Autor Wątek: Cobra 1  (Przeczytany 40220 razy)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Cobra 1
« Odpowiedź #1 dnia: 2013.05.09, 19:04:06 »
Dobre!

"Pamięć masową stanowił magnetofon kasetowy. I tu należy wspomnieć o bardzo ciekawym rozwiązaniu, jakie zastosowali autorzy.
W przypadku, gdy nastąpił błąd odczytu z taśmy - wystarczyło cofnąć taśmę nieco w tył i wewnętrzny program monitora wczytywał sobie program dalej od momentu wystąpienia błędu. Nie trzeba było wczytywać całego programu od początku. Przy takim systemie leżały i kwiczały wszelkie Atari commodore czy ZX Spectrum, gdzie po częstokroć kilkunastominutowych modłach na wstrzymanym oddechu (i w kompletnym zresztą bezruchu) - system wywalał nagle błąd ładowania. :) "

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Cobra 1
« Odpowiedź #2 dnia: 2013.05.09, 19:10:04 »
Spectrum. Kilkanaście minut.
Atari pierwsze drzwi na lewo...
;)
Machines should work. People should think.

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Cobra 1
« Odpowiedź #3 dnia: 2013.05.09, 20:25:38 »
Pamiętam ten projekt nawet zaczałem w tych  czasach zbierać części ale na tym się zakończyło....
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Cobra 1
« Odpowiedź #4 dnia: 2013.05.09, 20:28:20 »
Niejako konkurencyjnym projektem, choć nieco innym, był CA80.
Był też jakiś projekt komputera specopodobnego, coś mi chodzi po głowie. W połowie lat 80-tych. Ale nie mogę go jakoś przywołać z zakamarków pamięci - nazywało się to-to "Zuch", "Druh" czy jakoś tak. Nie mogę tego skojarzyć z konkretną gazetą.

karlik

  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Miejsce pobytu:
    Leszno
Odp: Cobra 1
« Odpowiedź #5 dnia: 2013.05.09, 21:00:25 »
Cobra - moje przekleństwo... Zacząłem robić oczywiście nie myśląc skąd wezmę części... no i poległem  :'( CA80 jak pamiętam był programowalny tylko w kodzie maszynowym, za ekran robiła mu linijka wyświetlaczy 7-segmentowych..
ZX81 - ZX48 - Atari 600Xl,800XL,65XE,1040ST - Commodore Vic20,C64,C128, Amiga 500, Amiga 600 - Acorn Electron - Philips VG8020 i wciąż cała masa sprzętu przede mną :)...

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Cobra 1
« Odpowiedź #6 dnia: 2013.05.11, 09:40:08 »
Tak CA80 był tylko w assemblerze programowany , też go złożyłem i trenowałem i..... sprzedałem gdy się juz znudził a teraz żałuję jak wielu innych co zrobiłem i się pozbyłem :'(
Pamiętam postarałem się przy jego budowie obudowa super wyszła klawiatura na mikrowyłącznikach , duży wyświetlacz LED , dorobiłem podtrzymanie bateryjne pamięci SRAM , w jakąś grę pamiętam na nim grałem ale tytułu  i idei nie jarzę.
Dorobiłem też programator epromów.
Bardzo dobry to był zestaw dużo dokumentacji i przystępnie opisanej , bardzo edukacyjny.
Jak dobrze pamiętam to twórcą był Stanisław Gardyniak wielki szacun dla niego :D
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Cobra 1
« Odpowiedź #7 dnia: 2013.05.11, 11:55:05 »
Stanisław Gardynik z Raszyna:
http://esk.com.pl/

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Cobra 1
« Odpowiedź #8 dnia: 2013.05.11, 19:35:57 »
Był też jakiś projekt komputera specopodobnego, coś mi chodzi po głowie. W połowie lat 80-tych. Ale nie mogę go jakoś przywołać z zakamarków pamięci - nazywało się to-to "Zuch", "Druh" czy jakoś tak. Nie mogę tego skojarzyć z konkretną gazetą.


Nic o takim projekcie nie słyszałem może jakoś mnie obeszło nie wiadomo dlaczego chociaż to niemożliwe w zasadzie :o
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Cobra 1
« Odpowiedź #9 dnia: 2013.05.11, 21:41:24 »
Coś mi świta, że to jakaś firma sprzedawała zestaw do samodzielnego montażu, analogicznie, jak CA80. Musiało być zatem ogłoszenie w jakichś branżowych gazetach, może Re. Będę musiał poszukać w archiwach ;).
A kojarzy ktoś konkurs ze słowem za milion? Był komputer do wygrania, bodajże Meritum. Konkurs ogłosili w TVP, ale urządziła go gazeta RAZEM, jak się doczytałem w sieci.
« Ostatnia zmiana: 2013.05.11, 22:01:22 wysłana przez trojacek »

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Cobra 1
« Odpowiedź #10 dnia: 2013.05.12, 07:53:18 »
W Amstradzie też tak jest, że w razie błędu wczytywania z kasety, wyświetla komunikat o błędzie i należy cofnąć ostatni blok 2KB i próbować go wczytać aż do skutku. Nie sądziłem że to aż tak unikalna cecha. Ale żeby budować sobie komputer tylko dlatego że ma w sobie taką cechę? Współcześnie? Z tylko trybem tekstowym? - Widzę że niektórzy się bardzo nudzą. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Cobra 1
« Odpowiedź #11 dnia: 2013.05.12, 11:26:14 »
Cytuj
W Amstradzie też tak jest, że w razie błędu wczytywania z kasety, wyświetla komunikat o błędzie i należy cofnąć ostatni blok 2KB i próbować go wczytać aż do skutku. Nie sądziłem że to aż tak unikalna cecha. Ale żeby budować sobie komputer tylko dlatego że ma w sobie taką cechę? Współcześnie? Z tylko trybem tekstowym? - Widzę że niektórzy się bardzo nudzą.

To w ogóle nie jest raczej cecha sprzętowa komputera, tylko raczej programu wczytującego dane z taśmy - loadera.

Na Spectrum jeden z custom loaderów, nie pamiętam który też miał taką możliwość że czytał blokami i po błędzie należało sie cofnąć do początku ostatniego bloku.

Co do tego że ktoś się nudził, cóż - jeden idzie na ryby, drugi na wódkę a trzeci składa komputer :) I jakie znaczenie mają tu możliwości tego sprzętu? Chodziło przecież przede wszystkim o przyjemność z podłubania w elektronice. Komputer będzie i tak stał w szafie a twórca z lutownicą w ręku zajmie się nowym projektem.
« Ostatnia zmiana: 2013.05.12, 11:29:49 wysłana przez RafalM »

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Cobra 1
« Odpowiedź #12 dnia: 2019.01.09, 23:02:20 »
Najładniejsza obudowa i klawiatura do Cobry jaką widziałem.

http://www.primostudio.pl/nfsk/komputery/cobra/o1.html
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Cobra 1
« Odpowiedź #13 dnia: 2019.01.11, 12:59:12 »
Jakby ktoś szukał zestawu do samodzielnego montażu Corbty 1, to właśnie zdzisiek wystawił taki na „narodowym” serwisie aukcyjnym.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Cobra 1
« Odpowiedź #14 dnia: 2019.01.11, 14:06:08 »
Ale jak to ? Tylko jeden ?
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D