Autor Wątek: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność  (Przeczytany 32050 razy)

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #45 dnia: 2021.08.13, 12:28:15 »
Serio?

W sensie? Serio nie wymieniłem podstawki czy serio biorę pod uwagę taką możliwość?
Tak, serio (jeszcze) jej nie wymieniłem i serio biorę taką możliwość, bo wszystkie inne pomysły mi się skończyły. Trochę naczytałem się o problemach z powodu źle kontaktującej podstawki precyzyjnej, ale sam nigdy nie trafiłem na taki problem.

Cytuj
Probowałeś zmienić obciążenie kwarcu na niesymetryczne?

W sensie zwiększyć tylko jeden kondensator? Tak, próbowałem - podczas dodawania równolegle dodatkowych kondensatorów.

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #46 dnia: 2021.10.03, 20:13:00 »
Skończyłem składać wersję D1. Ta rewizja obsługuje kontrolery stacji od +2A. Działa to świetnie.
Najnowsza wersja firmware wykrywa podłączenie zewnętrznego interfejsu AY i odłącza wewnętrzny. Można więc podpiąć np TurboSound i nic się nie gryzie.
Zmieniło się też magic menu. Teraz mamy wybór pomiędzy 48, 128, +3e i Pentagonem . Dodatkowo można odpalić ROMY od ZX80 i ZX81 trzymając 1 lub 2 przy włączaniu zasilania.
Mamy też miejsce na moduł bluetooth i wifi. Ta maszynka jest naprawdę świetna.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #47 dnia: 2022.04.25, 19:25:31 »
@Skoti, czy w trybie taktowania zegarem 14MHz też masz na ekranie żółte szmaty ?
U mnie generalnie wszystko działa poprawnie na 14MHz tylko ten obraz jest jakiś "zasyfiony" biegającymi żółtymi kreskami, ale może tak to ma być?
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #48 dnia: 2022.04.25, 20:07:19 »
U mnie z obrazem jest wszystko OK. Mam wsadzone jakieś malowane CMOSy i na nich 14MHz jest stabilne.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #49 dnia: 2022.04.25, 21:02:29 »
W sensie że procek malowany CMOS czy jeszcze coś?
Widziałem na Twojej płycie że jest proc 6MHz i się wyrabia ?
Mój jest niby 20MHz PEC, pewnie też malowany, jutro sprawdzę na innych, mam jeszcze kilka CMOS'ów w szufladzie...

Ja mam ten efekt tylko w Basic48, na Basic128 przy 14MHz jest niby ok i na chwilę tylko śmieci przy naciskaniu klawiszy.

Tak na metodę diagnostyczną akademika Macajewa wnoszę że to może RAM się nie wyrabia, bo jak dotykam wilgotnym paluchem na jej linie danych to się nieco zmniejsza lub zwiększa ten efekt ;)
« Ostatnia zmiana: 2022.04.25, 21:21:33 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #50 dnia: 2022.04.25, 22:05:37 »
Tak chodziło mi o procesor. Namalowane ma 6MHz ale co to jest na prawdę? ;) Fakt jest taki, że na 14MHz działa stabilnie. Nie mam żadnych śmieci na ekranie.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #51 dnia: 2022.04.25, 22:42:13 »
OK, dzięki za info Skoti.
Mam się już więc do czego przyczepić.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #52 dnia: 2022.04.25, 23:49:42 »
Problemem mogą być SN74CB3T3245PW.
Trzeba kupić je ze sprawdzonego źródła.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #53 dnia: 2022.04.26, 10:27:33 »
Jednak pamięć RAM była jakaś lewa, na innej (z Farnela) jest znaczna poprawa.  :D

Jeden układ SN74CB3T3245PW też był trzepnięty, ale to już wcześniej wykryłem bo Sizif wtedy nawet nie wstawał i pokazywał kolorowe klocki, w jakiś magiczny sposób miksował sygnały na dwóch sąsiednich liniach, jednak nie miał na nich zwarcia. :o
Generalnie, robienie czegokolwiek na elementach sprowadzanych z Chin to gwarancja dobrej zabawy podczas uruchamiania  :P
« Ostatnia zmiana: 2022.04.26, 10:34:42 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #54 dnia: 2022.04.26, 10:54:59 »
Te przełączniki magistrali trzeba brać ze sprawdzonego miejsca. Nie wiem czy komuś działały ściągnięte z Chin. Moje wszystkie poszły do kosza.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #55 dnia: 2022.04.26, 12:58:26 »
A czy ktoś popełnił już ten dodatkowy IF dźwiękowy do Sizifa, dołączany tym wąskim złączem z dołu płyty?
Ja akurat jestem w trakcie kompletowania elementów, ciekawe co z tego wyjdzie ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #56 dnia: 2022.04.26, 13:33:15 »
Nie widziałem żeby gdziekolwiek pojawił się na forum :)
Razem wyglądają tak:
https://raw.githubusercontent.com/UzixLS/zx-sizif-512-ext/master/images/revA.jpg

Turbo Sound FM
General Sound (12MHz / 512Kb RAM)
SAA1099
MIDI sound

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: 2022.04.26, 13:41:03 wysłana przez paroos »
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #57 dnia: 2022.04.28, 00:07:24 »
Jutro może zabiorę się za wstępne uruchamianie tego dźwiękowego IF do Sizifa, co prawda nie mam jeszcze wszystkich części ale jutro pewnie dostanę przesyłkę z elementami do odpalenia przynajmniej GS i SAA.
Nie mam też stosownego wzmacniacza operacyjnego U1 (MCP602) ale może podejdzie AD822, raczej jest nieco lepszy niż ten zaproponowany w projekcie (ale taki mam tylko z szuflady na tu i teraz).  ;)
Ściągnąłem sobie już jakieś dema by to sprawdzić, zobaczymy czy coś ruszy ;)

Ale do sedna...
Czy ktoś posiada jakąś paczkę softu do przetestowania Turbo Sound FM jaki będę uruchamiał po uzupełnieniu brakujących elementów?

Ale mam też pytanie, jak można sprawdzić to MIDI jakie tam siedzi na pokładzie ?
Czy są dostępne jakieś playery lub dema by można przetestować działanie tego cuda ?
« Ostatnia zmiana: 2022.04.28, 00:25:31 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #58 dnia: 2022.04.28, 23:47:30 »
Z braku części jakie miały przyjść a nie dotarły, podłączyłem tę dodatkową płytę Ext. do Sizifa tylko z zaprogramowaną samą drugą Alterą.
W Magic Menu pojawiły się dodatkowe opcje: TSFM+MIDI, SAA1099 i GS :o, no i tyle testów na dzisiaj.

BTW, Ta druga Altera trochę się grzeje w porównaniu z Alterą w Sizifie która chodzi zupełnie na zimno  ???

A tak z innej beczki, to w tym Sizifie przydałyby się jeszcze tryby grafiki z Timex'a i byłby to już w pełni dopasiony komputerek (a miejsca jeszcze chyba trochę w tym CPLD jest) 8)
« Ostatnia zmiana: 2022.04.29, 00:28:16 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #59 dnia: 2022.04.29, 06:36:30 »
BTW, Ta druga Altera trochę się grzeje w porównaniu z Alterą w Sizifie która chodzi zupełnie na zimno  ???

W Sizifie masz serię MAX II, a w dodatku starszego MAXa 3000A. MAX II jest w technologii 0,18 um, a MAX3000A w 0,30 um. MAX3000A może wprost współpracować z układami z logiką 5 V, a MAX II nie.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76