 siedzi BD139 (ze skrzyżowanymi "nogami") i jakieś ruskie DRAMy (KR565RU5G) - zamiast TMS4532-15NL4 w upper RAM oraz KR565RU3 w ceramicznych obudowach w lower RAM. Jest też z boku port DIN-5 z sygnałem COMPOSITE przez 100uF i prawym kanałem ze złącza EAR przez 33nF (odsłuch magnetofonu w głośniku monitora). Standardowo odciąłem modulator i pościłem composite przez 47uF do wyjścia TV (też odciętego od modulatora). Tak samo mam to zrobione w moim ISSUE4S i obraz jest ładny i kolorowy.

(zdjęcia jeszcze z podpiętym modulatorem i na "kabelkach")


Spróbuję wymienić LM1886 (jeśli uda mi się kupić) i kwarc 4,433MHz.

Jakieś pomysły/sugestie?

flypeter

  • ****
  • Wiadomości: 415
  • Miejsce pobytu:
    KUJ-POM
Odp: SPECTRUM +48 czarno biały obraz na wyjściu composite
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.02.13, 23:12:48 »
ZX81, ZX 48k/+/128+2/2A/+3, QL, TC 2048, UK2086, Harlequin | Atari 8/16-bit | Commodore 8/16-bit | CPC | MSX | TI99/4 | Acorn Electron, BBC Master Compact | Mac Classic, PowerMac 6100, Apple II+ | Elwro 800 Junior | Meritum | Robotron A5105 | Oric-1 | 8088/80286/80386/80486/Pentium I-IV

tzok

  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: SPECTRUM +48 czarno biały obraz na wyjściu composite
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.02.14, 10:36:07 »
Dzięki - trafione:
 
« Ostatnia zmiana: 2019.02.14, 10:54:37 wysłana przez tzok »

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: SPECTRUM +48 czarno biały obraz na wyjściu composite
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.02.14, 12:43:49 »
Coś się ostatnio pojawia wiele tych płyt z taką przeróbką.
Ja sam miałem dwie sztuki takich ZX + z w/w wyjściem DIN.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

tzok

  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: SPECTRUM +48 czarno biały obraz na wyjściu composite
« Odpowiedź #4 dnia: 2019.02.18, 20:44:19 »
Spectrum 4B zrobione - wymiana wszystkich kondensatorów elektrolitycznych (po sprawdzeniu wylutowanych była potrzebna) oraz zastąpienie LM7805 dedykowanym zamiennikiem opartym o przetwornicę impulsową.

Przed:

Po:


Przy okazji znalazła się też fabrycznie nowa oryginalna membrana klawiatury (w między czasie zamówiłem też współczesny zamiennik - będzie na zapas) więc i mój Spectrum 4S jest już w pełni sprawny. On też miał wyjście DIN ale nie miał przeciętej tej ścieżki od sygnału chrominancji.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: SPECTRUM +48 czarno biały obraz na wyjściu composite
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.02.18, 21:21:32 »
A co to za "blob" z cyny nad tymi ruskimi DRAMami?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: SPECTRUM +48 czarno biały obraz na wyjściu composite
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.02.18, 22:16:28 »
Ta przetwornica się nie nadaje bo sieje zakłóceniami.
Jak już to, TracoPower TSR 1-2450 albo coś z RECON-a odpowiednik stabilizatora 7805.
Do środka wkładamy przetwornice zalane i ekranowane, bo inaczej mogą być problemy.

"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Skinner

  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Miejsce pobytu:
    Wlkp PL
Odp: SPECTRUM +48 czarno biały obraz na wyjściu composite
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.02.19, 09:17:25 »
Przyznam się że sam raz takiej użyłem i działa.
Czy jeśli miały by być problemy to od razu, czy jednak coś z partyzanta zacznie się dziać w przyszłości?
2x 48k+, +2, HQ48 (under construction)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: SPECTRUM +48 czarno biały obraz na wyjściu composite
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.02.19, 09:53:35 »
Przy nie obudowanych przetwornicach problemy występują przy podłączaniu niektórych interface.
Zależne to jest od zakłóceń takiej przetwornicy made in China.
One pracują z różnymi częstotliwościami i stąd te problemy.
Może w twoim przypadku Trafiłeś na jakąś mniej siejącą.

Żeby być na 100% pewny jak one pracują, trzeba by na wyjście zapiąć oscyloskop i sprawdzić.
Może ja miałem jakieś wadliwe ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: SPECTRUM +48 czarno biały obraz na wyjściu composite
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.02.19, 13:11:45 »
Warto też wywalić tę czeską zieloną podstawkę pod procka firmy "Tesla" i zmienić ją na inną niekoniecznie precyzyjną :P
Akurat te czeskie podstawki mimo że mają złocone styki to lubiły tracić dość często kontakt, poza tym są bardzo wysokie.
Kiedyś napsuły mi dość sporo krwi w sprzęcie jaki serwisowałem, potem z definicji wyrywaliśmy te zielone chwasty :D

Druga sprawa to ten NRD'owski procesor jest w wersji 2,5MHz jak mi się zdaje i może to powodować niestabilną pracę kompa po nagrzaniu. Miałem z tym problemem już pewne doświadczenia.
Poza tym te NRD'owskie klony Z-80 nie były w 100% kompatybilne z oryginałem.
Generalnie taki proc jakoś tam działał, ale źle ustawiał flagi dla OUTI , oraz wykazywał nieprawidłowe działanie dla części niepublikowanych rozkazów. (tu może być problem z jakimiś demkami jeśli je stosują)

Trzecia sprawa to warto też dodać jakiś niewielki radiator na ULA. ;)

Apropos fabrycznie nowej i oryginalnej folii to lepiej już dać zamiennik, bo te oryginalne się darły i pękały już od samego patrzenia na nie, chyba że masz oryginalną folię (z kompa z płytą 4S) wyprodukowaną przez Samsunga.
« Ostatnia zmiana: 2019.02.19, 13:37:18 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: SPECTRUM +48 czarno biały obraz na wyjściu composite
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.02.19, 18:49:22 »
Żeby być na 100% pewny jak one pracują, trzeba by na wyjście zapiąć oscyloskop i sprawdzić.
Może ja miałem jakieś wadliwe ?

Ja też miałem. Siały po wizji.

tzok

  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: SPECTRUM +48 czarno biały obraz na wyjściu composite
« Odpowiedź #11 dnia: 2019.02.21, 00:01:06 »
A co to za "blob" z cyny nad tymi ruskimi DRAMami?
Punkt podłączenia masy dołożonego gniazda DIN.

Warto też wywalić tę czeską zieloną podstawkę pod procka firmy "Tesla" i zmienić ją na inną niekoniecznie precyzyjną :P
Akurat te czeskie podstawki mimo że mają złocone styki to lubiły tracić dość często kontakt, poza tym są bardzo wysokie.
Kiedyś napsuły mi dość sporo krwi w sprzęcie jaki serwisowałem, potem z definicji wyrywaliśmy te zielone chwasty :D
Na tę chwilę nie sprawia problemów, więc jej nie ruszałem, jak zacznie "brykać" to wleci. Wszystko jest tak zawalone kalafonią, że mi się filtry w odsysaczu momentalnie zaklejają.

Druga sprawa to ten NRD'owski procesor jest w wersji 2,5MHz jak mi się zdaje i może to powodować niestabilną pracę kompa po nagrzaniu. Miałem z tym problemem już pewne doświadczenia.
Poza tym te NRD'owskie klony Z-80 nie były w 100% kompatybilne z oryginałem.
Generalnie taki proc jakoś tam działał, ale źle ustawiał flagi dla OUTI , oraz wykazywał nieprawidłowe działanie dla części niepublikowanych rozkazów. (tu może być problem z jakimiś demkami jeśli je stosują)
O tym nie wiedziałem, w takim razie będę musiał poszukać jakiegoś Z80.

Trzecia sprawa to warto też dodać jakiś niewielki radiator na ULA. ;)
Radiatory już kupione.


Apropos fabrycznie nowej i oryginalnej folii to lepiej już dać zamiennik, bo te oryginalne się darły i pękały już od samego patrzenia na nie, chyba że masz oryginalną folię (z kompa z płytą 4S) wyprodukowaną przez Samsunga.
Dostałem taką samą jak była w środku, a mój egzemplarz to właśnie ISSUE 4S. Membrana klawiatury jest "mleczna" i matowa. W tym 4B należącym do mojego kolegi membrana klawiatury jest błyszcząca i przezroczysta ale jest cała i działa, więc jej nie ruszałem.

Mój ISSUE 4S zostaje w oryginalne, bo raczej będzie eksponatem, ale zależało mi by był sprawny. Kondensatorów nie ruszałem, bo płyta "dziewicza" a wszystko działa, poza tym jest to stosunkowo "młody" i mało używany egzemplarz (w przeciwieństwie do tego 4B, który pochodzi z pracowni szkolnej). Jedyna modyfikacja jaką wprowadziłem to composite mod, wykonany w oparciu o schemat TC2048:

Płyta mojego Spectrum ISSUE 4S:

Różne kombinacje widziałem na forach o Spectrum, ale ten schemat wydaje mi się być najbardziej poprawny.
« Ostatnia zmiana: 2019.02.21, 00:20:06 wysłana przez tzok »

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: SPECTRUM +48 czarno biały obraz na wyjściu composite
« Odpowiedź #12 dnia: 2019.02.21, 10:47:34 »
Membrana klawiatury jest "mleczna" i matowa. W tym 4B należącym do mojego kolegi membrana klawiatury jest błyszcząca i przezroczysta ale jest cała i działa, więc jej nie ruszałem.

To te matowe folie klawiatur właśnie lubiły pękać, natomiast błyszczące (Samsung'a) oraz różne zamienniki są wiele trwalsze...
Inną kwestią jest jakość zamienników, głównie jeśli chodzi o folie do Plusa, tutaj lepiej kupić na SMR bo z polskimi bywa różnie.
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=639.0
« Ostatnia zmiana: 2019.02.21, 10:54:58 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tzok

  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: SPECTRUM +48 czarno biały obraz na wyjściu composite
« Odpowiedź #13 dnia: 2019.02.21, 13:01:58 »
To być może ktoś kiedyś zamienił klawiatury w tych ZXach, bo mój 4S miał matową folię, a 4B kolegi miał błyszczącą... tym niemniej ta nowa matowa folia którą dostałem jest w bardzo dobrym stanie, nie jest krucha. Mam też zamiennik z KEYPOLu - strasznie sztywny.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: SPECTRUM +48 czarno biały obraz na wyjściu composite
« Odpowiedź #14 dnia: 2019.02.21, 15:32:11 »
Ta matowa w końcu się i tak rozpadnie, i to tylko kwestia czasu ;)
Jest jeszcze inna firma na rodzimym rynku co robi folie do ZX'ów,  firma Qwerty

Ja stosowałem wielokrotnie folie obu tych firm i raz jedne działały lepiej innym razem tej drugiej firmy ;)
Kwestia dostawy albo mojego szczęścia, czasem pomagało delikatne przesuniecie folii pod klawiaturą, a czasem podklejanie dystansów nad stykami, generalnie zabawy kupa z przewagą kupy :D

Tutaj wątek opisujący te produkty.
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=1185.0



« Ostatnia zmiana: 2019.02.21, 15:53:05 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.