Autor Wątek: potrzebna płytka do klona ZX80  (Przeczytany 8411 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: potrzebna płytka do klona ZX80
« Odpowiedź #15 dnia: 2019.01.22, 17:09:23 »
Damik ...czy ta cena ze strony 510 KC aktualna?

Nie wiem jak w koronach to będzie, ale mnie to wyszło 21 EUR za płytkę + 10 EUR przesyłka = 31 EURo
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: potrzebna płytka do klona ZX80
« Odpowiedź #16 dnia: 2019.01.22, 17:11:05 »
Za tyle, lub  niewiele wiecej to chyba mozna serie dziesieciu strzelic.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: potrzebna płytka do klona ZX80
« Odpowiedź #17 dnia: 2019.01.22, 17:27:33 »
Za tyle, lub  niewiele wiecej to chyba mozna serie dziesieciu strzelic.

Może i tak , tylko że dokumentacja nie jest przygotowana pod produkcję zbytnio, może to i celowy zabieg ;) , bo z PDF'u to chyba ciężko o firmę co się podejmie zrobienia PCB.
A z przygotowaniem dokumentacji pod produkcję jest trochę zabawy, a czasu tak niewiele  :'(
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: potrzebna płytka do klona ZX80
« Odpowiedź #18 dnia: 2019.01.22, 17:32:20 »
Dla chcacego przerysowanie tej plytki to jeden wieczor.

Klaudowi narysowanie Jupitera zajelo mniej wiecej tyle, tylko potem musial pozaokraglac sciezki itd, zeby to wygladalo recznie jak oryginal, co zajelo troche czasu. Tu nic takiego nie ma. Poza Tym prosze:

http://searle.hostei.com/grant/zx80/zx80.html

Pozdr.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: potrzebna płytka do klona ZX80
« Odpowiedź #19 dnia: 2019.01.22, 17:58:45 »
Dla chcacego przerysowanie tej plytki to jeden wieczor.
W tej chwili dla mnie by to było pewne wyzwanie by się za to zabrać i przygotować do takiego zadania, ostatnią płytkę zaprojektowałem jakieś 20 lat temu, to chyba jeszcze w Protelu 3. Nawet jakiś certyfikat ze szkolenia miałem :D
Od jakiegoś czasu już nie robię w zawodzie elektronika a jedynie to teraz już takie hobby, w tej chwili w temacie i co prawda też przy komputerach ale takich nieco większych serwerach ;)

« Ostatnia zmiana: 2019.01.22, 18:30:22 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: potrzebna płytka do klona ZX80
« Odpowiedź #20 dnia: 2019.01.22, 18:07:54 »
No dobrze, to dwa wieczory :)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: potrzebna płytka do klona ZX80
« Odpowiedź #21 dnia: 2019.01.22, 18:23:25 »
Też miałem taką przerwę.
Pierwszą płytkę po 15 latach pauzy rysowałem przez 2 tygodnie.
A potem już poszło :)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: potrzebna płytka do klona ZX80
« Odpowiedź #22 dnia: 2019.01.29, 10:43:55 »
Mój ZX80 jest już wreszcie poskładany i uruchomiony.
Niestety nie obyło się bez drobnej walki oscyloskopem ;D
Jak potwierdza moja praktyka, to w przypadku rozwiązań Sinclaira zazwyczaj bez selekcjonowania układów scalonych się nie udaje, chyba że jedynie ja mam zawsze takiego farta przy uruchamianiu :D
Na początku był problem z IC20 dopiero chyba trzeci układ podpasował by stabilnie pracował oscylator, wymiana rezonatora i dobieranie kondensatora C16 nie przynosiło pozytywnego efektu.
Jak już wystartował poprawnie oscylator to komp niby powstał, pojawiła się synchronizacja jednak brak treści na ekranie, za to była reakcja zrywania synchronizacji podczas naciskania klawiszy ;) (jest już dobrze, prawie w domu :D)
Rozwiązaniem okazało się dobranie C11 w moim przypadku na 100pF i wreszcie pojawił się obraz.
Moje zadowolenie nie było jednak pełne, bo kursor na ekranie nie był wyświetlany w inwersji  :-X
Tutaj natomiast krytycznym elementem wymagającym selekcji był IC11, najlepiej zachowywał się 74F00, żadne LS nawet Texas Instruments nie pracowały poprawnie.
Już było prawie dobrze ale na ekranie w tle biegały drobne przebarwienia (wiem - to normalne, nawet na emulatorach jest taki efekt czy w fabrycznym ZX81).
Efekt ten jednak udało się osłabić poprzez zastosowanie układu IC20 z serii HC, po wymianie na 74HC86 obraz był bardziej kontrastowy i posiadał zdecydowanie mniej "farfocli" w tle i przy okazji oscylator działał tu też bardzo stabilnie :D

Komp testowany z EPROMem TMS2532 z wsadem ZX80 oraz oryginalnym ROMem z ZX81 pracuje bezproblemowo. 8)

BTW. Czy macie jakiś sprawdzony "kondycjoner" pod ZX80 do Composite Video, poprawiający obraz na nowszych monitorach/TV LCD ?
Nie jestem pewien czy ten projektu (Zeddiego) będzie wystarczający w tym przypadku ?

Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: potrzebna płytka do klona ZX80
« Odpowiedź #23 dnia: 2019.01.29, 10:50:49 »
Układy na 555 lub LM1881 z ZX81 będą pracować w ZX80.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: potrzebna płytka do klona ZX80
« Odpowiedź #24 dnia: 2019.02.11, 20:21:05 »
Taka ciekawostka, może się przyda komuś podczas uruchamiania...
Przetrząsając moje archeo w poszukiwaniu części do budowy Larkena natrafiłem na jakąś starą płytę elektroniki z końca lat 80-tych zawierającą układy TTL LS firmy Texas Instuments, postanowiłem więc wstawić je na płytę mojego ZX80 tam gdzie nie było elementów tej firmy by całość wyglądem bardziej przypominała oryginał (takiego mam już bzika) ;)
I tutaj moje drobne zdziwienie jak po włączeniu ZX80 obraz się nieco rozjechał, litery i cyfry na ekranie były wyświetlane do połowy szerokości i inwersja kursora była nieco przesunięta w prawo  :o.
Dopiero wymiana kondensatora na C11 na wartość oryginalną czyli 47pF naprawiła problem :D
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.