ZX Spectrum > NAPRAWY

ZX Spectrum 48k Issue 4a - ciekawy przypadek

(1/4) > >>

maxit:
Jest sobie płyta Issue 4a z gumiaka. Objaw - nie odpala, 4 pionowe biało czarne pasy z odrobiną śmieci.

Na ROMie testowym płyta odpala i zgłasza, 8 czerwonych pasów na borderze. Napięcia ok. Wymieniam 2 szt 74LS157 - bez zmian. Robię różne testy, ale bez efektu. W pewnym momencie płyta robi się bardziej chętna do testów zgłasza tylko 3 bit uszkodzony. Wyjmuję kostkę i snów wracamy od punktu wyjścia - 8 czerwonych linii na borderze. Robię recap. Bez efektu.

Daję płytę Łukaszowi. U niego działa - pamięć na 3 bicie wymaga wymiany, ale to już wiedzieliśmy. Ale następnego dnia znów nie działa - wygląda, że umarła ULA, bo na Slam48 działa.

Zabieram płytę do domu. Po kolejnych testach wynik jest taki: na prawdziwej ULA nie działa (błąd dolnego RAM), ale na Slam48 działa.

Spotkał się ktoś z Was z taką sytuacją? Generalnie mam więcej płyt, niż prawdziwych ULA, wiec teoretycznie to nie kłopot. Ale bardzo nie lubię, jak coś nie działa :)

perinoid:
Dodam jeszcze od siebie, bo próbowałem to obmierzyć i jeśli dobrze pamiętam, zaobserwowałem, że że na zwykłej ULA nie ma bodajże sygnału WRITE. Po prostu on się nie pojawią na wyjściu ULA i nie jest dziwne, że dolny RAM nie działa - skoro nie da się do niego nic zapisać... Natomiast na slamie już jest i komp działa. A ULA na pewno sprawna bo działa w innej płycie.

Niestety, ja nie mam pojęcia, który element oprócz ULA ma wpływ na generowanie tego sygnału - bo jeśli to coś innego niż ULA to pewnie ten element jest felerny. Ale tego już nie umiałem sprawdzić.

m0b:
Jeśli startuje z zewnętrznego ROM i jest generowany obraz, to zapis do RAM musi być.

trojacek:

--- Cytat: maxit w 2023.05.20, 13:03:09 ---Zabieram płytę do domu. Po kolejnych testach wynik jest taki: na prawdziwej ULA nie działa (błąd dolnego RAM), ale na Slam48 działa.

--- Koniec cytatu ---

To może tak: omomierz w łapki, scalaki out z podstawek, i posprawdzaj kontakt. Zauważ, że niektóre piny mają ścieżki po obu stronach PCB i ktoś mógł uszkodzić metalizację otworu.
Tak sobie gdybam, skoro sytuacja wygląda dynamicznie i nielogicznie ;)

perinoid:

--- Cytat: m0b w 2023.05.20, 14:35:28 ---Jeśli startuje z zewnętrznego ROM i jest generowany obraz, to zapis do RAM musi być.

--- Koniec cytatu ---
Problem w tym, że obraz się nie zmienia chociaż powinien. Zawartość pamięci jest taka jak w momencie podłączenia napięcia.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej