ZX Spectrum > WSPÓŁCZESNE KLONY

Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność

<< < (26/29) > >>

Atlantis:

--- Cytat: skoti w 2023.06.23, 21:03:04 ---Na 99% masz walnięte bufory. Ja i kilka osób już przerabiało ten temat. Objawią się to najczęściej kolorową mozaiką na ekranie.
--- Koniec cytatu ---

Da się gdzieś obecnie kupić sprawdzone bufory? W TME niestety ich nie mają obecnie. :/


--- Cytuj ---Co do DivMMC pamiętaj, że pliki na karcie musisz mieć w wersji pasującej do wsadu w ROM.

--- Koniec cytatu ---

W jaki sposób sprawdzić wersję? Z Spiderze albo ZX-Uno przy starcie wyświetla się czarna plansza, z której można odczytać wersję DivMMC. W przypadku Sizifa jej nie widzę niestety.

A co z tym menu konfiguracyjnym? Opis na githubie mówi, że:


--- Cytuj ---Sizif has a number of configurable parameters that you can change on the fly. To do this just hold Magic button for a second.

To navigate menu you can use up-down keys, to change value use enter or left-right keys. Kempston, Sinclair, Cursor and QAOP supported.

If you press Magic button for a short time, the standard NMI handler 'll be called.

--- Koniec cytatu ---

Niestety, nie udało mi się go wywołać.

damik:
W TME masz dostępne nieco inne bufory (szybsze) SN74CB3Q3245 i te na bank też mi działają w tym ustrojstwie E1.
Okresowo-cykliczny problem ze startem Sizifa E1 obserwowałem też u siebie, ale nie miałem czasu się nad tym jeszcze pochylić bo nie jest on zbytnio uciążliwy.


--- Cytuj ---W jaki sposób sprawdzić wersję? Z Spiderze albo ZX-Uno przy starcie wyświetla się czarna plansza, z której można odczytać wersję DivMMC. W przypadku Sizifa jej nie widzę niestety.
--- Koniec cytatu ---
Jeśli Sizif widzi poprawnie kartę uSD to pojawia się taka typowa czarna plansza startowa DivMMC ale tylko zaraz po włączeniu zasilania na 2-3 sekund.
Jeśli karta uSD nie będzie rozpoznana przez komputer to firmware przy starcie wyłączy DivMMC i żadna plansza Ci się nie pojawi.


--- Cytuj ---Na git hubie projektu jest mowa o tym, że dłuższe przyciśnięcie przycisku NMI powinno wywołać menu konfiguracyjne. Krótkie przyciśnięcie to standardowe NMI. Płyta zawiera wbudowany interfejs DivMMC, więc (przy założeniu, że w gniazdku micro SD jest karta z odpowiednimi plikami) powinna się pojawić przeglądarka do ładowania programów. Nie udało mi się jednak wywołać żadnego z tych elementów, na żadnym ze złożonych i uruchomionych Sizifów (rev. C oraz rev. E1). Wciskanie NMI powoduje co najwyżej reset. Co robię nie tak?
--- Koniec cytatu ---
No i tak jest w istocie, na poprawnie uruchomionym egzemplarzu tego komputerka niezależnie od wersji :)
Z tym że dłuższe przyciśnięcie NMI powinno działać zawsze, a to krótkie uruchamia przeglądarkę plików jeśli tylko karta jest poprawnie przygotowana i załadowana przy starcie systemu.


--- Cytuj ---Co do oscyloskopu, to czego powinienem szukać?
--- Koniec cytatu ---
Jakiegokolwiek z pasmem >20MHz i najlepiej 2-kanałowego/strumieniowego.
Bez oscyloskopu uruchamianie tego komputerka może być syzyfową robotą, adekwatnie do jego nazwy.  :P
Generalnie to ta maszynka jest dość upierdliwa w uruchamianiu w porównaniu z innymi klonami, przynajmniej ja odniosłem takie wrażenie. :)
Jednak włożony wysiłek się opłaca, bo to bardzo fajny klon Speccy i ze sporymi możliwościami.

EDIT: Oprócz samego oscyloskopu przydaje się jeszcze odrobina wiedzy i umiejętności w posługiwaniu się tym narzędziem, bo bez tego oscyloskop niczego sam nie zdiagnozuje i nie naprawi. ;)

Atlantis:

--- Cytat: damik w 2023.06.23, 21:42:42 ---W TME masz dostępne nieco inne bufory (szybsze) SN74CB3Q3245 i te na bank też mi działają w tym ustrojstwie E1.
--- Koniec cytatu ---

Wielkie dzięki. Już zamówione. Mam nadzieję, że Sizif z nimi zadziała. ;)


--- Cytuj ---Okresowo-cykliczny problem ze startem Sizifa E1 obserwowałem też u siebie, ale nie miałem czasu się nad tym jeszcze pochylić bo nie jest on zbytnio uciążliwy.
--- Koniec cytatu ---

Masz na myśli efekt mozaiki, pojawiający się od czasu do czasu po włączeniu zasilania i ustępujący po resecie? Też miałem z nim do czynienia. Eksperymenty z większą pojemnością kondensatora elektrolitycznego na linii reset nie pomogły. Generalnie z podobnym zachowaniem spotkałem się też w innych klonach, m.in. Harlequinie i Karabasie.


--- Cytuj ---Jeśli Sizif widzi poprawnie kartę uSD to pojawia się taka typowa czarna plansza startowa DivMMC ale tylko zaraz po włączeniu zasilania na 2-3 sekund.
Jeśli karta uSD nie będzie rozpoznana przez komputer to firmware przy starcie wyłączy DivMMC i żadna plansza Ci się nie pojawi.
--- Koniec cytatu ---

Dzięki za zwrócenie uwagi. Sprawa się wyjaśniła - musiałem mieć wgraną nieprawidłową wersję wsadu - po przeflashowaniu komputerki zaczęły się zachowywać poprawnie - mam menu konfiguracyjne oraz możliwość ładowania programów z karty SD.


--- Cytuj ---Jakiegokolwiek z pasmem >20MHz i najlepiej 2-kanałowego/strumieniowego.
--- Koniec cytatu ---

Oscyloskop (i względne umiejętności jego obsługi) już mam w swoim warsztacie. Pytałem w kontekście procesu debugowania - jakich typowych oznak awarii szukać i na których liniach.
Na chwilę obecną chyba już jednak po prostu poczekam na przesyłkę z buforami i zobaczę czy ich wymiana pomoże.

damik:

--- Cytuj ---Wielkie dzięki. Już zamówione. Mam nadzieję, że Sizif z nimi zadziała. ;)
--- Koniec cytatu ---
Na pewno zadziała jeśli to tylko tam jest problem. ;)


--- Cytuj ---Oscyloskop (i względne umiejętności jego obsługi) już mam w swoim warsztacie. Pytałem w kontekście procesu debugowania - jakich typowych oznak awarii szukać i na których liniach.
Na chwilę obecną chyba już jednak po prostu poczekam na przesyłkę z buforami i zobaczę czy ich wymiana pomoże.

--- Koniec cytatu ---

W zasadzie to na prawie wszystkich liniach i magistralach trzeba to systematycznie "przewąchać" oscyloskopem, przyda się też "pikaczu" w multimetrze z ostrymi (igłowymi) końcówkami by sprawdzić ewentualne przerwy lub zwarcia na PCB ;)


--- Cytuj ---Na chwilę obecną chyba już jednak po prostu poczekam na przesyłkę z buforami i zobaczę czy ich wymiana pomoże.
--- Koniec cytatu ---
Ja bym nie czekał i sprawdził to już za wczasu jak tam jest, bo jeśli jakiś bufor ~3245 puścił Ci się na zwarcie to mogłeś uwalić już kolejne CPLD jeśli dostał poziomy od logiki 5V, wtedy ograniczysz sobie pole poszukiwań ;)
Jeśli uwalił Ci się już jakiś pin CPLD to jeszcze nic straconego, bo można coś poczarować ze zmianą konfiguracji pinów w pliku źródłowym wsadu i wykorzystać jeden z pinów nadmiarowych w tym projekcie (są chyba ze 4), następnie przekompilować/przesyntezować wsad do CPLD. ;) (a miałem dwukrotnie taką konieczność, i wtedy ponowna synteza wsadu, cięcie ścieżki i dodatkowy kros załatwiły sprawę :)))

Atlantis:

--- Cytat: damik w 2023.06.24, 00:39:37 ---Ja bym nie czekał i sprawdził to już za wczasu jak tam jest, bo jeśli jakiś bufor ~3245 puścił Ci się na zwarcie to mogłeś uwalić już kolejne CPLD jeśli dostał poziomy od logiki 5V, wtedy ograniczysz sobie pole poszukiwań ;)
--- Koniec cytatu ---

Ok, sprawdziłem oscyloskopem co się dzieje po obydwu stronach buforów. Dobra wiadomość jest taka, że nigdzie w domenie 3,3V nie widać sygnałów 5V.
Zaobserwowałem natomiast kilka podejrzanych sytuacji.

U3

* Na linii A10 po stronie CPU impulsy 5V, po stronie CPLD widoczny szum w okolicy stanu niskiego.
* Na liniach D6 i D7 po stronie CPU stan niski, po stronie CPLD 3V z widocznym szumem.
* Na linii D5 brak aktywności - po obydwu stronach około 3V.
* Na liniach D3 i D4 po stronie CPU stan niski, po stronie CPLD impulsy 3V.
* Brak aktywności na liniach A14 i A15 - po obydwu stronach stan niski
U5

* Brak aktywności na linii WR (cały czas stan wysoki)
* Brak aktywności na linii A8 (cały czas stan niski)
* Brak aktywności na linii A9 (cały czas stan niski)
U10

* Brak aktywności na linii IORQ (cały czas stan wysoki)
Dodatkowo na pozostałych liniach danych impulsy mają maksymalną wartość w powyżej  3V - po obydwu stronach. Dodatkowo te sygnały mają bardziej analogowy charakter, z widocznymi okresami narastania wartości. Zakładam jednak, że jest to normalne i stanowi wynik okresowego przełączania linii w stan wysokiej impedancji.


--- Cytuj ---Jeśli uwalił Ci się już jakiś pin CPLD to jeszcze nic straconego, bo można coś poczarować ze zmianą konfiguracji pinów w pliku źródłowym wsadu i wykorzystać jeden z pinów nadmiarowych w tym projekcie (są chyba ze 4), następnie przekompilować/przesyntezować wsad do CPLD. ;) (a miałem dwukrotnie taką konieczność, i wtedy ponowna synteza wsadu, cięcie ścieżki i dodatkowy kros załatwiły sprawę :)))

--- Koniec cytatu ---

Trochę szkoda byłoby mi ciąć płytkę, pewnie zamówiłbym po prostu kilka kolejnych egzemplarzy Alter. ;)
Na razie jednak wygląda na to, że trafiły mi się uwalone bufory, i to cały zestaw, bo wymieniłem wszystkie z nich na inne egzemplarze z tego samego źródła, a problem wciąż występuje.
Szczęśliwie nie widać nigdzie sygnałów 5V po stronie 3V. Mam nadzieję, że poprzednia Altera również nie doświadczyła czegoś takiego z oryginalnym zestawem buforów i nadal jest w pełni sprawna. Jeśli jeszcze kiedyś będę składał Sizifa, to spróbuję jej użyć.

Generalnie kiedyś już przyszła mi z Aliexpress paczka z Alterami, które ewidentnie pochodziły z demontażu, a sprzedawca nie zadał sobie nawet trudu, żeby je "odnowić". Niestety osoba zajmująca się demontażem przeoczyła jeden drobny fakt - na obydwu egzemplarzach brakowało pinu - tego samego, wiec zapewne w oryginalnym projekcie został on usunięty celem przeprowadzenia ścieżki. niestety pin ten jest wykorzystany z Sizifie na zanegowany sygnał zegarowy, więc po prostu zamówiłem kolejne egzemplarze. Jednak kiedyś będę chciał przetestować te wybrakowane i zobaczyć, czy można nie uda mi się ich wykorzystać w jakimś własnym projekcie.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej