Autor Wątek: Witajcie wszyscy!  (Przeczytany 3742 razy)

grandpa70+

  • Gość
Witajcie wszyscy!
« dnia: 2018.02.22, 11:13:36 »
Witam wszystkich, na wstępie dziękuję za przyjęcie mnie do szanownego grona.
Na forum będę myślę użytkownikiem najstarszym wiekiem, dziadek i emeryt, siedemdziesiąt już na karku.
Czuję się jednak młodo, a gdy niedawno zacząłem bawić się gumiakiem usłyszałem że dziecinnieje na starość.
Moja przygoda z ZX zaczęła się w roku 90, gdy pojechałem do Holandii po samochód, tam u kumpla u którego się zatrzymałem spostrzegłem reklamówkę przeznaczoną do śmieci a w niej czarniutki ZX 48k i szary magnetofon Philips N2234 oraz kilka kabelków. W ten sposób stałem się posiadaczem gumiaka. Ponieważ cały czas pracowałem jeszcze u Niemców ZX spoczął na strychy i całkowicie o nim zapomniałem. Dopiero na początku tego roku szukając czegoś na strychu natknąłem się na karton a w nim opisany wcześniej zestaw.
Po włączeniu okazało się że faktycznie komputerek jest nie sprawny. Udało się dostroić obraz, ale były to jakieś pionowe pasy z migającymi kolorowymi kwadracikami. Zaczęło się szukanie pomocy w internecie, wtedy natknąłem się również na forum speccy.pl i zarejestrowałem się. Muszę przyznać że miałem trochę szczęścia, gdzieś przeczytałem wymień C73 i to był strzał w dziesiątkę. Po wymianie kondensatora komputer ożył, pojawił się długo oczekiwany napis na dole ekranu. Niestety musiałem jeszcze wymienić folię klawiatury. Udało się również wczytać grę z jedynej kasety, jakiś ludzik biegający i spadający z poziomych linii. Radość była wielka bo mogłem się już pobawić, pomyślałem że teraz pójdzie już z górki, kupię kolejne kasety i będę ćwiczył szare komórki. Radość trwała jednak krótko, kilka dni temu próbuję wczytać grę, a tu nic. Zmienia się tylko kolor obrzeża ekranu a program nie chce się wczytać nie ma nawet tych płynących kolorowych linii.
Znów szukanie w internecie kolejne dni nad płytką i nic. Sprawdziłem wszystkie elementy od wejścia EAR, R36, R37,wymieniłem profilaktycznie C32( rozpadł się podczas wylutowywania), C35, D13 i D9 niestety nić to nie pomogło. W trakcie kolej próby nieświadomie przez pomyłkę podłączyłem kabelek od magnetofonu do gniazda MIC i program bez problemu się wczytał. Napisane kilka linijek programu i udało się to zapisać na taśmie a potem wczytać do komputera ale przez gniazdo MIC, niestety EAR jest martwe w dalszym ciągu. Na ten moment nie mam już pomysłu co dalej robić. Może ktoś z większym doświadczenie coś mi podpowie. Ja elektroniki uczyłem się w latach 70, wtedy panowały lampy.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Witajcie wszyscy!
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.02.22, 11:26:39 »
Witaj :)
Nie przejmuj się, to na pewno nie demencja. To coś znacznie gorszego ;D

Co do ZX zaś, to możliwe, że gniazdko EAR się rozleciało i nie styka.
W ZX Spectrum oba gniazda MIC i EAR są podłączone do tej samej nóżki w ULA, więc to na pewno nie jej wina.
Zamiennika gniazdka szukaj po symbolu S6/BB PC (CL1384).
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Creonix

  • **
  • Wiadomości: 54
  • Miejsce pobytu:
    Tajemnica
  • Miłośnik starej elektroniki
    • CVGM
Odp: Witajcie wszyscy!
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.02.22, 11:27:58 »
Cześć! Witaj na forum. I z góry chcę podziękować Ci że uratowałeś ten sprzęt, jako że jestem zawsze wdzięczny tym którzy to robią. Sam rozglądam się i chytrze łypię zawsze kiedy stoi coś do wyrzucenia, jakiś grat, pudełko czy kontener ale nie znalazłem żadnego elektronicznego sprzętu a kompa to w ogole. ciężko.. 8)
Miłej zabawy :)
« Ostatnia zmiana: 2018.02.22, 11:35:21 wysłana przez Creonix »

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1833
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Witajcie wszyscy!
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.02.22, 15:53:14 »
Dzień dobry. Miło, że na forum mamy całe spektrum (ha!) pokoleniowe. Ta gra to pewnie Jumping Jack? :)
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Witajcie wszyscy!
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.02.23, 09:39:30 »
Witaj na Forum!
Jeśli w przyszłości pojawią się jakieś poważniejsze problemy, to Koledzy z Forum na pewno coś podpowiedzą, a jeśli naprawa przerośnie o Twoje możliwości, to wysyłaj komputer do "kliniki" na rekonwalescencję :)
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Witajcie wszyscy!
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.02.23, 09:40:05 »
Hej!
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Witajcie wszyscy!
« Odpowiedź #6 dnia: 2018.02.23, 11:27:26 »
Witaj w tym wymiarze...
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

Dalthon

  • ****
  • Wiadomości: 428
  • Miejsce pobytu:
    TriCity
Odp: Witajcie wszyscy!
« Odpowiedź #7 dnia: 2018.02.23, 22:37:36 »
witaj! nawet nie wiesz jak mnie cieszy że jest wśród nas ktoś starszy ode mnie :) od razu czuję się młodszy :D :D
ZX Spectrum +2 Grey | Just Speccy 128 | ZX Spectrum Next | ZX-Uno 2MB |  Murmulator | Amstrad 6128 | MSX2 Philips VG-8235 | Commodore 64 | Commodore +4 | Atari 520 STF | Amiga 1200

grandpa70+

  • Gość
Odp: Witajcie wszyscy!
« Odpowiedź #8 dnia: 2018.02.24, 11:52:19 »
Miałeś rację "pear", to była wina luźnego gniazda EAR, podgiąłem blaszkę i wszystko śmiga. Dzięki za podpowiedź  :)