Autor Wątek: firmware dla DivIDE  (Przeczytany 18453 razy)

Tewenin

  • *
  • Wiadomości: 20
firmware dla DivIDE
« dnia: 2011.11.25, 08:29:01 »
Pewnie dlatego, że divide nie czyta TZX... (przepraszam za wejście w dyskusję)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: firmware dla DivIDE
« Odpowiedź #1 dnia: 2011.11.25, 08:34:05 »
To nie DivIDE tylko FATWare -- najpopularniejsze firmware.

Tewenin

  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: firmware dla DivIDE
« Odpowiedź #2 dnia: 2011.11.25, 08:56:23 »
To nie DivIDE tylko FATWare -- najpopularniejsze firmware.

Piszę o zwykłym divide (bez przeróbek pamięci), a nie o divide plus.  Zarówno ESXDOS jak i fatware obsługują TAP i zrzuty, natomiast Residos ma wsparcie dla TZX, ale tylko ze standardowymi loaderami (chyba, że się coś ostatnio zmieniło?)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: firmware dla DivIDE
« Odpowiedź #3 dnia: 2011.11.25, 09:05:04 »
To nie DivIDE tylko FATWare -- najpopularniejsze firmware.

Piszę o zwykłym divide (bez przeróbek pamięci), a nie o divide plus.  Zarówno ESXDOS jak i fatware obsługują TAP i zrzuty, natomiast Residos ma wsparcie dla TZX, ale tylko ze standardowymi loaderami (chyba, że się coś ostatnio zmieniło?)

Wciąż jest mowa o FIRMWARE a nie rodzaju divide. Natomiast ResiDOS działa na standardowym divide po dołożeniu do niego dodatkowej pamięci (rozszeżenie zrobione przez Velesoft).

Tewenin

  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: firmware dla DivIDE
« Odpowiedź #4 dnia: 2011.11.25, 09:19:31 »
Tak, tylko że firmware związany jest z wersją sprzętu (chodzi mi o tą zwykłą wersję - najpopularniejszą, divide plus jest mniej na rynku) na którym może być użyty. Przecież dałem do zrozumienia w poprzednim poście, że możliwe jest rozrzerzenie pamięci zwykłego divide. Osobną kwestią jest ile osób, które kupiło "gotowe" divide do wczytywania gier i dem będzie je przerabiać aby pracowało z residosem. Z mojej strony EOT, bo zaczna się (fakt, sam zapoczątkowałem) śmiecenie...

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: firmware dla DivIDE
« Odpowiedź #5 dnia: 2011.11.25, 09:26:29 »
Mam możliwość wydzielenia wątków i to robie ;-)

Póki co nie słyszałem o firmware dla standardowego divide, które nie działa pod divide plus.

Za to na standardowym divide nie działa residos, i pewnie o to Ci chodziło.
« Ostatnia zmiana: 2011.11.25, 10:50:28 wysłana przez Tygrys »

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: firmware dla DivIDE
« Odpowiedź #6 dnia: 2011.11.25, 10:31:47 »
A ja się wtrącę z pytaniem... bo kupiłem razem ze Spectrumem DivIDE plus... odpaliłem na początku, coś działało, coś nie działało a potem schowałem do szafy razem z lekko felernym kompem. Jeśli w końcu naprawię Speca chciałbym oczywiście zacząć używać DivIDE.

Pytanie więc - co dokładnie najlepiej załadować do środka, skąd ściągnąć i jakie to daje możliwości?

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: firmware dla DivIDE
« Odpowiedź #7 dnia: 2011.11.25, 10:52:10 »
Pytanie więc - co dokładnie najlepiej załadować do środka, skąd ściągnąć i jakie to daje możliwości?

Powineneś mieć zaflashowane kilka różnych firmware. Jak już będziesz miał działającego ZXa to będziemy myśleć dalej.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: firmware dla DivIDE
« Odpowiedź #8 dnia: 2011.11.25, 12:16:20 »
No mam. Tak jak przyszło od Duddiego. Pytanie tylko czy coś się w międzyczasie nie pozmieniało - kupowałem to w 2008 roku ;)

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: firmware dla DivIDE
« Odpowiedź #9 dnia: 2011.11.25, 12:17:40 »
Powineneś mieć zaflashowane kilka różnych firmware.

To może ja, jako że w temacie divide znam się tyle co przeczytam pomiędzy wierszami, zapytam: zaflashowane firmware wiąże się z czym? Bo chyba nie zmianą epromów w zależności od tego co chcę używać? Od czego więc zależy, z którego firmware będę korzystał?
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: firmware dla DivIDE
« Odpowiedź #10 dnia: 2011.11.25, 12:40:39 »
Z tym, ze jak to zle zrobisz, to nowy bedziesz musial zaladowac z tasmy  :D
Na stronie Velesoft jest EXSDOS z bootem  - wybierasz sobie firmware podczas ladowania.
Z divIDE Plus jest gorzej (albo ) lepiej, bo ma 512KB ROMu, mozesz tam wgrac Kickstarta z Amigi  ;D
Generalnie co wrzucisz do Flash - Twoja decyzja. Obstawiam, ze 90% uzytkownikow nie wychodzi poza Fatware.

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: firmware dla DivIDE
« Odpowiedź #11 dnia: 2011.11.25, 13:02:59 »
@Pyza: divIDE Plus ma Firmware Selector, którego autorem jest Tygrys. W pamięci Flash urządzenia masz kilka slotów na kilka firmware (teoretycznie 8, ale tyle się nie zmieści praktycznie, ze względu na zajęcie pewnych przestrzeni adresowych). Możesz wgrać tam co chcesz. Faktem jest to, co napisał Gryzor: większość ludzi używa FATware, bo jest wygodne do ładowania gierek i demo :)
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: firmware dla DivIDE
« Odpowiedź #12 dnia: 2011.11.25, 15:07:37 »
Wciąż jest mowa o FIRMWARE a nie rodzaju divide. Natomiast ResiDOS działa na standardowym divide po dołożeniu do niego dodatkowej pamięci (rozszeżenie zrobione przez Velesoft).

No i już nie jest to standardowe divIDE. Tewenin ma rację w dosłownym znaczeniu swej wypowiedzi.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: firmware dla DivIDE
« Odpowiedź #13 dnia: 2011.11.25, 15:10:54 »
MATa najpewniej interesowałby system, który oprócz wgrywania -również save'uje TAPy.
Czy możecie mu coś o tym napisać, jak tego używać itp?
Dla kodera to nie będzie żaden problem (inaczej, niż dla mnie).

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: firmware dla DivIDE
« Odpowiedź #14 dnia: 2011.11.25, 17:22:04 »
Cytuj
MATa najpewniej interesowałby system, który oprócz wgrywania -również save'uje TAPy.

W takim razie ESXDOS.
http://velesoft.speccy.cz/zx/divide/divide-esxdos.htm
ResiDos dziala tylko na divIDE+ ( i innych ustrojstwach z duzym RAM ).