Autor Wątek: TeleAstra by Transbit Ltd.  (Przeczytany 12337 razy)

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
TeleAstra by Transbit Ltd.
« dnia: 2020.09.22, 12:47:16 »
TeleAstra, to kolejny sprzęt komputerowy polskiej produkcji,
który ongiś udało mi się uratować przed utylizacją.
Jest to sterownik komputerowy oparty na Z80,
z zaszytym systemem C/PM.
Posiada stację dyskietek  3.5",
a do sterownika podpina się monitor Herkules i klawiaturę od PC.
Załączam kilka  fotek w celu zapoznania się:


Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: TeleAstra by Transbit Ltd.
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.09.22, 19:13:25 »
Kurczę, kawałek ładnego mebelka :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Odp: TeleAstra by Transbit Ltd.
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.10.05, 14:55:46 »
Super sprzęty ten tutaj i MSM. Dobrze, że ocaliłeś, pewnie ostaly się już tylko pojedyncze egzemplarze. A że jest soft i nawet instrukcje (MSM) to już w ogóle miodzik. Gratuluję kolekcji! Co by nie mówić, w przeciwieństwie do różnych komputerów 8-bitowych i mocniejszych te sterowniki to prawdziwe perełki.

Czy możesz wrzucić fotkę karty procesorowej?

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: TeleAstra by Transbit Ltd.
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.10.06, 15:15:46 »
Czy możesz wrzucić fotkę karty procesorowej?
Fotka poniżej:

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: TeleAstra by Transbit Ltd.
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.10.06, 15:41:12 »
Jaki obsługuje format dyskietek?

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: TeleAstra by Transbit Ltd.
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.10.06, 16:05:34 »
Ten sprzęt otrzymałem bez żadnej dokumentacji.
Do formatu w 3,5 calowej stacji dyskietek, jeszcze nie doszedłem.

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: TeleAstra by Transbit Ltd.
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.10.06, 16:36:08 »
Nie obiecuję, bo nie jestem mistrzem w tej dziedzinie(zapewne tutaj jest wielu lepszych), ale jakbyś np. był w stanie utworzyć pustą dyskietkę z jakimś plikiem tekstowym(o znanej zawartości) i albo ją albo (typowy w rodzaju Catweasala raw, Kryofluxa itp., chociaż jak to CP/M to powinien DMK wystarczyć) obraz przesłać to może coś się uda o tym dowiedzieć.

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Odp: TeleAstra by Transbit Ltd.
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.10.06, 17:25:34 »
Późny PRL, raczej 1988 r.

Z tego rozumiem, to to jest taki trochę Bosman, bo CP/M ma w pamięci wewnętrznej. Stacja też raczej rzadko spotykana, bo 3,5 to chyba tylko w Juniorze i starszym Juniorze była.

Próbowałeś na nim coś podziałać czy tylko na odpaleniu i odczytaniu dyskietki z dwoma plikami się skończyło?

Czy próbowałeś kontaktować się z producentem? Może mają jeszcze jakąś dokumentacje/soft: https://www.transbit.com.pl/firma

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: TeleAstra by Transbit Ltd.
« Odpowiedź #8 dnia: 2020.10.06, 17:45:16 »
Jeśli wymieniony Junior to Elwro 800 Junior to tam były 5,25 "  ;).
Mało próbowałem, do wystartowania sterownika nie trzeba mieć dyskietek,
ale też nie starałem sie takiej stworzyć. Aktualnie musze podmienić dwie baterie,
jeden w RAM Dysku jeśli coś jeszcze w nim jest, i w drugiej płytce, której znaczenia jeszcze nie znam.
Postaram sie  w tym tygodniu w wolnej chwili spróbować.
Pisałem do firmy Transbit, (jeszcze w 2019 roku) ale nie mam odzewu, bo firma jak wiadomo nadal istnieje.
Pisałem na ogólny ich e-mail.

Jednak domniemywam, że dokumentacja jest blisko mnie, w prostej linii 150 m od mojego biurka w pracy.
Niestety nie mam wejscia do tego pomieszczenia, a nawet jakbym wszedł, to są tam m.innymi "tony" papierów
wśród których należało by szukać dokumentacji. No i wiem że jest tam jeszcze drugi sterownik, starszy,
i usilnie staram sie o jego wydobycie ;)


apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Odp: TeleAstra by Transbit Ltd.
« Odpowiedź #9 dnia: 2020.10.06, 23:08:00 »
Do Juniora oryginalnie było 5,25, ale potem pojawiła się możliwość korzystania z napędu 3,5. Sam mam taki napęd podłączony do tego komputera. Poza 804 nie znam natomiast innego polskiego komputera/sterownika, który korzystałby ze stacji 3,5. Może jeszcze 801AT, ale możliwe, że to też były późniejsze modyfikacje.

Skoro pisałeś na ogólny mail to pewnie pani sekretarka go olała, bo nie będzie zawracać głowy szefom :(

Gdy uda Ci się zdobyć dokumentację i ten sterownik to pochwal się. Dla mnie te sprzęty mają swój urok, bo są nasze i przetrwały w ilościach pewnie jednostkowych. Spectrum czy Amigę można jednak bez problemu kupić (pomijam kwestię ceny), a takie sterowniki to białe kruki. Nawet MSA-80 występuje liczniej niż taka TeleAstra.

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: TeleAstra by Transbit Ltd.
« Odpowiedź #10 dnia: 2020.10.30, 14:24:22 »
Popracowałem jeszcze troche nad tą Teleastrą, bowiem dostałem dyskietki do skopiowania, jednak nie mając drugiej stacji 3,5", a nie znam na tyle CP/M, aby je skopiować w jednej. Posiłkowałem sie więc programem w DOS-ie,  zrobilem obrazy DSK, i skopiowałem dwie z czterech dyskietek.
Dwie z nich mają fizyczne uszkodzenie, i co prawda w systemie mogę uruchamiac z tych dyskietek programy,  ale ich nie skopiuje.
Ponieważ jest w tym sterowniku karta ramdysku, miałem nadzieje, że z pomocą  tej karty, skopuje. Niestety, ramdysk formatuje,
ale zgłasza mi błąd CRC. Układy SRAM sprawdziłem są sprawne. Na jednej z tych dyskietek są obrazy eprom, w ilości 6 sztuk. Domyślam się,
ze kazdy tych plików to inna konfiguracja w zależności od rodzaju włożonych do sterownika kart. Mnie podarowano ten sterwonik, z tzw. "dziurami". W sumie karta RAMDYSKu jest sprawna, ale mnie brakuje wiedzy :) Oczywiscie baterię wymieniłem na karcie jak i w karcie  z zegarem. Nawet tez nie wiedziałem, że transmisja danych nie odbywa sie przez szyne złącz z tylu sterownika a jedynie kabelkiem db15 od przodu. W związku z tym, że są te obrazy, od znajomego który ma drugą Teleastrę, pożyczyłem programator pamieci EPROM. Moze sie uda zaprogramować, tak wiec moge miec wtedy 6 obrazów, i sprawdzić działanie na uboższej konfiguracji zmieniając ROMy.
 
Załączam parę fotek.

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: TeleAstra by Transbit Ltd.
« Odpowiedź #11 dnia: 2020.11.16, 15:26:07 »
Do całego zestawu ostatnia niespodzianka, klawiatura sterująca do TeleAstry

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: TeleAstra by Transbit Ltd.
« Odpowiedź #12 dnia: 2021.01.19, 06:58:26 »
Następne uzupełnienie do TeleAstry. Karta z dwoma portami szeregowymi
i druga również z gniazdami DB9 ale ma inne przeznaczenie w tym sterowniku.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: TeleAstra by Transbit Ltd.
« Odpowiedź #13 dnia: 2021.01.19, 10:29:17 »
Czy wiesz cos wiecej na temat historii tej maszyny?

Fajnie by bylo sie dowiedziec do czego bylo to zlozone w takiej konfiguracji.
Przez ilosc roznych kart I/O mozna wywnioskowac, ze ten komputer sterowal czyms wiekszym.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: TeleAstra by Transbit Ltd.
« Odpowiedź #14 dnia: 2021.01.19, 11:28:34 »
Miałem do czynienia z czymś podobnym przy sterowaniu centralą telefoniczną z telefax-ami.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma