Autor Wątek: ZX Spectrum i WiFi  (Przeczytany 12144 razy)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
ZX Spectrum i WiFi
« dnia: 2021.06.14, 23:54:19 »
Bo czemu by nie?;) Cały świat retro bawi się siecią, wiec i na ZX przyszła pora.
W końcu udało mi się odpalić prototyp. Podłączenie przez AY3812. Tak to wygląda w działaniu.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.06.15, 00:00:42 »
Gratuluje i super gadżet! Ale to chyba działa tylko z modelami 128K. Czy tez pójdzie na każdym Speccy z AYkiem?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.06.15, 00:08:46 »
To ma szansę działać z ZX48 + AY. Problem w tym że nie mam żadnego dodatkowego AY-fejsu z 38912, więc nie mam póki co jak sprawdzić. Możliwe że dorobię również adapter dla AY-3-8910

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.06.15, 07:22:39 »
Fajnie byłoby jakbyś mógł zdradzić, co w tym interfejsie siedzi. Jest jakaś "przeglądarka" do plików lub stronek?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.06.15, 09:46:00 »
Całość składa się z dwóch płytek - jeden jest adapterem dla AY skąd pobierane są sygnały niezbędne dla ESP12, druga zaś to moduł z wifi. Łaczone są za pomocą przewodu/taśmy. Całość jest póki co pomyślana jest tak, aby działała w Szaraku, choć ja to testuje na JS128. Być może pomyśle w przyszłości o jakichś udogodnieniach z tym związanych.

Oto zdjęcia prototypów. jak widać nie obyło się bez poprawek.

Z racji 'hektarów' na adapterze AY, dodałem tam okrojoną wersję ampY. Póki co nie testowałem tego rozwiązania.

Co do software - wszystko działa pod kontrolą esxdosa. Autorem softu do obsługi sieci jest nihirash. To on dodał/przywrócił obsługę 'WIFIAY' do MOON Rabbit na moją prośbę.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.06.23, 20:23:33 »
A coś więcej na ten temat  ?

Bo teraz to nie wiadomo czy jest się czym ekscytować czytając tak wyczerpujący opis  ;D  Będzie jakiś soft, będą serwery do ładowania gier ? Będzie wygodniej niż z MMC ?

Na przykład, Fujinet na Atari podłączam zewnętrznie. On sobie ładuje soft do obsługi sam  z siebie, mogę się podłączyć do serwera i  załadować sobie gierke , demo  , czy na chacie posiedzieć.  Nie muszę wypruwać żadnych ukłądów z kompa  :D

  A w tym przypadku muszę wyrywać AY  bo jest Amp AY na pokładzie.. Ja bym to jeszcze przemyślał...



Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

p.janowski

  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Miejsce pobytu:
    Koluszki
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.06.24, 07:53:28 »
a TNFS nie moze być ? https://spectrumcomputing.co.uk/forums/viewtopic.php?t=4511
on jest dla Spectranet oraz został uzyty do #FujiNet (/|\ Atari)
są do niego juz gotowe obrazy dockerowe : https://hub.docker.com/r/monsoft/tnfs
A500; C64C, C64G, C64Rpi; iBook G3, PowerBook G4 12", PowerBook G4 15" z MorphOS; ZX 128k +2A

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.06.24, 09:05:56 »
zaxon: na razie taki musi wystarczyć, Tematem zajmuję się wtedy kiedy mam na to czas, a tego mam mało.

Co do softu - obsługa ESP na razie się rodzi, jest kilka przykładowych programów, ale nie jest to imponujący zestaw. Z racji tego Ze ESP jest uzywane również w MB03  i Nexie (i jego klonach), tyle że tam jest to zrobione przez szybszą bramkę I/O.

Czy będzie więcej oprogramowania?- zapewne tak, ale patrząc na to że zainteresowanych tematem jest póki co 2 programistów (jeden z Rosji, drugi z Polski), nie spodziewałbym się wysypu przeglądarek ;)

Póki co programy są odpalane z esxdos wieć to nie zastąpi divmmc, zwłaszcza że transfer przez AY jako I/O są mizerne, choć to nadal fajna zabawa. Wiem że trwają prace nad interface który pozwoli podłączyć ESP przez UART, a całość będzie podpisana do szyny.

AmpY jest opcjonalne i w niczym nie przeszkadza. Za to przyda mi się jak będę instalować urządzenie w szaraku.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.07.31, 16:22:36 »
W końcu miałem trochę czasu na lutoscene. Doszły przewody połączeniowe, które zastąpiły drutową prowizorkę i całość prezentuje się jak na zdjęciach. Całość niestety nadal nie mieści się w obudowie od Plusa, dlatego też poprawione płytki z dodatkowym miejscem na gniazdo z prawej strony wraz z poprawkami do wersji pierwszej (dzięki Klaud za konsultacje!) niebawem trafią do fabryki, mam nadzieję że ta wersja już nie będzie prototypem ;-)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.07.31, 16:32:56 »
No tak ale jak to wygląda z punktu widzenia usera ? Wylutowywuję  AY, wstawiam płytkę z kablami, w nią wpinam AY  i mam WI-FI ? Tak ? A jak sie mam z tym WI-FI połączyć jak już to podłączyłem ? ZX mi nadal wyświetla (c) Sinclair research ;)  Mam sobie z MMC wgrać program żeby potem wgrać program z netu ?  :o :o :o

W obudowie od plusa siedzą zwykłe ZX 48 ? One przecież nie mają AY-greka ? Więc co tam ma sie mieścić ?
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.07.31, 18:18:16 »
fajnie, wifi w JS128?
chciałbym taki fiuczer, to pozwala na wczytywanie gier z inetrnetu? czy z komputera?
moje marzenie: Timex 2048 128K

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.08.05, 09:18:57 »
To jeszcze raz.....
 
Rozwiązanie Wifi do ZX opiera się na module ESP-12, którego 'sterownikiem' I/O jest=AY-3-891x. Układ ten znajdziemy w ZX128 oraz klonach oraz np. Harlequin128, JS128. JS128 to świetny, wszystkomający (divmmc) klon, którego użyłem do testów. Jest wyposażony w AY38912, dlatego pod takie rodzaj AY zaprojektowałem adapter. Mój egzemplarz JS128 jest umieszczony w obudowie od Plusa.
 
Oryginalny koncept podłączenia ESP12 opiera się na rysunku podłączenia do Harlequina. W tym rozwiązaniu należy dolutować kable do płyty, a dokładniej do odpowiednich nóżek AY, doprowadzenia ich do ESP12 wiszącego gdzieś w obudowie. Całość wygląda jak wielki pająk. To co zrobiłem, to zaprojektowałem dwie osobne płytki - jedna jako adapter dla AY (3-8912), z którego pobieram odpowiednie sygnały. Drugi to dedykowana płytka do instalacji modułu wifi oraz między innymi konwerterem napięcia z 5V na 3.3V.
 
Adapter AY to płytka, którą należy umieścić w podstawce dla układu AY, a w niego włożyć AY. Do wyprowadzonego złącza podpina się taśmę i łączy z modułem WiFI. Moduł WiFi, w zależności od długości taśmy, można umieścić w dowolnym miejscu w obudowie.
Na adapterze AY, jako opcja, dodana została uproszczona wersja wzmacniacza AmpY według schematu peara. Testy tego rozwiązania pozostawię na później, kiedy będę testować wifi w Szaraku czy +2A/+3.
 
Do odpalania programów należy mieć divide/divmmc z zainstalowanym esxDOS. Jest on wymagany przez programy do obsługi sieci.
To co trzeba zrobić, aby korzystać z sieci, to odpalić odpowiedni program do jej konfiguracji. Umożliwia on wskazanie sieci do podłączenia oraz wpisania hasła. Dane te zapisywane sa w pliku na dysku. Dostępny jest tez klient IRC oraz klient GOPHER do przeglądania przygotowanych zasobów sieciowych. W przyszłości planuję dodać zasoby speccy.pl dostępne z takiego klienta gophera. To co można zrobić to ściągnąć dane z sieci i zapisać je na dysku (np ściągnąć najnowszy .tap/.scl z grą czy też inne dane). Jest również prosty odpowiednik 'wget'.

W teorii, ZXWifi zadziała również z ZX48 z dowolnym interface AY, pod warunkiem że istnieje adapter dla AY (w planach mam adapter do 3-8910).

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #12 dnia: 2021.08.05, 18:28:09 »
A jak do tego wygląda kwestia oprogramowania? Są jakieś dodatkowe komendy, ładujące jakiś minimalistyczny stos protokołów, terminal, może też ftp?

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #13 dnia: 2021.08.06, 09:04:01 »
Póki co jest kilka programów, problemem jest jednak to że każdy pisze to na platformę, na jaką mu się podoba.

Tak jak wszędzie, panuje zasada 'czekam' oraz 'weźmy i zróbcie' ;)

Ograniczeniem jest też sam ESP-12 i jego specyfikacja pracy.  Myślę jednak że z czasem coś nowego powstanie.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #14 dnia: 2021.08.06, 10:29:09 »
Tylko czy jedna osoba jest w stanie to sama pociągnąć? Pomijam stronę sprzętową. Do oprogramowania są conajmniej dwa urządzenia (ZX i ESP) do tego kilka protokołów/przeglądarek, stworzenie strony WWW lub serwera plików gdzieś w sieci ... człowiek orkiestra robiący wszystko sam w swoim wolnym czasie, to zdecydowanie za mało.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76