Komputery z Z80 > POLSKIE KOMPUTERY

Uruchomienie komputera Elwro J804PC

(1/5) > >>

Asek:
Witam społeczność speccy. Chcę się podzielić zrobionymi w KiCADzie schematami Elwro Junior J804PC. Podstawą do ich zrobienia były kopie schematów elwrowskich ale również pomiary multimetrem PCB komputera. Motywem była konieczność zrozumienia jak przebiegają magistrale i przebiegi stanów logicznych na nich. Było to niemożliwe korzystając z pomniejszonych kopii ręcznie kreślonych schematów zawierających niejasności. W wersji KiCAD wyjścia magistral na poszczególnych arkuszach są połączone na arkuszu nr3 żeby zachować system podobny do elwrowskiego choć nie identyczny z powodu wymagań edytora CAD. Znajdziedzie tam opis i przykład oznaczenia etykiety hierarchicznej.
Moj egzemplarz J804PC nie wygląda na komputer sprzedawany w sklepie, raczej to jeden z tych które "wypłynęły" z fabryki. Wskazuje na to obudowa bez etykiet, klawiatura Cherry, zasilacz impulsowy prawdopodobnie z Junior XT, oraz prawie wszystkie intelowskie półprzewodniki.
Do uruchomienia systemu potrzebne są jeszcze wsady EPROM: RBS 0,4 (#8376); RBT0,4 (#A924); RBS1,4 (#1A44).
Na forum są dostępne od KrzKomar, dzięki. Pamięci M2764A są w takim stanie że wątpliwy jest ich odczyt bez błędów a jedna z nich jest uszkodzona. Jeśli uda się odczytać przynajmniej dwie z nich to możliwe będzie porównanie kodu. Ten zestaw romów do J804 na forum wymaga uzupełnienia o EPROM-TV. Jak uda się ogarnąć kopiowanie to uzupełnię ten zbiór.
Również chciałbym zweryfikować na schemacie J804FDC wartość rezystora R37 przy zworce Z3. Był spalony (oprócz innych problemów). Dobrałem go żeby odwrócić stan na linii P2 (wejście C) układu M1 SN74145 i nie grzał się zbytnio bo zwiera przez Z3, VCC do GND.

Maryjan:
Podziwiam.
Kawał syzyfowej pracy.

KWF:
Fiu, fiu! Odwaliłeś kawał świetnej roboty. Rozumiem, że przerysowałeś schemat prawie 1:1 z oryginałem i z częściami, które obecnie trudno kupić (M8216) lub zaprogramować (KP556PT5, Intel 3604).


--- Cytat: Asek w 2024.02.19, 18:38:04 ---Również chciałbym zweryfikować na schemacie J804FDC wartość rezystora R37 przy zworce Z3. Był spalony (oprócz innych problemów). Dobrałem go żeby odwrócić stan na linii P2 (wejście C) układu M1 SN74145 i nie grzał się zbytnio bo zwiera przez Z3, VCC do GND.

--- Koniec cytatu ---

R31 ma oporności 4k7 (pull-up), a w sumie każda wartość z przedziału 4k7 do 10k będzie poprawna.

Zawartość ROMu RTV w załączniku.

Asek:
Cześć, dziękuję KWF za wsad TV-ROM, jest binarnie zgodny z plikiem od KrzKomar ale był dziwnie nazwany więc nie byłem pewny. Skoro to jest tak kompetentne forum (chwała gospodarzowi) to może ktoś pochyliłby się na schematem adapter pdf. Projekt jak wynika z pozostałych załączników ma służyć do podłączenia drugiego dysku 3,5''. Realizacja na dwustronnym obwodzie drukowanym. Pierwsze dyski JUNIOR4 są logiczne A/B w pierwszym napędzie co wynika z systemu operacyjnego CP/J ver.2.31, stąd moje wątpliwości. System połączeń dobrałem na podstawie dokumentacji do Junior-3, ale też przejrzałem dokumentacje róznych producentów dysków 3,5" Nie lubię robić druciaków jako prototyp żeby to sprawdzić ale wiem że ten temat jest rozwiązany, bo w archiwum Allegro są oferty profesjonalnie wykonanych i sprawdzonych adapterów. Dodatkowe dwa dyski będą zgłaszać się jako C i D, przynajmniej w teorii;)

KWF:
Na elwroskim schemacie kontrolera FDC do E804Jr podłączenie dysku C/D jest wyprowadzone na złącze IDC-38 (zł.3). Nie mam dostępu do schematu podłączenia pomiędzy FDC a złączem D-SUB37 w obudowie, więc trudno jest mi sprawdzić, to co proponujesz.

Tak na szybko ze schematu kontrolera FDC, dla wewnętrznej stacji dysków 3,5" sygnał dla silniczka jest jeden RUN A/B i wychodzi z jednego przerzutnika monostabilnego. Dla stacji C i D, sygnały te są rozdzielone, sterowane niezależnie.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej