Autor Wątek: Polska wersja programu HORYZONT firmy PolBrit  (Przeczytany 47604 razy)

Grzegorz_29_

  • *
  • Wiadomości: 29
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Polska wersja programu HORYZONT firmy PolBrit
« dnia: 2014.12.30, 14:33:41 »
Przypadkiem zostałem właścicielem programu na kasecie HORIZONS. Jakie było moje zdziwienie gdy po pierwszym wgraniu okazało się ze to jest polska wersja tego programu  :) Została wydana przez firmę PolBrit i przetłumaczona przez P. Wilczek.
Szukałem tej wersji w sieci ale nie znalazłem, może warto przegrać i zachować dla potomności?
Załączam kilka screen-ów. 

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Polska wersja programu HORYZONT firmy PolBrit
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.12.30, 15:29:55 »
Ta wersja była w komplecie z Timex'em TC 2048 rozprowadzanym przez CSH.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Amun-Ra

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Kielce
  • P. D.
    • …
Odp: Polska wersja programu HORYZONT firmy PolBrit
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.12.30, 18:49:22 »
Szukałem tej wersji w sieci ale nie znalazłem, może warto przegrać i zachować dla potomności?

Jak najbardziej.
And the Lord said unto John, come forth and thou shall receive eternal life. But John came fifth and won a toaster.
https://retro.rocks/cc/

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Polska wersja programu HORYZONT firmy PolBrit
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.12.30, 19:57:22 »
Pamiętem mur z tej kasety. Przerabiałem go uparcie na joystick ;)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Polska wersja programu HORYZONT firmy PolBrit
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.12.30, 21:51:10 »
Jestem ciekaw jak wyglądają wykresy w tym programie.

A propo czy ktoś wie czy firma PolBrit jeszcze istnieje, a jeśli tak to czym się teraz zajmuje?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Polska wersja programu HORYZONT firmy PolBrit
« Odpowiedź #5 dnia: 2014.12.31, 07:20:51 »
Google znalazło http://www.polbrit.com/
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Polska wersja programu HORYZONT firmy PolBrit
« Odpowiedź #6 dnia: 2014.12.31, 08:28:00 »
To już chyba raczej to: http://katalog.hoga.pl/wpis/14503/Dystrybutorzy-sprzetu/Polbrit-Intl.html

Tylko, że linkowana strona nie istnieje.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Polska wersja programu HORYZONT firmy PolBrit
« Odpowiedź #7 dnia: 2014.12.31, 09:58:40 »
Firma posiadała stronę www.polbrit.com.pl  ale mniej więcej pod koniec roku 2005 zrezygnowali z domeny i domena najpierw służyła jako wyświetlacz reklam, a później została zwolniona i obecnie można ją kupić jako normalną, wolną domenę.

Ostatnia możliwa do obejrzenia odsłona strony firmy PZ Polbrit International została zapisana w web.archive.org  dnia 19 października 2005 roku 


Jak widać firma nadal zajmowała się sprawami komputerowymi.

Informacja o firmie z ich strony:

Firma POLBRIT INTERNATIONAL istnieje na polskim rynku od 1982r . Zajmujemy się dystrybucją i serwisem sprzętu komputerowego typu hand-held i palmptop dwóch brytyjskich firm RADIX i PSION oraz importem i dystrybucją katalizatora spalin SPECTRUM.

A teraz trochę historii...

W roku 1984 właściciel firmy Piotr Kempa zawarł porozumienie z firmą Sinclar i został producentem pierwszego przenośnego komputera montowanego w Polsce i sprzedawanego pod nazwą UNIPOLBRIT 2068.

W tym samym czasie P.Z Polbrit wspólnie z firmą Unimor produkował monitory do komputerów na rynek polski oraz eksport do Portugalii i Ameryki Południowej.

Dzięki zaangażowaniu firmy w popularyzację komputerów zostały przeprowadzono w Polsce pierwsze kursy komputerowe.

W latach osiemdziesiątych Polbrit wyłonił się jako najsilniejsza firma komputerowa w Polsce, posiadająca dobrze zorganizowaną sieć handlową i serwisową.

W wyniku politycznych i ekonomicznych przemian jakie miały miejsce w Polsce w roku 1989 Polbrit ograniczył swoją działalność produkcyjną a skupił się na imporcie i dystrybucji.

Importował drukarki i faksy japońskiej firmy OKI oraz przenośne drukarki i komputery typu hand held firm PSION i RADIX . Podjął i wygrał współzawodnictwo z innymi dystrybutorami aktywnymi na polskim rynku w wyniku czego 23 czerwca 1993r firma Radix mająca swoją siedzibę w Milton Keynes a 23 listopada firma PSION mająca swoja siedzibę w Londynie unieważniły swoje dotychczasowe umowy z różnymi dystrybutorami i ustanowiły POLBRIT INTERNATIONAL swoim jedynym oficjalnym przedstawicielem na terenie Polski.

Po tym fakcie Polbrit przeorganizował się i wytyczył swoją nową strategię rozwoju w kierunku dystrybucji produktów Psiona i Radixa.

Od tego czasu rynek mobilnych komputerów
i drukarek zaczął gwałtownie rosnąć.

Na początku 1994 r Lenchem ltd. usytuowane w Marlow w Irlandii ustanowiło Polbrit generalnym importerem swojego produktu , którego handlowa nazwa brzmi: "SPECTRUM"- katalityczny komponent.

Obecnie Polbrit International rozwija się w trzech kierunkach.

Nawa strategia zakłada utrzymywanie roli głównego Dystrybutora produktów RADIXA od 1993r. i LENCHEM od 1984r oraz dystrybucję sprzętu PSION i prowadzenie usług serwisowych.

Jesteśmy firmą nowatorską i bardzo znaczącą na polu mobilnego sprzętu komputerowego i hend-heldów odznaczająca się stałością i stanowczością istnienia na polskim rynku.
Włożyliśmy i wkładamy wiele wysiłków również w ochronę środowiska naturalnego do czego skutecznie przyczynia się stosowanie propagowanego przez nas katalizatora Spectrum.


Prawdopodobnie w roku 2005 firma została zamknięta - skoro zrezygnowali ze strony WWW, ale w internecie wciąż można znaleźć informacje jakoby wciąż działali
z tym, że obecna działalność to SZKÓŁKI SADOWNICZE itd   (czyżby tym razem podpisali współpracę z APPLE ?  :D )
« Ostatnia zmiana: 2014.12.31, 10:38:36 wysłana przez ikci »
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Polska wersja programu HORYZONT firmy PolBrit
« Odpowiedź #8 dnia: 2014.12.31, 18:21:22 »
No jestem pod wrażeniem, waszych umiejętności detektywistycznych. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Grzegorz_29_

  • *
  • Wiadomości: 29
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Polska wersja programu HORYZONT firmy PolBrit
« Odpowiedź #9 dnia: 2015.01.06, 19:44:49 »
A ja chce się pochwalić takim oto znaleziskiem uratowanym przed wyrzuceniem, są to cztery kasety wypełnione polskim oprogramowaniem w etui, firmy PolBrit.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Polska wersja programu HORYZONT firmy PolBrit
« Odpowiedź #10 dnia: 2015.01.06, 19:57:44 »
Jakbyś mógł to zgrać i udostępnić w archiwum plików, byłoby super!

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Polska wersja programu HORYZONT firmy PolBrit
« Odpowiedź #11 dnia: 2015.01.07, 04:41:53 »
Czy masz jakiś spis, co jest w tych zestawach?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

tdu

  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Miejsce pobytu:
    Gdansk
    • Nasze Wędrowanie
Odp: Polska wersja programu HORYZONT firmy PolBrit
« Odpowiedź #12 dnia: 2015.01.07, 12:05:14 »
Mam taki sam zestaw, przepisze to co mam w starych notatkach:
kaseta 1a: HP4TM16, Turtle, Forth, Asembler Gens, Monitor mons, Edit/Assem OCP
kaseta 1b: Prolog, Demo, Mkoder 2, FP-48 v1.7
kaseta 2: Tabela PB-P1, Tekst/ED PB-P2 + instrukcja, Baza Danych PB-P3, Wykres PB-P4, OM-2 om64000 omconvert omdelete
kaseta 3a: HP4TM16, LMowa, Basic-G PB-U2, Spr/ED, Spr/Demo, Graf, Pomocnik-2 PB-U6, Basic-R PB-U6
kaseta 3b: M Draw, White Lightning v2.0, SPR(lub T)/Gen, Print 64, Beta Basic
kaseta 4: Matematyka 1p B-21 (układ równań z dwiema niewiadomymi), Całka, Funkcja, Zera Funkcji PB-Z2, Upstart, Thrusta, Manic

Dwie kasety nagrane są dwustronnie 1 i 3, 2 i 4 jednostronnie 
 
ZX81/ZX 48k/Zx48k+/ZX +2/ZX +2A/+3/TC2048/FDD3000/FDD5000/3"/3,5'/5,25'/Beta 48k Apina/D+/GP50s/DIVIDE CF/Masterface/Polbasic SamCoupe QL CPC6128/N100 MSX-SVI738  MSX2-VG8235

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Polska wersja programu HORYZONT firmy PolBrit
« Odpowiedź #13 dnia: 2015.01.31, 16:38:29 »
Fajnie by było gdyby koledze Grzegorz_29_ udało się zrzucić programy z tych uratowanych kaset do TZX lub TAP.

Swoją drogą jestem zaskoczony, że w tamtym czasie polska firma potrafiła wydać oprogramowanie w takiej formie.
To może nie pełna profeska ale czuje się jak wielką siłę przebicia miała firma która wydawała oprogramowanie pod własnym
logo ale przede wszystkim produkowała komputery zgodne z ZX Spectrum nie płacząc (tak jak np ELWRO), że mają problemy
ze zdobyciem części do produkcji.  Z mojej strony wielki szacunek dla Pana Piotra Kempy bo musi mieć głowę do interesów.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Polska wersja programu HORYZONT firmy PolBrit
« Odpowiedź #14 dnia: 2015.02.01, 00:08:40 »
W spółkach "joint venture" zachodni inwestor narzucał pewne normy działania. Inne niż czy się stoi czy się leży... zawsze jest na kogo zwalić. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)