ZX Spectrum > POWITANIA

Timex po latach :)

(1/1)

tarhim:
Witajcie! Konto założyłem już jakiś czas temu, ale teraz staję się bardziej aktywny :)

Kiedyś (końcówka lat 80, początek 90) miałem TC2048+Neptun 156 zielony+AY+magnetofon, później uzupełnione o FDD3000 (z oryginalnym napędem 3" i dołożonym przeze mnie 5.25", ach to wycinanie drugiej dziury w dyskietkach). Niestety zestaw poszedł na handel jak dostałem peceta. Przepisywałem stuffy z Bajtków, grałem, pisałem swoje programy

Jakoś w 2018 odkupiłem sobie Timexa w ciemno na olx, potem się przeleżał zanim dobrałem zasilacz i okazało się że działa (przypadkiem mam jeszcze telewizorek LG 14"). Dokupiłem divIDE 2k20 i czasem uruchomię, ale nie miałem większej weny. FDD3000 z przyległościami w handlu nie widziałem dawno, musi kto ma ten wie co ma i trzyma.

A teraz mam zajawkę żeby nauczyć się programować "od zera" (moje aktualne umiejętności to głównie jakieś klecenie skryptów w bashu, bądź modyfikowanie istniejących) i mam taką wizję, że może zacząć z powrotem od zera, bo to mi da większą satysfakcję. Jako że pisanie bezpośrednio na Timexie Basica to chyba nie jest skill który chcę odnawiać a pisanie w emulatorze jest niesportowe to patrzyłem na alternatywy i Next do mnie mówi, no ale go aktualnie nie ma. Za to N-Go wygląda ciekawie. (to na czym mi zależy to żeby była Timexowa ULA).

No trochę się rozpisałem, mam nadzieję że starzy wyjadacze mnie nie zjedzą :)

KWF:
Cześć,

Myślę, że najdziesz tutaj odpowiedzi na nurtujące Ciebie pytania.

A co do programowania, emulatory nie są "passe", bo klawiatura PCta jest o niebo wygodniejsza oraz są całe dostępne środowiska przyspieszające proces tworzenia. Chyba, że ktoś lubi puryzm i masochizm ;).

No i Nexta chciałbyś pod choinkę? Nie sprecyzowałeś w którym roku ;) ale marzenia dobra rzecz.

tarhim:
Masz sporo racji z tymi pecetowymi IDE, być może aż takim masochistą nie jestem :)

Co do Nexta to zdaje sobie sprawę że jeśli pod choinkę, to 2023 zapewne, a i to niekoniecznie, śledzę newsy i nawet trochę w związku z tym nie żałuję że przespałem drugiego kickstartera. Za to N-Go jest niby od ręki, ale strona po hiszpańsku i trochę się cykam.

Tygrys:
Jeżeli chcesz się nauczyć BASICa, ale pisać w wygodny sposób, to wypróbuj BASin - https://sites.google.com/site/ulaplus/home/zx-spin-and-basin
To edytor tekstu z wbudowanym emulatorem. Pozwala na wygodne pisanie programów 'litera po literze'.

Jeżeli uznasz że BASIC znasz wystarczająco i będziesz chciał poznać asembler - możesz skorzystać z mojego kursu tłumaczącego zawiłości asemblera na podstawie podobieństw z programami w BASIC.

tarhim:

Wielkie dzięki za poradę!

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej