ZX Spectrum > SOFTWARE

migracja danych z dyskietki 3' do peceta

(1/4) > >>

buzzugreg:
Witajcie,

posiadam kilka dyskietek 3' z starymi rzeczami z  początku lat 90.
Chciałbym je przenieść na peceta, już na emulator. Głównie z powodu lepszego
monitora i gorszego wzroku... ;)

Powiedzcie mi proszę jakie są na dzisiaj sposoby przeniesienia tych danych do peceta.

Dysponuję stacją FDD3000.

Pozdrawiam

Buzzugreg

trojacek:
Ja do tego celu użyłem zoona. Ale nie jest to opcja dla każdego, bo zoon to nasz forumowy kolega ;)

A tak na serio:

Po pierwsze, potrzebujesz jakiegoś starego peceta z "natywnym" (nie po USB) flopem.

Po drugie, albo do tego PC podpinasz napęd 3" wyjęty z FDD3000, albo do FDD3000 podpinasz napęd taki, jak masz w pececie (uwaga, niektóre napędy, zwłaszcza 3,5", wymagają przeróbek, by działały z FDD3000).

Po trzecie, soft. Na pececie stare Windows (maksimum XP). Do tego oprogramowanie (pecetowe), które potrafi czytać dyskietki na poziomie sektorów. Dość popularny jest CPCDiskXP, ale są też inne, może lepsze, może nie ;).

No i jest jeszcze gotek/flashfloppy i pochodne. Można wrzucić pliki na nośnik i odczytać go na dowolnym (również współczesnym) komputerze. Nie wiem, czy i jak wrzucać na goteka całe obrazy z poziomu FDD3000, pewnie przez utworzenie nowego woluminu i skopiowanie fizycznej dyskietki sektor po sektorze.

Ogólnie sporo wiedzy znajdziesz na tym forum przez wyszukiwanie.

ZbyniuR:
A czy CPCDiskXP potrafi rozpoznać pliki z TOS-a? 
Czy to nie ma znaczenia bo i tak potrafi ścieżkowo skopiować fizyczny dysk do DSK?

Phonex:
A jeśli nie chcesz poświęcać czasu na zmiany sprzętowe, które w końcu posłużą tylko dzień czy dwa i/lub lubisz rozwiązania klasyczne - możesz zrobić jak ja.
Połączyłem Spectrum z pecetem kablem audio i zgrałem Phantomem z FDD3000 na COPY COPY w emulatorze ZX Spin!
Miałem więcej dyskietek, a kopiowanie trochę trwa, ale robiłem to przy śniadaniu, więc nie czekałem bezczynnie ;D

SAJ:
Alternatywa jest urzadzenie typu Kryoflux. Do nagrywania danych na oryginalny nosnik nie zawsze dziala ale do zgrywania danych z nosnika jest ok.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej