ZX Spectrum > HARDWARE

Z80 i zły M1

(1/4) > >>

Tygrys:
Jeden z użytkowników WoS opisał problem linii M1 dla procesorów Z80. Przypominam że jest on powodem niedziałania divide w ZX Spectrum.

Do przeczytania tu: http://www.worldofspectrum.org/forums/showthread.php?t=40148

trojacek:

--- Cytat: tomi w 2023.03.24, 15:10:06 ---Ponieważ Sinclair w latach 80'tych nie wykorzystywał z funkcji potrzebujących M1, nie miało to większego znaczenia

--- Koniec cytatu ---

Tylko małe sprostowanie - Interface 1 zadebiutował w 1983 roku i wykorzystywał dekodowanie rozkazu RST 8 z użyciem linii /M1 do przełączania ROM. Tak naprawdę niemal wszyscy producenci peryferiów mających ROM kopiowali potem ten mechanizm z IF1.
Tyle, że nie każdy z automatu go kupował - bo większości prywatnych odbiorców wystarczał magnetofon.

tomi:
Dzięki @trojacek za poprawkę bo zupełnie zapomniałem o tym, że IF1 z niego korzystał - pewnie dlatego, że w ubiegłym wieku był dla mnie poza zasięgiem  ;D

Ciekawe jak (zwłaszcza w Anglii) reagował serwis gwarancyjny Sinclaira na reklamację klientów którzy kupili ZXS z IF1, a zgłaszali jego nie działanie. Świadomie przecież montowali takie CPU i to wcale nie w marginalnych ilościach. Może przy sprzedaży bundle'a mieli wyselekcjonowane s/n Spectrumów których nie należy sprzedawać w takim komplecie?  ::) (ale to pewnie temat na inny wątek)  :)

trojacek:
Dodam jeszcze taką teorię - że uszkodzenie linii /M1 to wynik sąsiedztwa z napięciem 12VAC na złączu krawędziowym:

http://blog.tynemouthsoftware.co.uk/2017/07/z80-m1-signals.html

damik:
Skłaniam się ku teorii bliskości 12VAC, sam tak załatwiłem kiedyś jeden procek bo złącze nie miało koleczka na wcięciu i trochę krzywo wszedł jakiś IF no i procek przetrwał jednak już bez linii M1.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej