ZX Spectrum > HARDWARE

Zasilacz ZX Spectrum w 2023 r. Jaki niedrogi ?

<< < (2/4) > >>

andy:
Od dłużego czasu używam transformatorowych zasilaczy od drobnego osprzętu sieciowego 220V / 7.5V 1A oraz 1.5A. Pod obciążeniem dają one ok. 8.5-9V. Wystarczy przeciąć kabelek i zamienić bieguny lub dolutować kabelek z odpowiednią wtyczką.

Niektóre impulsowe zasilacze nie chcą pracować z 7805. Ćwiczyłem taki 9V/1A i pajac nie startował.

trojacek:
Kiedyś było zatrzęsienie zasilaczy impulsowych 9V 4A, na Alle i w sklepach z używaną elektroniką. Były to pozostałości po wycofywanych tunerach czy dekoderach satelitarnych. Trzeba było jedynie zmienić polaryzację, ale te zasilacze były  rozbieralne :)
Jeden taki służy mi do dzisiaj. Niestety ciężko je jest już kupić.
Brałbym cokolwiek, ale w miarę sensownej firmy, 9V i minimum 2A, i po prostu zmieniłbym wtyczkę.

Z kolei do modeli 48K polecam zasilacz od efektów gitarowych - z reguły są przyzwoitej jakości i mają odpowiednią polaryzację, ale dają zwykle tylko 1 amper. Czyli na "pociąg" interfejsów nie wystarczy.

Rzeznik:

--- Cytat: amigancik w 2023.02.10, 13:19:28 ---Witajcie, od pewnego czasu mój oryginalny zasilacz od ZX Spectrum 128K burczy zbyt głośno...

--- Koniec cytatu ---

Jak buczy to może wyrobiła albo po latach sama zutylizowała taka gąbka, która znajduje się między trafo a obudową - rozbierz i zobacz i ewentualnie wymień, chwila roboty. Może to akurat tylko to.

Jeśli jednak chcesz nowy to może taki, kupiłem chyba z 5 kiedyś i działają, mają jednak trochę krótki kabel.

trojacek:

--- Cytat: Rzeznik w 2023.02.13, 11:12:29 ---Jak buczy to może wyrobiła albo po latach sama zutylizowała taka gąbka, która znajduje się między trafo a obudową - rozbierz i zobacz i ewentualnie wymień, chwila roboty. Może to akurat tylko to.

--- Koniec cytatu ---

No właśnie uważałbym z reanimacją starych zasilaczy. Wibracje mogły spowodować obsypywanie się emalii na uzwojeniach, więc eksploatacja może się skończyć nawet pożarem.

amigancik:
Czyli reasumując, bo przewijają się słowa "kupić dobry", "jaki da prąd" "jakiej jakości prąd" "impulsowy rozwali komputer" itp itd..
Pomijając najważniejszą kwestię że musi mieć odpowiedni amperarz (A) czyli min 1,5A a najlepiej 2A bo czy jest sens poza tym że się będzie może mniej grzał dawać 4A ?
To czy faktycznie jakiś najtańszy typu ten przytoczony za 18,50 choć ma parametry odpowiednie może uszkodzić komputer ??
A jeśli tak to jakie minima musi spełnić żeby być odpowiednim o parametrach nie gorszych od oryginału ?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej