Autor Wątek: Chrome - co o tym sądzicie?  (Przeczytany 172334 razy)

yarko

  • ***
  • Wiadomości: 146
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Chrome - co o tym sądzicie?
« dnia: 2011.12.07, 14:33:45 »
Włoski klon ZX Spectrum 128 ze stacją dyskietek +D:

http://aticatac.altervista.org

http://www.youtube.com/watch?v=yC5SN6L1fyI

Bazuje na prawdziwym CPU Z80 a ULA jest zrobiona na CPLD Xilinxa

- postanowiłem go zbudować  :P

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #1 dnia: 2011.12.07, 14:36:05 »
Powodzenia!

Proszę, informuj od czasu do czasu o postępach prac ;)

yarko

  • ***
  • Wiadomości: 146
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #2 dnia: 2011.12.07, 14:48:58 »
na tą chwilę zdradzę tylko że na stronie autora brak jest plików ROM do zaprogramowania EPROM'ów co uniemożliwia uruchomienie Chroma a sam projekt był rozwijany do roku 2008...

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #3 dnia: 2011.12.07, 15:20:53 »
yarko, ROMy są oryginalne. Usunięte ze strony prawdopodobnie ze względu na prawa autorskie. Projekt ciekawy. Pokuszę się też o jego zrobienie, ale to zdecydowanie wymaga przeróbki na SMD. Wiele elementów jest już przestarzałych i moim zdaniem należy je zastąpić.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

yarko

  • ***
  • Wiadomości: 146
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #4 dnia: 2011.12.07, 15:31:56 »
wiem już na 100% że oryginalny jest tylko ten od stacji +D - można go pobrać z WOS, natomiast ROM do  27C512 owszem zawiera ROM oryginalny ale nie tylko - zobacz film na Youtube do którego dałem linka - ekran menu startowe chrome...

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #5 dnia: 2011.12.07, 15:57:06 »
A potrzebne Ci to menu?
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

Tewenin

  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #6 dnia: 2011.12.07, 17:27:37 »
Włoski klon ZX Spectrum 128 ze stacją dyskietek +D:

(...)
Bazuje na prawdziwym CPU Z80 a ULA jest zrobiona na CPLD Xilinxa
(...)

A głównie to bazuje na innym klonie - Speccybob.

Speccybob był dużm osiągnięciem i doceniam wkład pracy jaki autor w niego włożył, ale... timingi i tym samym kompatybilność nie jest zachwycająca.

Proponuję - zerknij jeszcze na Harlequina od Chrisa Smitha:
http://www.zxdesign.info/
na nim pójdzie wszystko co jest przeznaczone na ZX 48K.
Pierdoły typu AY, kempston, interfejs dysku, rozmiar i model pamięci możesz sobie dodać wg. uznania. Harlequin śmiało się zmieści w CPLD.

Zbudowałem, super sprawa :-)

yarko

  • ***
  • Wiadomości: 146
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #7 dnia: 2011.12.07, 18:07:49 »
@Duddie

Cytuj
A potrzebne Ci to menu?

myślę że nie chodzi tylko o menu dla bajeru, z tego co wiem - wpierw leci test hardware'u a potem są opcję odnośnie trybu pracy - np czy ma być włączona obsługa stacji dyskietek - czyli coś w rodzaju biosu tego klona, koresponduję z gościem z Hiszpani - Julio, on zbudował chrome ale go nie uruchomił ( flashował ROM'ami oryginalnymi), a więc wydaje mi się że bez tego ROM'u sprzęt nie ruszy bo nie zostanie odpowiednio sparametryzowany.

Koresponduję też z tym gościem co wstawił filmik na Youtube - on jest Włochem i ma bezpośrednio od autora ( Mario Prato ) najnowsze wersje PCB, wsadów do CPLD i wzoru PCB issue 2, dodatkowej płytki kontrolera klawiatury PS2, poprosiłem żeby udostępnił pliki potrzebne do zbudowania chrome. Myślę że wkrótce będę mógł je tu umieścić (Ja już je posiadam, poprosiłem o wyrażenie zgody na umieszczenie tego w sieci).

@Tewenin
zanim zdecydowałem się na chrome ( a kupiłem już do niego sporo części ) byłem na stronie zxdesign - ale oprócz możliwości zakupu książki nie znalazłem tam nic co pozwoliłby na samodzielną budowę Harlequin'a (oprócz kilku fotek i opisu o sukcesie odpalenia ULA) - jeśli coś przegapiłem daj linki / pliki / foty

pozdrawiam - Jarek


Tewenin

  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #8 dnia: 2011.12.07, 18:13:34 »

(...) jeśli coś przegapiłem daj linki / pliki / foty
(...)
pozdrawiam - Jarek

ech...
http://www.zxdesign.info/harlequin.shtml
http://www.zxdesign.info/schematics.shtml

Swoją drogą, książka "The ZX Spectrum ULA..." też wystarczy do budowy klona.

yarko

  • ***
  • Wiadomości: 146
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #9 dnia: 2011.12.07, 18:38:12 »
Cytuj
http://www.zxdesign.info/schematics.shtml

nie no to - to ja widziałem - ale jak dla mnie to jest kolejny (lepszy) Speccybob- z ~40 scalaków 74HCxx + masa innych
( Odry to ja nie chciałem budować  :D )
myślałem że znalazłeś np coś w FPGA jak np Speccy2010

jeśli chodzi o kompatybilność Chroma to już na stronie autora z 2004 roku była oceniana na 99.99%

Tewenin

  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #10 dnia: 2011.12.07, 18:59:53 »
Cytuj
http://www.zxdesign.info/schematics.shtml

nie no to - to ja widziałem - ale jak dla mnie to jest kolejny (lepszy) Speccybob- z ~40 scalaków 74HCxx + masa innych
( Odry to ja nie chciałem budować  :D )
myślałem że znalazłeś np coś w FPGA jak np Speccy2010

jeśli chodzi o kompatybilność Chroma to już na stronie autora z 2004 roku była oceniana na 99.99%

Nie wiem co to znaczy kompatybilność na poziomie 99.99%. Mnie interesuje tylko pełna zgodność. Harlequin to nie jest "kolejny Speccybob", tylko (pierwsza?) maszyna 100% ZGODNA z ZX 48K (wersja z DRAM, sama realizacja sprzętowa jest oczywiście nieco inna niż w ULI), która może być wykonana ze śmieciowych części.
Powtórzę - nie ma problemu z przeniesieniem Harlequina do CPLD (np. 144 makrokomórki), nie trzeba żadnego FPGA. Mało tego, układ można zmodyfikować aby zależności czasowe odpoiwadały tym z ULI 128K. Wszystko wytłumaczone i podane jak na tacy. Stworzenie stosownego modelu wykorzystując jakiś język opisu sprzętu (np. Verilog) nie jest już żadnym problemem. Schematy zawarte na stronie Chrisa stanowią tylko bazę - każdy może modyfikować i dodawać "ficzery" wg własnego upodobania (np. composite video).

Nad ilością scalaków w wersji "dyskretnej" nie zamierzam się rozwodzić - dla mnie jest to akurat cały urok tej konstrukcji, którego CPLD nie posiada :-). Ale każdemu wg potrzeb i upodobań.

PS Odnoszę wrażnie (może się mylę), że szukasz gotowca - najlepiej z plikiem JEDEC, który można wgrać w jakąś programowalną logikę i projektem PCB... (O znajomość któregoś HDL nie pytam)
« Ostatnia zmiana: 2011.12.07, 19:27:33 wysłana przez Tewenin »

yarko

  • ***
  • Wiadomości: 146
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #11 dnia: 2011.12.07, 19:48:56 »
Cytuj
PS Odnoszę wrażnie (może się mylę), że szukasz gotowca - najlepiej z plikiem JEDEC, który można wgrać w jakąś programowalną logikę i projektem PCB... (O znajomość któregoś HDL nie pytam)

bo tak dokładnie jest, nie chcę się bawić w odkrywanie ameryki od nowa, faktycznie nie znam HDL'a interesuje mnie tylko gotowe działające sprawdzone rozwiązanie do wykonania w warunkach amatorskich i z tego chcę mieć satysfakcję

Tewenin

  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #12 dnia: 2011.12.07, 20:00:49 »
Cytuj
PS Odnoszę wrażnie (może się mylę), że szukasz gotowca - najlepiej z plikiem JEDEC, który można wgrać w jakąś programowalną logikę i projektem PCB... (O znajomość któregoś HDL nie pytam)

bo tak dokładnie jest, nie chcę się bawić w odkrywanie ameryki od nowa, faktycznie nie znam HDL'a interesuje mnie tylko gotowe działające sprawdzone rozwiązanie do wykonania w warunkach amatorskich i z tego chcę mieć satysfakcję

Zaręczam, że będziesz miał (jeszcze) większą satysfakcję, jak przy okazji dodatkowo ruszysz głową :-) - i oprócz posiadania fajnej zabawki nauczysz się czegoś :-).
« Ostatnia zmiana: 2011.12.07, 20:08:23 wysłana przez Tewenin »

yarko

  • ***
  • Wiadomości: 146
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #13 dnia: 2011.12.07, 20:11:23 »
czy pisząc o Harlequin'ie

Cytuj
Zbudowałem, super sprawa :-)


miałeś na myśli wersję z podanych schematów na elementach "dyskretnych" czy ruszyłeś głową i np przerzuciłeś to do CPLD żeby mieć większą satysfakcję?

Tewenin

  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #14 dnia: 2011.12.07, 20:39:52 »
czy pisząc o Harlequin'ie

Cytuj
Zbudowałem, super sprawa :-)


miałeś na myśli wersję z podanych schematów na elementach "dyskretnych" czy ruszyłeś głową i np przerzuciłeś to do CPLD żeby mieć większą satysfakcję?
I jeden, i drugi. Ale wolę ten na  "dyskretnej" logice :-). Jest oparty na schematach Chrisa, ale nie jest to kopia 100% - modyfikowałem układ aby uniknąć hazadrów i zmienionych czasów propagacji krytycznych sygnałów (na skutek zmienionego rozkładu elementów, długości połączeń i co za tym idzie pojemności i indukcyjności pasożytniczych). To samo musiał robić np. Grant Searle, który też budował Harlequina. Myśleć zawsze trzeba...
« Ostatnia zmiana: 2011.12.07, 20:42:57 wysłana przez Tewenin »