Komputery z Z80 > CP/M - kompatybilne

Terminal do FDD3000, czyli bajzel na kółkach

<< < (6/7) > >>

trojacek:
Nie wiem, o czym piszesz. Grafika, okna? To nie jest VT52, mogę tylko zgadywać, że chodzi o jakieś rozszerzenia polbritowskie. Jak widzę, tytuł wątku okazał się adekwatny :D

Timex Monitor Emulator (dołączany standardowo do oryginalnej stacji FDD3000) obsługuje kody:

--- Kod: ---A (Cursor Up) - wiersz w górę
B (Cursor Down) - wiersz w dół
C (Cursor Forward) - znak do przodu
D (Cursor Back) - cofanie o znak
F - zmiana na graf font
G - zmiana plain font
H (Cursor Position) - SCREEN home
I - kursor w górę z ewentualnym scrollem
J (Erase in Display) - czyszczenie od kursora do końca ekranu
K (Erase in Line) - kasowanie linii na prawo od kursora
Y (Direct Cursor Address) - ustawianie kursora (włączenie oczekiwania na parametry)
Z (Identify) - wysyłka Esc + "/Z.", identyfikacja
L - INVERSE ON
M - INVERSE OFF
N - znak z innego fontu (PT)
--- Koniec kodu ---

OK - kombinacje Esc+L i Esc+M mają inne funkcje, niż w VT52. To faktycznie może powodować problemy, choć tak na oko, programy typu WordStar działają prawidłowo z tym terminalem.

TT3000 obsługuje dodatkowo kody Esc+O i Esc+P, ale na jakieś swoje wewnętrzne potrzeby (wygląda to na włączenie/wyłączenie obsługi kilku znaków specjalnych z puli 127-255).

Obrazek z Wikipedii (https://en.wikipedia.org/wiki/VT52).

steev:

--- Cytat: trojacek w 2021.07.21, 22:05:51 ---Nie wiem, o czym piszesz. Grafika, okna? To nie jest VT52, mogę tylko zgadywać, że chodzi o jakieś rozszerzenia polbritowskie. Jak widzę, tytuł wątku okazał się adekwatny :D

--- Koniec cytatu ---
Piszę o tym co w załączniku :)
Wiem że to nie czysty VT52.
Przypuszczam że masz rację. Ale nie mam siły na analizę unipolbriterminala żeby to zweryfikować :(
A tytuł wątku w 101% trafny :>
---
edit : Jak mówi Księga : 'szukajcie aż znajdziecie' ;/

trojacek:
No, ja w pełni rozumiem, sam odkładam temat mutacji polbritowskiej na jakąś nieokreśloną przyszłość. Wolałbym się skupić na wersji timexowej i ewentualnie ją rozbudowywać o jakieś funkcjonalności. Może nawet o wspomniane już ramki i grafikę :)

Jednak jako priorytet chciałbym umożliwić zmianę mapowania kodów Esc. Nie jest to jakiś rocket science, a pozwalałoby uruchamiać pogramy CP/M wymagające nieco odmiennych funkcjonalności terminala (na przykład Esc+L i Esc+M do dodawania/kasowania linii). Może nawet udałoby się zaimplementować nowsze wersje protokołu.

W załączeniu artykuł z Bajtka, zawierający spis kodów polbritowskich.

trojacek:
A tak wygląda porównanie procedur wysyłki zawartości rejestru B do FDD.
Po lewej - kod TT3000.
Po prawej - kod z programu terminala dla TC2048.
Instrukcje z użyciem (iy+04h) to nakładanie statusu CapsLocka, nie występuje w TC2048. Dla zwiększenia czytelności kod TC2048 ma tam puste linie.
W negatywie - znalezione przeze mnie różnice, dotyczące, jak widać, starszych 4 bitów wysyłanych/odbieranych do/z FDD.

Opis bitów dla in/out:
D0..D3 - dane in/out w formie półbajtów (nibble)
D4, D5 - TT3000: bity sterujące wysyłką/odbiorem, 2048: 00
D6 - 2048: sterowanie wysyłką/odbiorem (TT3000 nie używa tego bitu)
D7 - TT3000: out: LED CapsLocka, in: odczyt dodatkowego rządka klawiatury (nie używany w cytowanym kodzie), 2048: sterowanie wysyłką/odbiorem

steev:
Dla porządku jeszcze dodam, że w posiadanych przeze mnie wersjach ROMów dla TI, oprócz romów z sygnałami maskowanymi bajtem $c0 (flagi transmicji na bitach 7,6) znajdują się też romy maskowane bajtem $50 (bity 6,4)
BYĆ MOŻE różnice dotyczą wersji interfejsu (Asic / TTL)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej