Autor Wątek: spectrum vs inne  (Przeczytany 35215 razy)

timex2048

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    Nowa Sól
spectrum vs inne
« dnia: 2013.04.22, 17:57:38 »
zauważyłem że spectrum ma extra grafikę podobną do cpc464 w porównaniu do np atari65xe która jest beznadziejna i c64 która też mnie nie powala.
Moje pytanie jest następujące dlaczego w latach 90-tych mówiliśmy na spectrum spectrumna ja też chociaż miałem i mam amstrada cpc464 trochę mi głupio jak patrzę na jego możliwości
moi koledzy też się wyśmiewali z jednego kolesia ze spectumem oni właśnie mieli c64 i atari65 i już grali na ZX więc chyba z zadrości , i możecie mi wytłumaczyć dlaczego atari65xe ma tak niską grafikę a zdobył taką popularność ?
amstrad cpc464,commodore 64,atari 65xe,timex2048, a500, pc xt,286,386,486,p60

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: spectrum vs inne
« Odpowiedź #1 dnia: 2013.04.22, 19:13:39 »
hmmm... Spectrum wcale nie ma extra grafiki :/ Organizacja ekranu oraz możliwości kolorowania jego to dla programistów katorga. Dlatego większość gier jest monochromatyczna. Owszem, statyczne obrazki potrafią wywrócić niejednego atarowca (komodziak raczej popatrzy tylko z zainteresowaniem), ale cokolwiek ruchomego w kolorze to albo tzw. colour-clash, albo ruch skokowy co 8 pikseli.
Atari nie zdobyło aż takiej rzeszy fanów jak mogłoby się wydawać. U nas sporo tego sprzętu trafiło do domów z Pewex'ów i Baltony i na rynku (naszym) pojawiło się chyba nieco szybciej niż C64, które w dodatku było nieco droższe.
A dlaczego spectrumna? Chyba dlatego, że było czarne :D No i trochę gra liter specTRUM, z odmianą "na Spectrum(n)ie". Choć nigdy tej nazwy nie traktowałem jako obraźliwej :p
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: spectrum vs inne
« Odpowiedź #2 dnia: 2013.04.22, 20:13:23 »
Cytuj
Choć nigdy tej nazwy nie traktowałem jako obraźliwej :p

A mnie trochę drażniła. Spectrumna, trumna, trumienka... Sam tak nigdy nie mówiłem i każdego kto tak mówił prosiłem by tego przy mnie nie robił. Tak samo nie lubię  niby dobrodusznych a tak naprawdę wyniosłych określeń typu "stary, poczciwy gumiaczek", "humble Speccy" itp.

Z drugiej strony jest określenie "komoda" na C64 ale jest ono chyba bardziej neutralne. No i raczej negatywne "blaszak", "grzyb", "piec" na peceta - zwykle używane przez amigowców.

A co do grafiki to chyba wolę Spectrum od typowego Atari (4 szarobure kolory na krzyż i niska rozdzielczość) :)

Inna sprawa że jak ktoś jest magikiem to potrafi z Atari wyczarować jakieś tęczowe fajerwerki. W przypadku Spectrum dostajemy wszystko od razu, bez dziesiątego poziomu wtajemniczenia ale niewiele więcej ponad to da się zrobić.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: spectrum vs inne
« Odpowiedź #3 dnia: 2013.04.22, 22:42:45 »
Ja też jeszcze z rok temu uważałem że małe Atari to tylko szarobure smutne obrazki ale trafiłem na forum opisujące program na PC który konwertuje obrazki dla XL/XE w kilkudziesięciu kolorach i oniemiałem. Pościągałem sobie na twardego masę takich obrazków. Niestety nie pamiętam jak się nazywał taki tryb i trudno mi znaleźć linka na którym byłaby większa ilość takich grafik w kupie.

http://artcity.bitfellas.org/index.php?a=search&text=atari&type=tag
Tu jest trochę z wpisanym tagiem "Atari" ale są pomieszane z burymi i z STkowymi. Łatwiej takie linki znaleźć do grafik z Comcia:

http://c64pixels.com/main.php?g2_view=keyalbum.KeywordAlbum&g2_keyword=F%2F+FLI&g2_page=1
http://c64pixels.com/main.php?g2_view=keyalbum.KeywordAlbum&g2_keyword=F/%20Multicolor

I na deser best ZX picture:  http://zx.maros.pri.ee/eng/top-100
Póki tego nie znalazłem uważałem że ZX się nie nadaje do rysowania. ;)

- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: spectrum vs inne
« Odpowiedź #4 dnia: 2013.04.22, 23:49:00 »
O ile komoda, to podobieństwo wyrazów do commodore, tak już np "mydelniczka" (też tak mawiano), to nabijanie się z kształtu/designu C64. I mówili tak sami "komodziarze", też nie uznając tego za coś obraźliwego. Atari to "atarynka" i jeszcze jakoś mawiano, ale mi coś uciekło... Co ciekawe Amstrad SiPiSi nie doczekał się jakiejś "ksywki". Może dlatego, że w ogóle nie był brany pod uwagę i traktowany raczej jako sprzęt biurowy (do tego drogi, że mało kogo było stać).
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2012
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: spectrum vs inne
« Odpowiedź #5 dnia: 2013.04.23, 00:34:37 »
W ktorych grach na C64 jest grafika lepsza niz na Spectrum ? To ze sie wiecej i plynniej rusza, to ok, ale gdzie jest wiecej szczegolow w kolorze.
Bo ja tego nie widze.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5512
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: spectrum vs inne
« Odpowiedź #6 dnia: 2013.04.23, 06:36:32 »
Na C64 w pierwszej wersji mówiło się jeszcze "chlebak". Ze względu na kształt i bury kolor rzeczywiście przypominał trochę chlebaki dostępne wtedy w CSH :)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: spectrum vs inne
« Odpowiedź #7 dnia: 2013.04.23, 08:50:00 »
W czasach mojego późnego dzieciństwa bo miałem chyba 11 lat jak w Polsce zaczeły pojawiać się Spectrum w większych ilościach (1985?) i później jak był juz wybuch mikro-komputeryzacji czyli 1986 i powyżej - wtedy pamiętam następujace ksywki.

ATARI  - Atarynka, Atarka   posiadacze - Atarowcy

Commodore C64 - Komoda, Mydelniczka (ale to już później)  posiadacze - Komodziarze, Komodorowcy

AMSTRAD - nie było żadnej ksywy bo nikt tego nie miał a  poza tym jak były to najczęsciej sprowadzane z RFN-u Schneidery.

ZX Spectrum - Spectrumna - nie pamiętam określenia GUMIAK bo powstało dużo później aby odróżnić "gumiaki" od "plusów" a w tamtych czasach
absolutnie wszyscy moi znajomi  jeśli  już mieli Spectrum to właśnie "gumiaka'.  Plus był droższy o kilka tysięcy zł i był cenowo na poziomie nowego
ATARI 800XL, a tym czasem miał możliwosci takie same jak "gumiak" i  klawiature nie mniej skłonną do awarii.

Wtedy dla zwykłego użytkownika Spectrum nie liczyła się większa wygoda przy wklepywaniu programów (w plusie)  bo do tego podłączało
się byle magnetofon i dostęp do gier był bez problemu - nikt raczej nic nie wklepywał (piszę cały czas o moich znajomych, a nie ogólnie o wszystkich)

Natomiast w przypadku drugiego najbardziej popularnego komputerka w PL czyli ATARI 800XL (później seria XE)  - kupiłeś komputer w PEWEXie i nie było
magnetofonu. Czekałeś kilka miesiecy, wydzwaniałeś po PEWEX'ach aż w końcu przyszło kilka sztuk i kolejka była jak za mięsem.
Siłą rzeczy większość ludzi musiała zacząć zabawe z tym komputerem od wklepywania listingów z BAJTKA  :-)

« Ostatnia zmiana: 2013.04.23, 09:52:23 wysłana przez ikci »
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

Szuwarek

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rabka-Zdrój
    • http://xxl.atari.pl/
Odp: spectrum vs inne
« Odpowiedź #8 dnia: 2013.04.23, 09:06:14 »
ja pamietam takie:

Atari - kataryna / kataryniarze
C64 - komoda / komodziarze
ZX - trumna / trumniarze

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: spectrum vs inne
« Odpowiedź #9 dnia: 2013.04.23, 10:05:42 »
Ach tak! Pamiętam określenie Kataryna - usłyszałem to kiedyś na giełdzie pod Karlikiem, ale to było raczej pejoratywne,
pogardliwe określenie - rzucone przez komodziarza przy porównaniu możliwości muzycznych Atari vs. Commodore C64.
 
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: spectrum vs inne
« Odpowiedź #10 dnia: 2013.04.23, 10:22:23 »
W ktorych grach na C64 jest grafika lepsza niz na Spectrum ?

Yyyy pierwsza lepsza... Commando?
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: spectrum vs inne
« Odpowiedź #11 dnia: 2013.04.23, 11:15:12 »
Przypomniało mi się jeszcze określenie "złomodore" :)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2012
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: spectrum vs inne
« Odpowiedź #12 dnia: 2013.04.23, 11:51:18 »
Cytuj
Yyyy pierwsza lepsza... Commando?

No chyba zartujesz, w Commando to lepszy jest dzwiek. Wiekszosc gier na C64 jest robione w low-res. Podaj mi cos w 320x200 :-)

ZX wbrew pozorom wcale nie mial slabej grafiki na tamte czasy. Prostota dostepu pamieci obrazu (nieco pokretnej) w jednym trybie, pozwalala skupic sie na algorytmach, a nie zastanawianiu sie, gdzie by tu jeszcze jakies POKE. Podobnie bylo zreszta na VGA w IBM PC - prosty tryb liniowy 13h, ewentualnie ModeX.
Inne komputery, nawet jak mialy wyzsza rozdzielczosc to mniej kolorow i trzeba bylo szukac trickow aby to zniwelowac.
W ZX zawsze dostepne 16 kolorow, co przy 256x192 jest calkiem dobrym wynikiem. Wiecej bez dopalacza i tak trudno obsluzyc.
Oczywiscie C64 mial sprajty i przesuwanie ekrany, ale nie w kazdej grze byl z tego uzytek, a wyjscie poza 'standardowe' mozliwosci znow wymagalo skomplikowanych POKE.
Dla mnie C64 warto miec dla SIDa, tu trudno robic porownania.

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 581
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: spectrum vs inne
« Odpowiedź #13 dnia: 2013.04.23, 14:36:42 »
W ktorych grach na C64 jest grafika lepsza niz na Spectrum ?

Yyyy pierwsza lepsza... Commando?
...No nie wiem. Może więcej kolorowa, ale nie wiem czy wiesz, ale na C-64 są tylko 3 plansze na Commando, na Trumience są wszystkie 8. Poza tym jest pełna kontrola ruchów żołnierza - dokładnie jak na automacie (tzn. strzelanie na "ukosy" i pomiędzy "ukosami"). Przy wersji spectrumowej 128k już C-64 naprawdę blednie  ;D.
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: spectrum vs inne
« Odpowiedź #14 dnia: 2013.04.23, 15:01:10 »
Ej... Nie mówimy o trybie wyświetlania, rozdziałkach itp, tylko gdzie i jak gra wygląda. Skoro uważacie, że wersja na Spectrum jest ładna śliczna i ahy, ochy to popatrzcie na screeny - mówią za siebie:





i wersja Spectrum:





Do tego na Spectrum przechodzimy plansza po planszy, na C64 jest scrollowanie, co upłynnia grę. A ja Commando to mało, to popatrzcie na Green Beret, Ghost' Goblins, Boulder Dash itd itp... Nie obchodzi mnie wysoka niska rozdziałka - gra się prezentuje lepiej i basta (no, według mnie) :p

ps. na C64 też wyszła wersja pełna z podtytułem 25th Anniversary Full Version.
« Ostatnia zmiana: 2013.04.23, 15:02:41 wysłana przez Pyza^Illusion »
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...