Komputery z Z80 > CP/M - kompatybilne

EasyZ80 - wrażliwość na wstrząsy

<< < (2/3) > >>

damik:
Obstukaj też delikatnie lub nieco mocniej lecz w wyczuciem kwarce/generatory, masz je w podstawkach czy lutowanie ?
Można też ponaginać lekko to PCB w trakcie pracy maszyny i wtedy pewnie wyjdą problemy mikropęknięć na ścieżkach lecz niekoniecznie.

Nie wiem czy powinieneś się przejmować, takie objawy często są upierdliwe w diagnostyce ale problem może się pogłębiać lub nie z czasem.

Atlantis:

--- Cytat: damik w 2023.03.08, 22:08:15 ---Obstukaj też delikatnie lub nieco mocniej lecz w wyczuciem kwarce/generatory, masz je w podstawkach czy lutowanie ?
Można też ponaginać lekko to PCB w trakcie pracy maszyny i wtedy pewnie wyjdą problemy mikropęknięć na ścieżkach lecz niekoniecznie.
--- Koniec cytatu ---

Kwarc od UART-a jest lutowany, generator systemowego zegara jest w podstawce.
Płytka jest dosyć sztywna i nie bardzo poddaje się "naginaniu". Tego też próbowałem, ale nie udało mi się uzyskać żadnych miarodajnych wyników. To znaczy udało mi się w ten sposób kilka razy wygenerować błąd, ale w sumie nie byłem pewien czy winę ponosiło faktycznie nagięcie PCB czy raczej poruszanie którymś z układów w podstawce. Odnoszę wrażenie, że łatwiej uzyskać też efekt ostukując układy niż naginając płytkę. Nie jestem w stanie precyzyjnie ustalić która część PCB jest najbardziej wrażliwa na "stukanie" ale wydaje mi się, że właśnie okolica UART-a (i jego generatora kwarcowego, CTC oraz układu GAL.

Atlantis:
Wyjąłem układy z podstawek i włożyłem je ponownie. Większość wchodzi w nie dość ciasno. Jedynym który instaluje się ze znacznie mniejszym oporem jest właśnie UART. Dla pewności pogrubiłem jego piny za pomocą cyny, aby siedział nieco pewniej. Nie zmieniło to jednak w niczym zachowania układu. Fizycznych uszkodzeń ścieżek nie widzę. Większość lutów wykonałem zupełnie od nowa.
generator kwarcowy od UART-a także wymieniłem, montując go w podstawce.

Nie jestem w stanie zidentyfikować konkretnego miejsca na płytce, na którym miałoby się znajdować źródło problemu. Efekt pojawia się po stuknięciu zupełnie róznych miejsc, czasem po przeciwnych stronach płytki. Czasem trzeba stukać mocniej, czasem trochę słabsze uderzenie wywołuje błąd, a czasem, płytkę trzeba upuścić na blat z centymetra lub dwóch. :)

Jeśli płytka leży spokojnie ba biurku, zupełnie nic się nie dzieje. Myślałem o tym, czy to faktycznie nie jest uszkodzenie jakiejś przelotki, jednak odnoszę wrażenie, że problem jest bardziej związany z wibracjami niż odkształcaniem się płytki.

Normalnie by mi to nie przeszkadzało, bo przecież układ nie będzie pracował w warunkach wysokich wibracji i nie będzie narażony na uszkodzenia. Zastanawiam się po prostu czy to nie zwiastuje poważniejszych problemów, a w oparciu o płytkę chciałem zbudować większy system do zabawy z CP/M. :)

tapy:
Tak z ciekawości zapytam, zapewne zastosowałeś gniazdo zasilające 2,1/5.5, a nie masz przypadkiem wtyczki 2,5/5,5?

Atlantis:

--- Cytat: tapy w 2023.03.09, 19:38:26 ---Tak z ciekawości zapytam, zapewne zastosowałeś gniazdo zasilające 2,1/5.5, a nie masz przypadkiem wtyczki 2,5/5,5?

--- Koniec cytatu ---

Gniazdo zasilające pasuje do wtyczki, która siedzi w nim pewnie.
Nie wiem czy nie znalazłem możliwej przyczyny. Niewykluczone, że to faktycznie generator kwarcowy jest elementem wrażliwym na wstrząsy. Zauważyłem, że faktycznie jakby częściej problem pojawia się w momencie ostukiwania okolicy procesora i generatora. Potem zacząłem manipulować generatorem w podstawce i kilkukrotnie udało mi się wygenerować bardzo podobny efekt.
Finalnie usunąłem podstawki i o ile problem nie ustąpił, to może faktycznie nadal daje o sobie znać wrażliwość samego kwarcu na wstrząsy i wibracje.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej