Autor Wątek: Polska scena Spectrum  (Przeczytany 123184 razy)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #30 dnia: 2011.11.15, 10:53:10 »
Cytat: matofesi
Muszę sobie najwyraźniej poszukać innego emulatora (i zanim ktoś zacznie podpowiadać - wyłącznie Linux ;))

Będziesz musiał się zaprzyjaźnić z Wine.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #31 dnia: 2011.11.15, 11:23:28 »
Pentagon nie Pentagram,  błagam  ;)

Rosjanie istotnie wszystko co wpadnie w ich ręce przerabiają pod Penagon i Tr-Dos.

Z emulatorem pod Linuxem może być bieda. Jest Fuse, a opróćz tego  właśnie przeczytałem że na Linuxie powinien pójść najważniejszy rosyjski emulator  czyli Unreal Speccy

http://vtrdos.ru/emulz/USPORTBL.ZIP

Posiada on duże możliwości, ale interfejs jest koszmarny, decydowanie mało "user friendly".  Jednak jako użytkownik Linuxa powinienneś być zaprawiony w bojach :)


matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #32 dnia: 2011.11.15, 12:05:09 »
@Tygrys Jeśli nie muszę to nie używam Wine'a. Na nowym notebooku postawiłem dopiero w zasadzie z rozpędu jak już w końcu coś innego - ważniejszego - zmusiło mnie do zainstalowania multiliba. A chciałem mieć czysty 64bitowy system :(

@RafalM To jest to samo, co sugerował Tygrys - windowsowy emulator. To, że być może da się go uruchomić pod Wine'm nie jest rozwiązaniem.

Z natywnych rozwiązań jest Fuse, które działa fajnie tylko jest odrobinę sztywne jeśli chodzi o konfiguracje sprzętowe. Jest FBZX, który na powitanie zasugerował, żebym sobie naśmiecił w systemie instalując pulse-audio. I jest jeszcze XZX, który ma ostatni update z 2006 roku i za pełną wersję trzeba zapłacić.

To tyle jeśli chodzi o odpalanie czegokolwiek sensownie pod Linuksem.


Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #33 dnia: 2011.11.15, 12:20:43 »
Kiedyś ZX Spin odmówił mi posłuszeństwa pod Vistą (i nadal odmawia), a bardzo go potrzebowałem do emulacji Divide, to zainstalowałem wirtualke z XP pod VirtualBoxem. Można zrobić współdzielony katalog dla wirutualki i nie bawić się w przenoszenie danych między systemami gospodarza i goscia.
Może to jest rozwiązanie?;-)

Do deweloperki używam fuse, zarówno pod Windows jak i Debianem. Lubie mieć przenaszalne środowisko pracy (svn, dom<>praca), a taka konfiguracja mi to daje. Odgrażałem się że kiedyś to opiszę, i to zrobię, być może niedługo.


RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #34 dnia: 2011.11.15, 12:29:28 »
Na Linuksie się nie znam ale na Virtual Tr-Dos piszą tak:

Unreal Speccy Portable - версия, которая может быть портирована на другие платформы - Linux, Symbian, Dingo, WinMobile.. Эмулирует только Pentagon 128.


czyli jest Unreal i Unreal Portable, który emuluje wprawdzie tylko Pentagon (a nie 150 innych rosyjskich klonów) ale jak rozumiem można z niego zrobić port na Linux.

Sabe^OLB

  • **
  • Wiadomości: 53
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #35 dnia: 2011.11.15, 23:51:53 »
Witam pana Mata! Góra z górą się nie zejdzie...
Parę lat temu przypadkiem zgadałem się z Ziutkiem na ircu (choć od tego czasu też słuch po nim zaginął). Do kompletu brakuje Kaza (ciekawi mnie co zrobił z "moim" Samem) - pewnie spotkam go za kilkanaście lat na kółku szachowym dla emerytów ;)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #36 dnia: 2011.11.16, 09:35:31 »
Ziutek to - jak ktoś pisał - już nie Ziutek tylko SwenG. Czasem go widuję gdzieś w przelocie - Toruń to małe miasto ;) Z Kazem podobnie - widziałem go gdzieś ostatnio przy okazji robienia zakupów. Zasadniczo nic poza "cześć - cześć". Z reszty chłopaków z ESI to najczęściej spotykam Bartasa czyli Rackne z dawnych czasów. Rozeszło się to całkiem... Czasem trochę żałuję.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #37 dnia: 2011.11.16, 09:39:30 »

MAT, jak spotkasz Kaza, Ziutka i resztę, kogokolwiek kto miał kiedyś coś wspólnego z ZXem -- to zaproś ich na naszą stronę i forum ;)


Taki apel kieruję również do innych forumowiczów.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #38 dnia: 2011.11.16, 09:54:33 »
Jak spotkam i będzie to coś dłuższego niż rzucone w biegu "cześć" to zaproszę.

HackerChris

  • *
  • Wiadomości: 26
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #39 dnia: 2011.11.18, 19:57:14 »
Czy wie ktoś jak się nazywa Hacker Chris? Może uda mi się go namierzyć na necie.

Tak się zastanawiam, ale chyba w LSD Megademo były dane autorów, więc może i imię+nazwisko się tam znajdzie. Kiedyś nie było maili, więc często do programów dodawane były adresy w celach korespondencji/sprzedaży/wymiany programów. Trzeba mieć tylko czas, żeby to wszystko przeszperać.

Sam się namierzam :) to ja! Welcome guys!
HackerChris of Pentagram

SoftLight

  • *
  • Wiadomości: 27
  • Miejsce pobytu:
    Moskwa
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #40 dnia: 2011.11.19, 20:43:15 »
Hacker Chris, jesteś jednym z najlepszych czasów uwalniające Spectrum. Naprawdę są bardzo popularne wśród rosyjskich społeczności. Specjalnie dla kolekcji starych wersji strony został stworzony spectrum4ever.org. Przepraszam za mój gramatnost.

rafamiga

  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #41 dnia: 2011.11.19, 21:49:15 »
Hacker Chris mial stoisko na Grzybowskiej ?
Pamietam, ze niektore kopie gier mialy dorobione intro.
Nie wiem czy mam gdzies jeszcze cos takiego.

Krzysiek Ł. miał swoje stoisko na Grzybowskiej. W sali gimnastycznej.
--
rafamiga

rafamiga

  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #42 dnia: 2011.11.19, 21:51:05 »
Pamietam, ze niektore kopie gier mialy dorobione intro.

Intro, to wielkie słowo, ale zaraz po loaderze wskakiwało na ekran "Cracked by Hacker Chris", "Imorted by..." (to już dużo później) etc. Zapamiętałem jeszcze takiego jegomościa Bill Gilbert. Słynął z tego, że "skaszanił" masę gier ripami z przystawek typu NMI itp. Niemniej chyba każdy ksywkę kojarzy. Do początkowych scenowców zaliczyłbym jeszcze Kassoft'a, który jako jeden z pierwszych zaczął dodawać proste efekty do dem (muzyka ciągle była z gierek, ale na AY).

Bill Gilbert miał Discovery Opusa i mieszkał na Filtrowej. Raz u niego byłem w domu. Faktycznie, legenda, nawet na jakimś rosyjskim forum znalazłem o nim wzmiankę.
--
rafamiga

rafamiga

  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #43 dnia: 2011.11.19, 21:53:35 »
O wlasnie Bill Gilbert i jeszcze SS Captain. To zaczyna mi przypominac moje kasety ktore mialem  :)
Byly tez gry ze zmienionymi loading screens, takich wersji to na WoS na pewno nie ma.

SS Captain, Maciej I., główną "karierę" robił na Amidze, dialując do BBS-ów w USA i ściągając stamtąd programy "do obiegu". Ale faktycznie, ZTCP to na Specu też chyba coś robił, ale nie pamiętam, czy handlował, czy tylko... hmmm... wizytował Grzybowską.
--
rafamiga

HackerChris

  • *
  • Wiadomości: 26
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #44 dnia: 2011.11.19, 21:55:25 »
oj....Rafał pamięć słaba. Nigdy nie miałem stoiska na Grzybowskiej...