Komputery z Z80 > Elwro

Junior nie daje synchro

(1/8) > >>

dely:
Cześć,

Chciałem sobie zrobić kabel SCART do Juniora (wg tego schematu), niestety napotkałem na problem braku synchronizacji. Na początku wydawało mi się, że to problem z moim telewizorem (bo faktycznie jest wybredny) - wychodzi mi na ekranie coś takiego. Wszystkie kolory są, obraz jest ostry, ale "jeździ". Przedzwoniłem wszystkie połączenia, oporności też w normie, co jest? Problem chyba jest jednak gdzie indziej - otóż przysiągłbym, że wcześniej działało wszystko również na wyjściu "Monitor" z czarno-białym obrazem, a teraz jest tam taki sam efekt braku sychronizacji, jak na załączonym filmie. Obraz jest piękny, tyle że lata :(

W związku z tym mam pytanie, czy osoba mająca tylko miernik i mierne umiejętności w zakresie elektroniki (czyli ja) jest w stanie rozwiązać ten problem? Co zmierzyć, co sprawdzić? Dzięki za pomoc.einwall1:
Weź słuchawki, rezystor 1-4,7kiloohm, połącz szeregowo i wepnij między piny 1 i 9 wyjścia monitora rgb:Jeśli usłyszysz regularny sygnał, to synchronizacja pionowa działa tylko masz problemy z dopasowaniem to tv. Nie daję gwarancji, że ten sygnał da się usłyszeć, impulsy synchronizujące mogą być zbyt krótkie dla ludzkiego ucha, ale ja bym tak próbował nie mając sprzętu.

trojacek:
Nie znam się zbytnio na Juniorach, ale te dwa schematy (kabla SCART i rozpiska DB9) kompletnie do siebie nie przystają.
SCART wymaga zespolonego sygnału synchronizacji Csync (H+V), a podany schemat nie ma w ogóle podłączonych pinów 8 i 9. Zamiast tego ma pod Csync podłączony pin 2, który według rozpiski jest masą. Jakim cudem miałoby to działać?
Plus mała uwaga. Oprócz napięcia 5V (przez rezystor) na pinie 16 złącza SCART, może (choć nie musi) być potrzebne 12V na pinie 8.
Co do sprawdzania sygnałów słuchawkami, to jest to dobry pomysł - powinno być słychać buczenie (50 Hz) na linii V, dobre słuchawki pozwolą też usłyszeć pisk na linii H (15,625 KHz). To są sygnały o pionowych zboczach, na które ucho ludzkie jest bardzo wyczulone.

einwall1:
Ten schemat zlącza to standard CGA, który jest 90% zgodny z juniorem. Wkleiłem go, żeby pokazać to, o co mi chodzi.
W juniorze na pinie 2 jest synchro V+H a na 7 dźwięk, których tu nie ma. Dodatkowo pin 2 ma sygnał odwrócony w stosunku do 8 i 9.
Zgadzam się, że może być potrzeba aktywacji również pinu 8 w scart, ale autor mówi, że sygnał cz.b też mu przestał działać prawidłowo.

dely:
Bardzo Wam Panowie dziękuję. Przed podłączaniem słuchawek wytoczyłem jeszcze dwa ciężkie działa w postaci telewizorów CRT :)

No i na pierwszym z nich - Daewoo - na którym zawsze mi wszystko działało (włącznie z wybrednym QL) obraz na RGB przez SCART lata niemiłosiernie, a na monitorowym z DIN podłączanym przez DIN-RCA jest coś takiego:Natomiast na drugim telewizorze CRT (Philips) obraz przez SCART jest IDEALNY:Niestety ten drugi nie ma osobnego wejścia composite na RCA, więc nie mogę sprawdzić wyjścia DIN z Juniora. Czyli uszkodzenie komputera raczej możemy wykluczyć? To teraz mam uprzejme pytanie w jaki sposób można zmusić pozostałe telewizory (1x LCD i drugi CRT) do wyświetlania poprawnego obrazu.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej