Autor Wątek: potrzebna płytka do klona ZX80  (Przeczytany 8422 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
potrzebna płytka do klona ZX80
« dnia: 2019.01.11, 15:46:23 »
Poszukuję pustej płytki do repliki ZX80, nie musi mieć metalizacji otworów, solder maski czy opisówki, ale było by miło.  ;)
Chciałbym sobie złożyć takiego klona, ale brakuje płytki i chciałbym zaoszczędzić trochę czasu i energii na jej produkcję...
Czy ktoś się podzieli jakąś nadmiarową sztuką za rozsądną cenę ?

Czy macie jakiś sposób na dorobienie obudowy do tego, poza drukiem 3D bo to wygląda chyba trochę słabo ?
« Ostatnia zmiana: 2019.01.11, 16:17:14 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KrisZX

  • *****
  • Wiadomości: 788
  • Miejsce pobytu:
    Wodzisław Śl
Odp: potrzebna płytka do klona ZX80
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.01.11, 16:32:23 »
Ja mam taką płytkę, ale jest to płytka robiona domowym sposobem "termotransfer obustronny" Retro że ze świeca szukać. Sam ją robiłem kilka lat temu  jak jeszcze nie wiedziałem że można w chinach zamówić  i na tym się skończyło. Jak będę w domu to zrobię fotkę i wrzucę. Płytka wymaga trochę poprawek z tego co pamiętam.
Timex 2048, TI of TTL FDD35, Timex 2068, Chrome 128, Harlequin, Just Speccy 128

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: potrzebna płytka do klona ZX80
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.01.11, 16:34:42 »
Możesz znaleźć klona o nazwie Minstrel, mieści się on w obudowie od ZX81.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

KrisZX

  • *****
  • Wiadomości: 788
  • Miejsce pobytu:
    Wodzisław Śl
Odp: potrzebna płytka do klona ZX80
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.01.12, 12:16:35 »
Mam taka płytkę: W zasadzie jak się postarasz to taką płytkę wykonasz w domu może nawet z lepszym efektem niż u mnie.
Timex 2048, TI of TTL FDD35, Timex 2068, Chrome 128, Harlequin, Just Speccy 128

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: potrzebna płytka do klona ZX80
« Odpowiedź #4 dnia: 2019.01.12, 12:21:18 »
Fajne, ale weź to jeszcze nawierć.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KrisZX

  • *****
  • Wiadomości: 788
  • Miejsce pobytu:
    Wodzisław Śl
Odp: potrzebna płytka do klona ZX80
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.01.12, 12:26:29 »
No tak się zastanawiam, może wcale tak źle nie wyszła. Dawno jej nie oglądałem, dziś jakoś nawet mi się podoba. To jedyna płytka dwustronna jaka w życiu zrobiłem.
Timex 2048, TI of TTL FDD35, Timex 2068, Chrome 128, Harlequin, Just Speccy 128

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: potrzebna płytka do klona ZX80
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.01.12, 14:31:49 »
Co od niech chcieć, całkiem dobrze to wygląda.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Adix

  • ****
  • Wiadomości: 262
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: potrzebna płytka do klona ZX80
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.01.12, 15:59:31 »
Kupowałem pcb tutaj: http://www.8bity.cz/zx80-replika/
Kopia oryginalnej płyty zx80. Możesz zapytać czy jeszcze posiada. Zakupiłem od tej osoby również pamięć ram i rom bo tam siedzi 2532. Można zastosować 2732 ale ma inaczej wyprowadzenia i trzeba zrobić adapter, a ja wolałem bez adaptera.

Na sellmyretro można kupić naklejkę na klawiaturę: https://www.sellmyretro.com/offer/details/brand-new-sinclair-zx80-keyboard-membrane-2122

Zamiennik romu: https://www.sellmyretro.com/offer/details/rom-el-_2364-flash-eprom-chips-%28replacement-for-2364-rom%29-2339
Można użyć również jako zamiennik innych romów jak podaje sprzedawca w opisie.

Opis budowy: http://searle.hostei.com/grant/zx80/zx80.html

KrisZX również ma kopię oryginału. Nie wiem czy tamten gość jeszcze posiada na sprzedanie.

Również byłbym zainteresowany jakąś obudową do niego coś jak ta: https://www.youtube.com/watch?v=tDx58BozFEU

Kwarc pozyskałem z płytek od przerabiania na fonii w telewizorach przywiezionych kiedyś z zachodu, które miały 5,5MHz, a u nas była fonia 6,5MHz o ile mnie pamięć nie myli.
« Ostatnia zmiana: 2019.01.12, 16:39:04 wysłana przez Adix »

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: potrzebna płytka do klona ZX80
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.01.12, 20:17:53 »
Czy jeszcze ktoś może byłby skłonny odsprzedać tę płytkę do ZX80, bo chyba KrisZX się rozmyślił ;)

Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Adix

  • ****
  • Wiadomości: 262
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: potrzebna płytka do klona ZX80
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.01.12, 23:38:24 »
Czy jeszcze ktoś może byłby skłonny odsprzedać tę płytkę do ZX80, bo chyba KrisZX się rozmyślił ;)
Może jednak będzie składał.  :)

Fajny też jest klon zx80 core. Ma pcb przygotowane pod dram i sram. Wyjście composite i zastosowanie innej kostki jako rom. Ma również możliwość zastosowania mikro switchy, które lutujemy w klawiaturę zamiast naklejania folii z SMR. Więcej zmian nie pamiętam.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: potrzebna płytka do klona ZX80
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.01.13, 00:18:42 »
Czy jeszcze ktoś może byłby skłonny odsprzedać tę płytkę do ZX80, bo chyba KrisZX się rozmyślił ;)
Może jednak będzie składał.  :)

Fajny też jest klon zx80 core. Ma pcb przygotowane pod dram i sram. Wyjście composite i zastosowanie innej kostki jako rom. Ma również możliwość zastosowania mikro switchy, które lutujemy w klawiaturę zamiast naklejania folii z SMR. Więcej zmian nie pamiętam.

W zasadzie to zależy mi na płycie podobnej do oryginału, ale nie pogardzę też płytką z jakimiś mutacjami tego projektu ;)
Od dawna zabieram się za zrobienia tego klona, ale jak to zwykle bywa, brakuje mi po prostu czasu.  :-X
Chciałbym po prostu zmontować sobie ZX80 bez "pitolenia" się z robieniem druku do tego, bo nie bardzo mam na to dość czasu.
Jeśli nie znajdę płytki to sobie chyba odpuszczę, może mi w końcu przejdzie na to ochota ;D
Chyba że kiedyś tam w przyszłości, już na emeryturce się w końcu za to zabiorę...  :D (jeszcze mi trochę niestety do tego brakuje)
« Ostatnia zmiana: 2019.01.13, 00:30:06 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: potrzebna płytka do klona ZX80
« Odpowiedź #11 dnia: 2019.01.22, 13:09:26 »
Ok, kupiłem płytkę u Martina w Czechach, nie była on tania, ale co mi tam, miał jeszcze kilka sztuk.
Właśnie dzisiaj przyszła poleconym, płytka niestety bez solder-maski z dołu, ale za to z opisówką z góry i metalizacją :D.

Powoli zabieram się za montaż, ale aż mi szkoda jej lutować bo taka ona ładna  :P

Przy okazji zapytam, miałby ktoś jakiś modulator na zbyciu do tego, bo szkoda by mi było kanibalizować jakiegoś Specrtum'a z mojej kolekcji ???

« Ostatnia zmiana: 2019.01.22, 13:39:12 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

jackfinch

  • ****
  • Wiadomości: 426
  • Miejsce pobytu:
    uk
Odp: potrzebna płytka do klona ZX80
« Odpowiedź #12 dnia: 2019.01.22, 15:04:46 »
To przed montażem jak masz możliwość zeskanuj dolną i górną warstwę w wysokiej rozdzielczości to może się kiedyś przyda jakby ktoś chciał sam ją odtworzyć.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: potrzebna płytka do klona ZX80
« Odpowiedź #13 dnia: 2019.01.22, 15:49:37 »
To przed montażem jak masz możliwość zeskanuj dolną i górną warstwę w wysokiej rozdzielczości to może się kiedyś przyda jakby ktoś chciał sam ją odtworzyć.

Nie ma takiej potrzeby, bo Martin publikuje projekt w necie, płytki są chyba nawet w PDF + pliki owiertów...
http://www.8bity.cz/files/ZX80_PCB_production_data.zip
Warto by to było może kiedyś przerysować w jakimś ki-Cadzie czy Sprint Layout, bo wtedy można by zrobić z dolną zieloną soldermaską jak w oryginale jeśli się nie mylę...
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

ian67

  • **
  • Wiadomości: 94
  • Miejsce pobytu:
    Zywiec
Odp: potrzebna płytka do klona ZX80
« Odpowiedź #14 dnia: 2019.01.22, 16:08:55 »
Damik ...czy ta cena ze strony 510 KC aktualna?