Autor Wątek: Emulatory Amstrada  (Przeczytany 7074 razy)

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Emulatory Amstrada
« dnia: 2014.01.12, 10:54:20 »
No właśnie. Jakie są, czym się różnią, jakie są najlepsze?

Ja mam coś takiego jak WinApe ( http://www.winape.net/ ) Podobno dobry i łatwy w obsłudze. Czy jest jeszcze coś wartego uwagi albo nawet lepszego?

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Emulatory Amstrada
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.01.12, 14:09:51 »
Dobre pytanie. Mam przejrzenie różnych emulatorów na liście rzeczy do zrobienia. Przynajmniej tych dla PC.
Tu jest spis wszystkich. http://www.cpcwiki.eu/index.php/Emulators
WinApe jest jedynym na PC który potrafi udawać także PLUSy.
Chyba najbardziej rozbudowanym jest JavaCPC Desktop. Ma wbudowany monitor assemblera, program graficzny i tracker do muzyczek oraz połączenie z kilkoma bazami softu na CPC w necie z wyszukiwarką. I bodajże jako jedyny pozwala używać myszki PC jako myszkę w emulowanym CPC. :) I tylko to że jest zbyt rozbudowany a ja zbyt leniwy (w uczeniu się) powstrzymuje mnie przed przesiadką z mojego ulubionego Caprice32. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Ender

  • **
  • Wiadomości: 76
  • Miejsce pobytu:
    Ostrowo/powiat gostyński/Wielkopolska
  • Amiga 1200, PM MDD - MorphOS, Dreamcast, Xbox, Wii
Odp: Emulatory Amstrada
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.01.13, 01:39:33 »
Na MorphOS-ie ludzie (obeznani w temacie) chwalą sobie ACE.
A czy jest coś co sprzętowo emuluje Amstrada, najlepiej jeszcze plusa (tak jak MiniMig Amigę)?

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Emulatory Amstrada
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.01.13, 08:55:05 »
Są dwie takie konstrukcje na FPGA, starsza C-One który początkowo miał być C64, ale szybciej zabanglał z rdzeniem udającym CPC. I nowszy, T-Rex który w turbo buja się na 24MHz. (Łeee emulatory można podkręcić na 800%)  ;) Już o nim wspominałem tu na jakimś wątku.  Ale nic mi nie wiadomo by udawały też PLUSy.
http://www.cpcwiki.eu/index.php/CPC_TREX
Teoretycznie do każdego FPGA da się wgrać rdzeń z CPC czyli i do MiniMiga i do np Mint-a itd. Tylko go zoptymalizować pod taki zestaw złącz jakie są na danej płycie. ;)

Gdzieś czytałem bardzo pozytywne recenzje emulatora CPC na Nintendo DS, działa jak mały laptopik. :D
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Emulatory Amstrada
« Odpowiedź #4 dnia: 2015.02.27, 02:14:00 »
Tempo w jakim Devilmarkus dodaje coraz to nowe funkcje do swojego emulatora mnie rozwala. Nie minął tydzień od dodania emulacji dodatkowych układów brzęczących, a ledwo dwa dni od ostatniej aktualizacji zgłoszonych błędów, a już zrealizował kolejny pomysł - symulator drukarki: https://www.youtube.com/watch?v=_nutQIWqvoM
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Emulatory Amstrada
« Odpowiedź #5 dnia: 2015.03.02, 17:52:56 »
JavaCPC to nie tylko emulator ale cały zestaw programów narzędziowych do tworzenia i manipulowania softem.

A tak wygląda korzystanie z bazy gier: https://www.youtube.com/watch?v=PFyM5UkA0S4
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Dr Piotr

  • ***
  • Wiadomości: 196
Odp: Emulatory Amstrada
« Odpowiedź #6 dnia: 2015.03.04, 07:45:26 »
Dobre pytanie. Mam przejrzenie różnych emulatorów na liście rzeczy do zrobienia. Przynajmniej tych dla PC.
Tu jest spis wszystkich. http://www.cpcwiki.eu/index.php/Emulators
WinApe jest jedynym na PC który potrafi udawać także PLUSy.
Chyba najbardziej rozbudowanym jest JavaCPC Desktop. Ma wbudowany monitor assemblera, program graficzny i tracker do muzyczek oraz połączenie z kilkoma bazami softu na CPC w necie z wyszukiwarką. I bodajże jako jedyny pozwala używać myszki PC jako myszkę w emulowanym CPC. :) I tylko to że jest zbyt rozbudowany a ja zbyt leniwy (w uczeniu się) powstrzymuje mnie przed przesiadką z mojego ulubionego Caprice32. :)
WinAce emuluje cpc 464, 6128 w wersji normalnej i plus, rozne typy crtc, cartridge, dodatkowa pamiec, multiface, myszke amx, symbiface II z urzadzeniami ide, real time clock i myszka ps/2.
Ma wbudowany edytor, assembler, debugger z monitorem, disassemblerem z mozliwoscia wykonywania krokowego programu, podglad rejestrow sprzetowych,  breakpointy, wyszukiwarke grafiki z mozliwoscia edycji.
No i symulacje odglosow przy czytaniu danych z dysku i tasmy :)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Emulatory Amstrada
« Odpowiedź #7 dnia: 2015.03.04, 09:17:08 »
WinAce ??  - nie słyszałem o takim. Może ACE pod MOrphOS, albo WinAPE pod Windę. W tym ostatnim nie udało mi się uzyskać emulacji myszki ani IDE. Może jakiś tępy jestem albo nie mam właściwych ROMów pod Multiface. :(
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Emulatory Amstrada
« Odpowiedź #8 dnia: 2015.03.04, 09:19:53 »
Ja natomiast uwielbiam pracować na WinApe.
Ma podobne (jeśli nie takie same) fjuczery co emulator wspomniany przez mego przedmówcę.
Tylko że u mnie jest małpka na ikonie no i program przedmówcy swoją nazwą przypomina mi paker...
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

Dr Piotr

  • ***
  • Wiadomości: 196
Odp: Emulatory Amstrada
« Odpowiedź #9 dnia: 2015.03.04, 10:07:52 »
Dobre pytanie. Mam przejrzenie różnych emulatorów na liście rzeczy do zrobienia. Przynajmniej tych dla PC.
Tu jest spis wszystkich. http://www.cpcwiki.eu/index.php/Emulators
WinApe jest jedynym na PC który potrafi udawać także PLUSy.
Chyba najbardziej rozbudowanym jest JavaCPC Desktop. Ma wbudowany monitor assemblera, program graficzny i tracker do muzyczek oraz połączenie z kilkoma bazami softu na CPC w necie z wyszukiwarką. I bodajże jako jedyny pozwala używać myszki PC jako myszkę w emulowanym CPC. :) I tylko to że jest zbyt rozbudowany a ja zbyt leniwy (w uczeniu się) powstrzymuje mnie przed przesiadką z mojego ulubionego Caprice32. :)
WinAce emuluje cpc 464, 6128 w wersji normalnej i plus, rozne typy crtc, cartridge, dodatkowa pamiec, multiface, myszke amx, symbiface II z urzadzeniami ide, real time clock i myszka ps/2.
Ma wbudowany edytor, assembler, debugger z monitorem, disassemblerem z mozliwoscia wykonywania krokowego programu, podglad rejestrow sprzetowych,  breakpointy, wyszukiwarke grafiki z mozliwoscia edycji.
No i symulacje odglosow przy czytaniu danych z dysku i tasmy :)
ehhh, oczywiscie mialo byc WinApe.. musze zaczac dwa razy czytac to, co rano pisze przed postowaniem :)
Faktycznie potrzebne jest rom do mulitface aby wszystko zadzialalo. Romy sa tu:
http://www.cpcwiki.eu/index.php/Multiface_II

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Emulatory Amstrada
« Odpowiedź #10 dnia: 2015.03.04, 11:09:14 »
Ściągnąłem nowego WinApe i teraz mysza chodzi. :) Jest opcja jej włączenia w menu. Ale muszę pod windą ustawiać zupełnie inną czułość pod ten program niż pod resztę systemu, to dość uciążliwe. :(  Przydałaby się opcja ustawiania czułości myszki w programie.   Ale dodano też opcję "Auto Type" to cieszy. :)   Ech gdyby jeszcze coś podobnego w przeciwną stronę działało.
Ściszenie dźwięku w emulatorze ścisza wszystko w PC zamiast tylko z emulatora. :(    Ale można sobie zmodyfikować mapę klawiatury, to fajnie. Bo nie wiem jak na stacjonarnym ale na Laptopach klawisze emulowanego CPC te pierwsze na lewo od DEL i RShift, a w tym emulcu także te na lewo od Returna, domyślnie są mapowane w dziwnych miejscach. 
Nadal nie podobają mi się kombinacje klawiszy jakimi wywołuje się pewne rzeczy np wybranie innej dyskietki. Gryzą mi się z klawiszami w innych programach, choć inni mogą takiego problemu nie mieć.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)