Autor Wątek: Czym dokładnie Meritum różni od TRS-80  (Przeczytany 13822 razy)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Czym dokładnie Meritum różni od TRS-80
« dnia: 2018.01.19, 16:31:38 »
Grzebiac w necie dowiedzialem sie, ze "Prawie niczym", co nie do konca wyczerpuje temat.

Np. Czy ekran byl dzielony co drugi znak czy na pol, jak w wersji VGS?

Czy ktos wie dokladnie jakie byly roznice ?

Pozdrawiam.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Czym dokładnie Meritum różni od TRS-80
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.01.19, 18:29:55 »
Czy ktoś rozumie o co kolega pyta w 2iej linijce?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Czym dokładnie Meritum różni od TRS-80
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.01.19, 19:08:28 »
Hejka,

W drugiej linijce pytam o jeden z detali, ktorym rozni sie VGS (inny klon TRS-80) od TRS-80.
Podalem to jako przyklad, bo to sa detale i roznice o ktore pytam.

Pozdrawiam.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Czym dokładnie Meritum różni od TRS-80
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.01.19, 20:06:12 »
No temu TRS-80 to raczej do Dragona 32 bliżej ? Poza tym TRS-80 i Dragon były na procesorach Motoroli 6809 ?
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Czym dokładnie Meritum różni od TRS-80
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.01.19, 20:29:20 »
TRS-80 to dość liczna rodzina :) Model I i Model III miały Z80. Meritum to widzę, coś bliżej Modelu III z wideo wziętym z Modelu I.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Czym dokładnie Meritum różni od TRS-80
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.01.19, 20:34:55 »
Aaaa, to jak tak to ja sie nie znam ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Czym dokładnie Meritum różni od TRS-80
« Odpowiedź #6 dnia: 2018.01.19, 20:46:12 »
Dobra, dobra - poznasz, jak będziesz jakiś fejs robił ;)

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Czym dokładnie Meritum różni od TRS-80
« Odpowiedź #7 dnia: 2018.01.19, 21:34:07 »
Bardzo ciekawy temat - zasadniczo nie wiem i chętnie przeczytam. Czy Meritum akceptowało dyskietki z TRS-80? Jeśli nie to podejrzewam dlaczego -  TRS-80 bodajże jest chyba jednym z nielicznych komputerów opartych o CP/M gdzie nie każdą dyskietkę da się przeczytać odpowiednim programem wykorzystującym zwykły kontroler dyskietek montowany w x86. Przynajmniej podobno po to są odpowiednie programy na taki znany kontroler stacji dyskietek i nie tylko jak Catweasel...

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Czym dokładnie Meritum różni od TRS-80
« Odpowiedź #8 dnia: 2018.01.20, 12:31:08 »
Firma Tandy długo nazywała wszystkie swoje komputery przydomkiem TRS-80, mimo że nie były ze sobą kompatybilne. Początkowo w niektórych Stanach sprzedawała je w sieci sklepów Radio Shock pod ich nazwą.
Tu jest przegląd tych maszynek. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_TRS-80_and_Tandy-branded_computers

Jak widać te ze serii "Color Computer", (potocznie zwane CoCo), mają w sobie Motorolkę 6809. Podobnie jak ich brytyjskie klony Dragon, oraz japońskie podróby Fujitsu FM-7.
CoCo to najlepiej sprzedająca się seria TRS-ów (1.7mln sztuk).

Taki sam procek mimo braku kompatybilności ma seria "MC-10", oraz ich francuskie klony Matra Alice.

Jednak te oryginalne TRS-y chodzą na Z80, mają matrycę znaku 8x12, semigrafikę po 32 i 64 znaki w 16 linijkach. Model I ma 4KB i mnóstwo wad. Model III ma dodany RAM i ROM, lepiej ogarnięte kable w bebechach oraz tryb graficzny 512x192. Wygląda na to że Meritum I i II to te dwa powyższe modele.

A TRS Model II nie był kompatybilny z powyższymi, bo nie miał Basica w ROMie, za to miał 80x24 znaków i 640x240 grafy, sterownik dysku i kompatybilność ze CP/M. Model 4 miał łączyć zalety i kompatybilność zarówno modelu II jak i III-ki.

Do tego jeszcze były przenośny Model 100, (Z80), to klon kompa Kyocera, produkowany także jako Epson.
Kieszonkowe Pocket Computer (Z80), klonowane przez Sharpa i Casio. A pozostałe miały w sobie albo Intela (z których część była kompatybilna z PC), albo Motorolkę 68000 na podrabianym Unixie.

A czy ma ktoś stacje do Meritum na chodzie? - Trzeba by pościągać dyski do TRS 1 i 3ki, i wypróbować czy chodzą.

PS.: Ten VCS to zapewne https://en.wikipedia.org/wiki/Video_Genie z HongKongu.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Czym dokładnie Meritum różni od TRS-80
« Odpowiedź #9 dnia: 2018.01.20, 13:07:57 »
Tak. VGS to Genie. Mam jednego w domu z rozszerzeniem, stacja dyskow 5,25 i kilkoma dysketkami.

Czyli, gdybysmy wlozyli ROM z Meritum do jakiegokolwiek TRS-80 pierwszej serii, to czy automatycznie stlaby sie Meritum, czy oprocz zmian w ROMie bylo cos jeszce ? Czy moze nawet ROM jest identyczny, czyli Meritum to tylko napis na obudowie ?




ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Czym dokładnie Meritum różni od TRS-80
« Odpowiedź #10 dnia: 2018.01.20, 17:07:34 »
Wszędzie piszą że Meritum 1 ma identyczny ROM jak TRS 1, tylko RAMu ma więcej, bo 16K zamiast 4K. Z tego co dziś wyczytałem na wiki, to w 1ce jest strasznie ciulowy Basic. Tylko duże litery i duże ograniczenia w sposobie używania zmiennych.
A Meritum 2, ma zmieniony ROM, dodano polskie znaki i nie pamiętam co jeszcze. Zdaje się (głowy nie dam), że grafę ma poprawioną tak samo jak TRS 3, no i dodany sterownik stacji. Ale czy format dysku jest identyczny jak w TRS 3, to nie wiem. Nawet nie wiem jak duża jest pojemność ROMów.

A którą wersję Genie masz?
http://www.classic-computers.org.nz/system-80/hardware_s80_images.htm
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Czym dokładnie Meritum różni od TRS-80
« Odpowiedź #11 dnia: 2018.01.20, 17:39:18 »
Hejka,

Wlasnie jezeli Meritum 1 ma identyczny ROM jak TRS80-I i Genie tez jest identyczny do tego samego TRSa To Czy posiadajac Genie mam Meritum, tylko z mgnetofonem i w innej obudowie ?

Cytuj
A którą wersję Genie masz?

Ta sama co pokazales, tylko w wydaniu na europe przez firme EACA pod nazwa Video Genie System E3003.

https://en.wikipedia.org/wiki/Video_Genie

Tak mi sie zlozylo, ze przyszedl z oryginalnymi instrukcjami, w oryginalnym pudelku ale strasznie rozgrzebany i poprzerabiany przez jakiegos rzeznika ze spawarka i dlutem zamiast lutownicy i srubokreta, ktory nie wiem jak, ale nawet opamp we wbudowanym magnetofonie spalil.

Tak czy inaczej, istnieje propozycja projektu odbudowy meritum (w celach czysto kolekcjonerskich). Jak wiemy dokumentacji na temat TRS jest wiecej, daltego pytam, czy ktos wie o jakiejs niezgodnosci czy roznicach, ktore moglyby byc nigdzie nie udokumentowane.

Pozdro.

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 452
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: Czym dokładnie Meritum różni od TRS-80
« Odpowiedź #12 dnia: 2018.01.20, 21:51:04 »
Z tego co zdążyłem dodrążyć... to teoretycznie rom jest kopią 1/1 Meritum... ale w Meritumie jest nieco więcej EPROMów niż 1... ile masz w TRS, albo w genie?

Meritum 1 i Meritum 2 różniły się zawartością, Meritum 2 wersja dyskowa miał dodane zlecenia BASICa obsługujące stacje dysków. Meritum 3 to zupełnie inna bajka, konstrukcja różni się od Meritum 1 i 2 i EPROMów jakby mniej.
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

Dr Piotr

  • ***
  • Wiadomości: 196
Odp: Czym dokładnie Meritum różni od TRS-80
« Odpowiedź #13 dnia: 2018.01.21, 21:43:42 »
Firma Tandy długo nazywała wszystkie swoje komputery przydomkiem TRS-80, mimo że nie były ze sobą kompatybilne. Początkowo w niektórych Stanach sprzedawała je w sieci sklepów Radio Shock pod ich nazwą.

Radio Shack bylo wlasnoscia Tandy, stad nazwa TRS - Tandy Radio Shack...


damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Czym dokładnie Meritum różni od TRS-80
« Odpowiedź #14 dnia: 2020.08.01, 00:45:17 »
Może i dostanę w nagrodę złotą łopatę za odkopanie tego starego tematu, ale jak na to trafiłem to nie mogłem pozostać obojętnym  ;)

TRS-80 różni się kilkoma szczegółami od komputera Meritum.

1. Synchronizacja pionowa układu Video to 50Hz zamiast 60Hz jak w TRS-80
2. Inne adresowanie układów peryferyjnych, portu szeregowego i drukarki i portu stacji dysków. (TRS adresował peryferia w obszarze to w obszarze pamięci).
3. Opcjonalny generator dźwięku na układzie licznika Intel 8253 zamiast opcjonalnego AY 3-8912 jaki był kiedyś oferowany do TRS'a. Na oba te rozszerzenia nie powstały jednak komercyjne lub poważne programy. 
3. Meritum 1 model 2 posiada w pamięci ROM nowe (dodatkowe) procedury komunikacji ze stacją dyskietek, bo jest z nią zupełnie inna komunikacja.
4. Stacja dyskietek wymaga zupełnie innego (zmodyfikowanego) systemu operacyjnego.

Meritum 1 i Meritum 2 różniły się zawartością, Meritum 2 wersja dyskowa miał dodane zlecenia BASICa obsługujące stacje dysków. Meritum 3 to zupełnie inna bajka, konstrukcja różni się od Meritum 1 i 2 i EPROMów jakby mniej.
Rozkazy Basica w ROMie były prawie takie same w obu wersjach, rozszerzoną wersję BASICa o komendy dyskowe ładowało się z dyskietki (mam gdzieś nawet taką dyskietkę i dokumentację do niej)  ;D
 
tyle tak na teraz co pamiętam... możliwe że coś pominąłem.
« Ostatnia zmiana: 2020.08.01, 01:28:54 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.