Autor Wątek: Konwerter Composite Video --> VGA recenzja  (Przeczytany 23761 razy)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Konwerter Composite Video --> VGA recenzja
« dnia: 2012.05.25, 22:43:29 »
Dzisiaj dotarł do mnie konwerter Composite Video - VGA kupiony na tej aukcji:
http://allegro.pl/konwerter-sygnalu-video-i-s-video-do-vga-fv-i2366049025.html

Do kupna zachęciła mnie cena oraz wiedza o tym, że nasz kolega Technomancer korzysta z podobnego urządzonka.



OPIS:
Urządzenie wbrew pozorom jest miniaturowe. Wielkości paczki papierosów:



 

W zestawie przyszło z zasilaczem - to chyba nowy standard zasilania chińskich zabawek elektronicznych,
typowy zasilacz od Nokii z grubszą wtyczką (UWAGA! - taką samą jak w Spekrusiu!) 5V i jest napisane jest 1A
w co raczej nie wierzę bo porządne oryginały Nokii mają maks 350mA.

Oprócz zasilacza jest kabel RCA - RCA czyli popularny cinch-cinch, a  także kabel VGA raczej badziewny bo cieniuchny
oraz kabel SVideo.

TESTY:

Urządzenie testowałem na  monitorze graficznym EIZO S2233W (22")  oraz telewizorze plazmowym TEVION 50"

Do testowania użyłem komputerów  ZX Spectrum+ oraz ZX Spectrum 48K (oba z przeróbką Composite Video)

Na obu wyświetlaczach (monitor Eizo oraz TV Tevion) obraz uzyskałem niestabilny. To znaczy border jest OK lecz
litery tak jakby cały czas usiłowały "wyskoczyć" kilka pikseli w górę a następnie wracały z tym, że te "wyskoki" z dużą
częstotliwością.

W przypadku obu wyświetlaczy nie udało mi się uzyskać koloru.

To znaczy przy próbie uzyskania koloru wykonując np
komendę BORDER 4 nie uzyskałem zielonego tła tylko w monitorze EIZO kolorowe plamki na całym ekranie a w przypadku
TV Tevion to były przesuwające się pasy podobne jak przy ładowaniu programu z kasety.

Testowałem na różnych rozdzielczościach oraz różnych czestotliwościach.  Nigdy nie udało mi się uzyskać zadowalających efektów.

PODSUMOWANIE:

Wyrzuciłem ponad 100zł w błoto (żałuję że nie posłuchałem kolegi martin381, który mi odradzał tej inwestycji)
Ale jak to napisałem w innym temacie do Yerzmyeya - "Zostałem zwierzątkiem doświadczalnym"

A propros Yerzmyey - całkiem jest możliwe że na monitorze VGA CRT  będzie to inaczej chodziło.
Jeśli chcesz potestować u siebie to Ci to podrzucę. Być może się okaże, że u Ciebie to działa super.

Pozdrawiam
 

ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

gorzyga

  • ***
  • Wiadomości: 171
  • Miejsce pobytu:
    Giełda na Grzybowskiej
Odp: Konwerter Composite Video --> VGA recenzja
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.05.25, 23:19:19 »
Też mam taki konwerter, w wolnej chwili przetestuje jak działa ze Spectrumem. Na co dzień używam go po S-Video z C64 - na dwóch monitorach LCD (Dell i Eizo) nie mam problemów. Ważny jednak jest dobór rozdzielczości (w konwerterze) - w niektórych trybach obraz drży, a w niektórych nie...
* ZX Spectrum +2 / Divide+ / ZX Spectrum 48k
* A1200T / Blizzard PPC 68060-50MHz & 603-200MHz / 192MB Fast / BVision PPC / Fast ATA MK3 / Delfina DSP
* Minimig (samoróba) / 2MB chip + 1,5 MB slow / ARM Controller
* 2*C64C + 1541 Ultimate II
* Atari 65XE / 1MB / 2xPokey / Covox Stereo / SIO2SD

Technomancer

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    SF Bay Area
Odp: Konwerter Composite Video --> VGA recenzja
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.05.26, 09:27:31 »
Czesc.
Przykro mi ze tobie to urzadzonko nie dziala i wywaliles 100 PLN. Moze sprobuj oddac to sprzedawcy bo produkt nie dziala jak nalezy.
Ja testowalem to z dwoma monitorami (Dell 2007fp i Asus 21.3 cala) oraz composite z PAL Timex 2048 i S-Video NTSC z Atari 130XE i z oboma dziala spoko. Zadnej roznicy miedzy dwoma monitorami nie widzialem, i we wszystkich trybach graficznych dzialalo tak samo tylko aspekt obrazu sie zmienial.

Ale wnioskujac z twoich doswiadczen mozliwe jest ze cyrki z kolorowmi pionowymi paskami na ekranie jakie mam z jednym z moich Timexow moze sa spowodowane tym konwerterem?
Mysle ze niedlugo bede mogl to zweryfikowac bo ma przyjsc kupiony na eBayu Dell 2001fp do mojego ZX Evo ktory ma wejscia Composite i S-Video tez. Zobaczymy czy Timex bedzie z nim chodzil.

--
Dominik
Lista starych gratow: Timex 2048 z divIDE+, ZX Evo, Atari 130XE z SIO2SD, Amiga 1200+BlizzardPPC 64MB 68040/25 PPC/166

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Konwerter Composite Video --> VGA recenzja
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.05.26, 09:54:40 »
Witam,
@ gorzyga
@ Technomancer
Panowie zaskakujecie mnie. Czyżby na wtyczce DIN wychodzącej z 8 bitowych Atari i Commodore 64 był sygnał S-video ?
Zawsze byłem pewien, że tam było Composite Video.

Nie sprawdziłem jeszcze z Timexem. Mam 3 na stanie ale żadnego w domu. Dwa przyjdą w przyszłym tygodniu naprawione od kolegi martin381, a trzeci
jeszcze nie dotarł od sprzedawcy z Allegro.

Jest całkowicie możliwe, że problem widoczny na ekranie po podłączeniu pod tą przystawkę Twojego Timexa - nie jest takim problemem na jaki wygląda.
Wszelkie tego typu urządzenia potrafią totalnie zniekształcić rzeczywisty obraz jaki wychodzi z naszego komputera.

Właśnie wczoraj dla porównania podpiąłem moje Spektrusie do Tunera Hybrydowego USB Gigabyte U8300 takiego:
http://www.markit.eu/pl/pl/u8300/v2p1320743

To co zobaczyłem na ekranie spowodowało że prawie się pos*ałem. Prawidłowa ramka w okół obrazu, ale obraz składający się z różnokolorowych kwadracików
nie reagujący na naciskanie klawiszy i nie reagujący na RESET (w przypadku Plusa)

Przestraszyłem się, że podłączając wcześniej kompiki do wyżej wymienionego konwertera, konwerter zapodał jakieś złe napięcie na swoje wejście CV i spalił mi ULE w obu Spektrusiach.
Musiałem przegonić żonkę od plazmy (oglądała Sopot Top Trendy) i odsapnąłem jak podłączyłem te kompy do wejścia Composite w telewizorze.
Okazało się, że jest OK.


ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Konwerter Composite Video --> VGA recenzja
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.05.26, 10:33:06 »
Nie wiem jak w c64 ale w wiekszosci Atari Svideo bez problemu sie robi, mowie o seri 65xe,800 xe,130 xe,  w 800 xl musialbym sprawdzic. Do tego w Atarce moza leko zmodyfikowac tor wideo i ma sie duzo lepszy obraz,szczegolnie gdy uzywa sie LCD.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

karlik

  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Miejsce pobytu:
    Leszno
Odp: Konwerter Composite Video --> VGA recenzja
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.05.26, 13:01:23 »
Na 800xl też jest svideo, tylko na 600xl na luminance jest composite video, a chroma jest uziemniona.
ZX81 - ZX48 - Atari 600Xl,800XL,65XE,1040ST - Commodore Vic20,C64,C128, Amiga 500, Amiga 600 - Acorn Electron - Philips VG8020 i wciąż cała masa sprzętu przede mną :)...

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Konwerter Composite Video --> VGA recenzja
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.05.26, 13:49:46 »
Jeżeli w ATARI 800XL bez żadnych przeróbek był na gnieździe DIN (wyjściu monitorowym) sygnał s-video lub nawet jakiś lepszy composite video to teraz już rozumiem dlaczego w latach 80tych miałem taki super obraz na telewizorze w którym dorobili mi "wejście monitorowe"  ja to się wtedy nazywało...

Natomiast ciekaw jestem jak zachowują się normalne 14" telewizorki CRT po podłączeniu do nich Spectrum z composite video.
Panowie, czy u Was obraz jest naprawdę bardzo dobry na CRT po composite?

Bo jeśli tak to może będę musiał przeprowadzić bój z żonką (mało miejsca w mieszkaniu) i kupić sobie jakiś nie wyświecony telewizorek. Nie wiem, może go podwiesze na jakiejś półeczce aby mi "kwadratu" nie zabierał z przestrzeni życiowej.. Bo z moimi Spectrumnami to jest tak, że pobawić się mogę jak kobity w domu nie ma i plazma jest "wolna"
Wtedy naprawdę świetny obraz uzyskuję na plaźmie ze 128K (przez kabelek od Duddiego) oraz 128+2B (przez podobny, tańszy kabelek od Duddiego) Ciekawostka bo mam jeszcze "szaraczka" czyli 128+2 i na nim obraz (przez ten sam kabelek co do 128K) jest "prawie" doskonały, ale jednak gorszy niż w 128K. Pewnie to wina, że nie mam "unrainera" i może w moim jest ten problem "odwróconym" tranzystorem który w fabryce źle wlutowali.
Jest jeszcze jedna kwestia zdrowego rozsądku - bo może w ogóle odpuszczę sobie kupowanie CRT, żonce znajdę jakąś robotę aby mniej ją w domu widzieć, a bawić się będę na 128K i tych +2 bo w sumie i obraz na nich jest OK bez dodatkowych inwestycji i klawiatura w +2 jest bardzo wytrzymała, a poza tym nawet jakby najtrudniejsza w zdobyciu część, czyli ULA, padła - to jest dostępna bez problemu na przykład tutaj: http://www.dataserve-retro.co.uk/contents/en-uk/d52.html
W takim wypadku mój "gumiak", TIMEXy i PLUSY spoczęłyby na półce, za szkłem, jako eksponaty.
Co do tego konwertera z mojej recenzji.. Jestem cholernie ciekaw, bo skoro obsługuje on wszystkie standardy kodowania koloru, to czemu u mnie tego koloru nie ma...???

 
« Ostatnia zmiana: 2012.05.26, 13:54:46 wysłana przez ikci »
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Konwerter Composite Video --> VGA recenzja
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.05.26, 22:05:43 »
Wiekszosc konwerterow sygnalow AV/PAL RGB na VGA czy HDMI wymaga idealnego sygnalu na wejsciu. Na 99% jest to zwiazane z przetwarzaniem cyfrowym, co czasem mozna zobaczyc jako "no signal", choc analog zawsze cos pokaze. Pisalem juz kiedys, ze moj szary +2 potrafi zawiesic kompletnie tani lcd sygalem antenowym. Czy ktos widzial cos takiego na CRT ???
Dlatego czasem dobrze jest podlaczyc do takiego konwertera cos innego niz zx np. dvd. Jesli dziala, to po prostu konwerter nie lubi sygnalu z ZXa i tyle. Niestety ULA 48k nie daje sygnalu RGB, wiec zostaje composite, ktore konwerter musi z powrotem rozlozyc.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Konwerter Composite Video --> VGA recenzja
« Odpowiedź #8 dnia: 2012.05.26, 22:53:43 »
Niestety ULA 48k nie daje sygnalu RGB, wiec zostaje composite, ktore konwerter musi z powrotem rozlozyc.

No właśnie nie jest to do końca prawdą bo na złączu systemowym "gumiaka" i Plusa są sygnały RGB lub składowe sygnałów
z których można uzyskać RGB. Sygnałów tych nie wyprowadzono w TC2048, 128 K i wszystkich późniejszych.

Dowód tutaj: http://piters.tripod.com/uvyrgb.htm
Jak widać można sobie samemu zrobić taki konwerter.


Poza tym istniał już zrobiony jako interface FERGUSON MA20 - bywają na Ebayu, ale osiągają niezłe ceny:
http://www.ebay.com/itm/251052834564

Coś więcej na temat tego urządzenia: http://www.speccy.org/hardware/hardware/RGB-Ferguson-i.html

Oraz funkiel nówka w pudełku za bagatela 150 funciaków http://www.retrogames.co.uk/more/on/details/015747

Jeszcze istniały takie interfejsy (bardzo trudno dostępne dzisiaj):
http://hardware.speccy.org/hardware/Peritel-i.html robiony we Francji

oraz

http://www.crashonline.org.uk/25/technews.htm robiony przez Adapt Electronics z UK
« Ostatnia zmiana: 2012.05.26, 23:48:20 wysłana przez ikci »
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Konwerter Composite Video --> VGA recenzja
« Odpowiedź #9 dnia: 2012.05.27, 09:39:08 »
Widzę, ze są niektóre kompletne opracowania płytki, schematy

http://www.speccy.org/hardware/hardware/RGB-Ferguson-i.html
http://hardware.speccy.org/hardware/Peritel-i.html
jak by ktoś zrobił płytki ....to by się złożyło
A może się ja zmuszę ale nie mam czasu, jestem stary i leniwy ale Harlequna odpaliłem, coś we mnie jeszcze zostało....
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Konwerter Composite Video --> VGA recenzja
« Odpowiedź #10 dnia: 2012.05.27, 11:17:16 »
Ten drugi - czyli Peritel - jest lepszym wyborem jakby ktoś chciał to zrobić - jest gotowy do podłączenia do TV poprzez EURO/SCART
Natomiast Ferguson nawet jak się go złoży nie jest kompletnym rozwiązaniem. Wymaga dodatkowych modyfikacji jeśli chcemy to podłączyć do jakiegokolwiek monitora / telewizora poprzez RGB.
Natomiast kompletnie się nie orientuję który układ jest bardziej trudny do złożenia ze względu na komplikację i dostepność części.

W przypadku Fergusona ułatwieniem by było - bo być może wygram aukcję na Ebayu i bedę go miał w oryginale - wtedy mógłbym Ci go podesłać.
Dużo łatwiej  jest zrobić kopię jeśli się posiada gotowy, działający układ. Może wtedy Twoja inwencja wygrałaby z lenistwem :-)

 


ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Konwerter Composite Video --> VGA recenzja
« Odpowiedź #11 dnia: 2012.05.27, 11:38:16 »
Jeśli mamy podłączać się przez RGB, to może warto się pokusić o UVY? Telewizory też to mają, a na szynie sygnały są wyprowadzone. Ale bezpośrednie połączenie z TV nie wiele daje - obraz w negatywie i przesunięty. Kiedyś wmontowałem w IF/II prosty układ do monitora mono. Jak będę miał następny "slot czasowy" to poćwiczę dalej. 
« Ostatnia zmiana: 2012.05.27, 11:40:21 wysłana przez andy »
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

gorzyga

  • ***
  • Wiadomości: 171
  • Miejsce pobytu:
    Giełda na Grzybowskiej
Odp: Konwerter Composite Video --> VGA recenzja
« Odpowiedź #12 dnia: 2012.05.27, 11:43:29 »
Przetestowałem konwerter z gumiakiem i obraz po comosite jest całkiem niezły:

https://www.dropbox.com/s/clm3w28d76kmryx/IMAG1242.jpg

Rozmiar obrazu zależy od wybranej rozdzielczości w konwerterze... C64 jak i Atari 65XE mają na złączu DIN S-Video.
* ZX Spectrum +2 / Divide+ / ZX Spectrum 48k
* A1200T / Blizzard PPC 68060-50MHz & 603-200MHz / 192MB Fast / BVision PPC / Fast ATA MK3 / Delfina DSP
* Minimig (samoróba) / 2MB chip + 1,5 MB slow / ARM Controller
* 2*C64C + 1541 Ultimate II
* Atari 65XE / 1MB / 2xPokey / Covox Stereo / SIO2SD

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Konwerter Composite Video --> VGA recenzja
« Odpowiedź #13 dnia: 2012.05.28, 09:48:21 »
Natomiast ciekaw jestem jak zachowują się normalne 14" telewizorki CRT po podłączeniu do nich Spectrum z composite video.
Panowie, czy u Was obraz jest naprawdę bardzo dobry na CRT po composite?

Ja to się nie znam na tych wszystkich nazwach, więc będziesz sobie musiał moje słowa przetłumaczyć na język hardware'owy ;) ale Duddie zrobił mi kabel RGB do Spectrum 128+, przez scarta podłączyłem do telewizora 14", Hellboj przychodzi i mało się nie przewrócił - zaczął się dopytywać, jak to jest podłączone itp. Obraz jest krystaliczny.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Konwerter Composite Video --> VGA recenzja
« Odpowiedź #14 dnia: 2012.05.28, 09:50:51 »
A propros Yerzmyey - całkiem jest możliwe że na monitorze VGA CRT  będzie to inaczej chodziło.
Jeśli chcesz potestować u siebie to Ci to podrzucę. Być może się okaże, że u Ciebie to działa super.
Pozdrawiam

Wiesz co, no nie chcę Ci dodatkowych kosztów generować w tej sytuacji, na pocztę itp.