Autor Wątek: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.  (Przeczytany 28959 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #45 dnia: 2017.03.22, 01:13:33 »
Oki znalazłem fotki płyty głównej w dużej rozdziałce i masz rację, czerwona powinna być przy wtyczce monitora. Ten koleś którego fotki znalazłem miał czerwoną z drugiej strony niż zwyczajowo, ale że w obu urządzeniach miał odwrotnie a nie tylko w jednym więc też mu działa. :)

W standardzie Shugart (to te 34 pinowe złącze do stacji) czerwona żyłka ma nr 1. Ale w Amstradach podpisano je jako 34, w Schneiderach ta sama ma nr 36 (mimo że w instrukcji do niego podają tak jak w Amstradzie że 34.
A w Amstradach Plus nie ma gdzie tej żyłki podpiąć, masy za to ma parzyste, a 3kę się podpina do 1ki w CPC+. Takie hocki klocki. :D

Czyli numeracja jest źle podana, ale czerwona zawsze od strony gniazda monitora, a masa jest zawsze na dolnych pinach. Amstrady i Schneidery mają płyty główne z tej samej fabryki.

Szacun że ci się chciało tyle lutować. Ja bym kupił taki wtyk co się wciska w taśmę i już. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #46 dnia: 2017.03.22, 05:31:17 »
Zdaje się , że nie ma złączy krawędziowych o 36 PINach są 34 a potem w dół np. 26 - chodzi mi o płaskie , zaciskane, do zarobienia.
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #47 dnia: 2017.03.22, 11:46:05 »
Nie wiem jak to się nazywa, ale na pewno są 36 pinowe, a taki do Schneidera potrzebujesz. Z czegoś przecież takie kable robią. Podejrzewam nawet że nie ma takich wtyków 34 pinowych dlatego użyto w CPC 36io.
http://www.ebay.co.uk/itm/Amstrad-CPC-6128-ribbon-cable-3-5-floppy-drive-w-HEAD-SELECT-PRIMARY-SWITCH-/232249328854?hash=item36132384d6:m:m5Z4SBTUlsuX4ZIUWkpdl-g
http://www.ebay.co.uk/itm/Amstrad-CPC-plus-6128-ribbon-cable-for-DDI-1-FD-1-and-HxC-floppy-emulator/232249328855?_trksid=p2047675.c100009.m1982&_trkparms=aid%3D888007%26algo%3DDISC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D40656%26meid%3D49dd6cf3abd44829882d039489d5b3d8%26pid%3D100009%26rk%3D2%26rkt%3D2%26sd%3D232249328854
Drogo sobie liczą. Ciekawe po ile są same wtyki. Ale właśnie się przekonałem jaki beznadziejny jestem w szukaniu części w necie. :D
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #48 dnia: 2017.03.22, 11:51:51 »
W Schneiderze i CPC 6128 plus  jest gniazdo 36 pin centronics. Sa dwie wersje tych wtyczek, jedne z zaciskiem na płaską tasme, drugie do wlutowania na plytke drukowana  ew lutowania kabelkow.

Mam Schneidera 6128 w domu, wieczorem zrobie kabel i pokaze lopatologicznie jak to podlaczyc ......
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #49 dnia: 2017.03.22, 15:56:00 »
Centronics 36 wtyk na taśmę 3M [do znalezienia na portalu aukcyjnym]
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #50 dnia: 2017.03.22, 17:26:45 »

Mam Schneidera 6128 w domu, wieczorem zrobie kabel i pokaze lopatologicznie jak to podlaczyc ......
Liczę na Twój fotoreportaż , być może pomoże rozwiązać problem, najbardzeij jestem ciekawy czy zadziała Tobie układ Gotek |A stacja |B lub sama stacja ?
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #51 dnia: 2017.03.22, 17:34:22 »
Oczywiscie ze mi dziala i to od dawna. I jakims jeszcze lekko liczac 200 innym osobom ktore maja moje zewnetrzne flop emu do CPC...
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #52 dnia: 2017.03.22, 17:52:47 »
Dzięki za flop emu (już mam Gotek  starczy i z tym kłopotu) i serdecznie proszę o zdjęcia , opis połączeń.
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #53 dnia: 2017.03.22, 18:03:25 »
Ciekawy problem , w życiu narobiłem wiele takich kompozycji  w wersji do CPC6128 (Schneider lub Amstrad) jak i do ZX spectrum +3 i nie było kłopotów , używałem z FDD 3,5 Samsung  SFD-321B (tylko chociaż nie wszystkie wersje rev. współpracowały dobrze szczególnie z programem CPCdiskXP  na PC no ale może to był problem na moim kompie) z modyfikując sygnał RDY w środku , która współpracowała z oryginalną stacją 3".
Wysprzedałem wszystko i nie odnowiłem zapasów aby potestować teraz a i tak nie mam Gotek.

Początkowo używałem kabla z mostkiem na 33,34 ale zauważyłem problemy przy pracy na dyskietkach w w systemie CP/M (nie sygnalizowało wyciągnięcia dyskietki chyba?) chociaż samo formatowanie , nagrywanie itp przebiegało OK.
Od tego czasu modyfikowałem w środku stacji sygnał na RDY (normalnie DC)   i zrezygnowałem z mostka 33.34 na kablu(w/w problem przestał występować)

To tyle co mi się nasunęło w tym temacie moich doświadczeń
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #54 dnia: 2017.03.22, 18:10:19 »
Ja się tak zastanawiam, bo jeżeli mój to jednostkowy przypadek, to by wskazywało że znowu coś tam mam nie tak na płycie, bo po kupieniu tego Schneiderka okazało się że Gotek nie chodził z nim , nie współpracował i wyszło że komputerek ma rozwalony ROM stacji (AMSTRAD 40015 układ scalony) i został wymieniony na kość ParaDos 1.1. Od tej pory pisze w sensie czyta, zapisuje normalnie z Gotekiem. Ale może interface dodatkowego złącza Flop jest walniety, jakieś ID...nie wiem
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #55 dnia: 2017.03.22, 18:17:12 »
Jeszcze co ciekawe to opisany w moim ostatnim poście problem nie występował przy pracy w Basicu (był oryginalny rom)
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #56 dnia: 2017.03.22, 19:10:34 »
Dziala. Stacja musi byc ustawiona jako DS1 na kablu bez przeplotu . Pod Paradosem jest widziana jako B, formatuje, nagrywa, dziala normalnie.

https://youtu.be/wKY2HlWj-I0

A tak kabelek wyglada

https://youtu.be/srZthJrZ6Bk

Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #57 dnia: 2017.03.22, 19:30:02 »
Zrobię sobie jeszcze raz kabelek na twój sposób tzn co drugi rozdzielę a potem dół, ale już widzę że coś mam nieteges bo u mnie w ParaDosie też formatuje (przynajmniej pokazuje na ekranie - bowiem dyskietka jest niesformatowana) ale trwa to 5 razy dłużej, a u Ciebie widzę że to express, coś na kształt tego jak formatuje moje STE - przy formacie na kopierach i ParaDosie dziwiłem się czemu to tak wolno idzie i myśłałem że amstrady tak mają :) a jednak u Ciebie to wygląda przyzwoicie. no cóż jeśli to nie kabel to mam walnięty interfejs.
WIELKI SZACUN za chęć pomocy !!!
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #58 dnia: 2017.03.22, 22:00:25 »
Ale przecież pod zwykłym AmsDosem, a dokładnie pod Multi Markiem,  dyskietka jest formatowana na pewno nie wolniej niż na filmiku Zaxona.
Coś u Ciebie kolego jest nie teges.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #59 dnia: 2017.03.22, 22:49:43 »
UFF, skończyłem, dziękuję WSZYSTKIM za pomoc, przede wszystkim ZAXONowi, który poświęcił czas (lutowanie i przygotowanie filmików).
Skończyło się szczęśliwie !!!
Moja wina 3x
Zapisuje, formatuje, czyta aż się kurzy...
Przyczyna jak zwykle u mnie leży w elementarzu, każdy elektronik wie że zaczyna się naprawę od sprawdzenia zasilania i tutaj leżał problem; przez wielokrotną zmianę polaryzacji zasilania (odwracanie dla GOTEKA) stacyjka miała podane +5V tam gdzie powinno być 12 V i +12V na pin zasilania 5 V (to była przyczyna tego że coś tam formatował BARDZO POWOLI - bo stacja "spała"). Po zamianie pinów na właściwą polaryzację stacyjka flopów "wymiata".
DZIĘKI i do usłyszenia przy kolejnych moich kłopotach, być może te dociekania się komuś w przyszłości przydadzą.
Biorę się za zgrywanie dyskietek...
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.