forum speccy.pl

ZX Spectrum => HARDWARE => Wątek zaczęty przez: RafalM w 2012.02.11, 15:54:04

Tytuł: Pytanie laika o zasilacze
Wiadomość wysłana przez: RafalM w 2012.02.11, 15:54:04
Nie jestem sprzętowcem, a chciałbym uporządkować wiedzę więc wybaczcie takie początkujące pytanie ;)

O co chodzi z tymi różnymi zasilaczami - impulsowe, stabilizowane, transformatorowe itp.? Czym się różnią, które są lepsze a które gorsze?
Tytuł: Odp: Pytanie laika o zasilacze
Wiadomość wysłana przez: Jean 1 w 2012.02.11, 22:32:13
Zasilacze impulsowe charakteryzują się większą sprawnością, mniejszym ciężarem oraz lepszym filtrowaniem tętnień.
Wady to bardziej złożona budowa i zawodność oraz większa wrażliwość na zmiany obciążenia, przepięcia i przeciążenia oraz są
źródłem różnych częstotliwości zakłócających. Opłaca się je stosować szczególnie przy dużych prądach obciążenia i dużych wahaniach napięcia zasilającego. W zasadzie wszystkie zasilacze impulsowe są zasilaczami stabilizowanymi.

Zasilacz stabilizowany to taki, który utrzymuje zadaną wartość napięcia i/lub prądu. mowa tutaj o stabilizacji napięcia lub stabilizacji prądu.

W zasilaczu impulsowym do przetworzenia napięcia w naszym przypadku napięcia sieci 230V na napięcie niższe stosowany jest układ elektroniczny połączony z małym transformatorem impulsowym pracującym na częstotliwości kilkudziesięciu kHz. Dokładniej to wygląda tak że przemienne napięcie sieci jest zamieniane na prąd stały - prostowane - filtrowane przez kondensator a następnie specjalny klucz tranzystorowy - układ scalony podaje to napięcie w impulsach na ów transformator z dużo wyższą częstotliwością niż częstotliwość sieci. Regulując szerokość - długość tych impulsów w określonym przedziale czasowym możliwa jest regulacja napięcia wyjściowego,  Na wyjściu tegoż transformatora zazwyczaj stosuje się już tylko prostownik i filtr LC. Stosowane są różne konstrukcje takich zasilaczy. Stabilizacja napięcia wyjściowego realizowana jest na zasadzie pomiaru napięcia wyjściowego i właściwym sterowaniu elementów kluczujących - podających impulsowo napięcie na transformator.

W tradycyjnych zasilaczach transformatorowych elementem odpowiedzialnym za przetwarzanie napięcia z wysokiego na niskie jest znacznie większy transformator, który pracuje z częstotliwością sieci 50Hz, Następnie przetworzone napięcie
jest prostowane i filtrowane, przez co uzyskujemy prąd stały. Jeżeli zależy nam aby wielkość napięcia była stała wówczas
stosuje się układ elektroniczny , który tą wielkość po prostu utrzymuje w zadanym i określonym przedziale. Zazwyczaj stosuje się stabilizatory szeregowe, które niestety oznaczają się małą sprawnością i wydzielają znacznie więcej temperatury w przypadku znacznych obciążeń.
Innymi stabilizatorami są szeregowe stabilizatory impulsowe, które mają znacznie większą sprawność i wydzielają znacznie mniej ciepła .
Zasilacze transformatorowe są bardzo odporne jeśli chodzi o przepięcia i przeciążenia i są znacznie mniej zawodne, jednak są znacznie większe i cięższe a przede wszystkim droższe od zasilaczy impulsowych. wada ? koszt i mniejsza sprawność, oraz słabsze filtrowanie tętnień , co szczerze przy małych prądach i zastosowaniu ich do zasilania komputera ZX Spectrum ma małe znaczenie.

to tak w telegraficznym i nie pełnym skrócie.... na temat zasilaczy wydanych zostało mnóstwo książek i ten temat to prawdziwe morze ...

Tytuł: Odp: Pytanie laika o zasilacze
Wiadomość wysłana przez: RafalM w 2012.02.11, 22:46:48
WOW!  :) Dzięki

Widzę, że to wcale nie taka prosta sprawa, jakby się mogło wydawać.
Tytuł: Odp: Pytanie laika o zasilacze
Wiadomość wysłana przez: Pyza^Illusion w 2012.04.30, 17:43:27
Cóż więc sądzicie o czymś takim?

http://allegro.pl/nowy-zasilacz-stabiliz-9v-4a-supermocny-gw-fv-i2286013067.html (http://allegro.pl/nowy-zasilacz-stabiliz-9v-4a-supermocny-gw-fv-i2286013067.html)

Powiedzmy, że mam ZX Spectrum+ przerobione na 128k z wbudowanym AY i podłączam do niego ze 3 przystawki (divIDE, MacFace i Kempston). Nada się?

ps. rozumiem, że należałoby w zasilaczu odwrócić polaryzację (zamienić kabelki na wyjściu), aby czegoś nie skiepścić?
Tytuł: Odp: Pytanie laika o zasilacze
Wiadomość wysłana przez: andy w 2012.04.30, 19:01:25
Wygląda dość solidnie, powinien się nadać, warto jednak najpierw sprawdzić polaryzację i wtyk (może nie kontaktować). Przy tak dobranym zasilaczu warto niektóre przystawki zasilać z 9V (dać do środka przystawki 7805).
Tytuł: Odp: Pytanie laika o zasilacze
Wiadomość wysłana przez: martin381 w 2012.04.30, 19:37:41
Spokojnie się nada i to z zapasem, sprawdzony temat,
NO OCZYWIŚCIE TRZEBA ODWRÓCIĆ POLARYZACJĘ NA WTYCZCE, MINUS W ŚRODKU PLUS NA ZEWNATRZ
BO INACZEJ ZGON.... choć nie zawsze
Tytuł: Odp: Pytanie laika o zasilacze
Wiadomość wysłana przez: Jean 1 w 2012.04.30, 19:58:59
Potwierdzam ... powinien być ok, a cena jeszcze bardziej ok :-)
Tytuł: Odp: Pytanie laika o zasilacze
Wiadomość wysłana przez: gorzyga w 2012.04.30, 21:59:40
Zasilacz będzie okej (kwestia ile pożyje, bo w takiej cenie pewnie super elektrolitów nie ma w środku...), ale ważne jest to co napisał Andy - przy dużej ilości przystawek może być problem ze stabilizatorem 7805 w Spectrum - może to być dla niego za dużo. Na pewno trzeba go zmienić na 78S05 (5V, 2A, taki siedzi w ZX128 i szarym +2 - pasuje "jeden do jednego") albo tak jak napisał Kolega, do każdej przystawki dać oddzielny stabilizator. Można ewentualnie zamontować stabilizator w pierwszej przystawce i zasilać z niego resztę (pierwsza przystawka musi być przelotowa - można tak wykombinować, żeby dać 5V po dodatkowym stabilizatorze do reszty przystawek).