Komputery z Z80 > TIMEX

Zasilanie Timex TC 2068

<< < (2/3) > >>

trojacek:
Elektrolit wygląda na za mały.
Z kolei radiator pachnie przeróbką na zasilacz stabilizowany.

Adam:
Faktycznie chyba kupię na wolumenku jutro mocniejszy zasilacz 2-2.5A

KWF:
Szkoda wydawać dodatkowe pieniądze, skoro oryginalny zasilacz do TC2048/2068 dawał ok 1.4A przy 9V. Z tego co masz pociągnie się do 1.5A (tyle wydoli stabilizator) a diody w pełnym mostku są 1A (wiec spokojnie wystarcza do 2 A). Osobiście wsadziłbym dodatkowe kondensatory, z 1000uF/35V przed stabilizatorem, 100nF ceramiczny za stabilizatorem oraz wymienił istniejący elektrolit na 4700uF/25V. Miejsca na te elementy są, tylko ktoś za bardzo ekonomicznie zrobił filtrowanie napięć.

damik:
Ja bym dał nawet 2200uF przed stabilizatorem albo więcej, ale też warto sprawdzić jakie napięcie przemienne jest na tym trafo pod obciążeniem po jego stronie wtórnej, bo możliwe że zbyt mocno siada i wtedy tętnienia przechodzą za stabilizator. No i ten radiator stabilizatora też nie budzi mojego zaufania...trochę mały i pewnie niebawem odpadnie razem z tym elementem na jakim się trzyma.
Tamten zasilacz wygląda mi trochę na taką "odpustową" konstrukcję jakiejś firmy "Kogucik".
W takim przypadku sytuację może trochę uratować jakiś stabilizator zamienny z 7809 w wersji LDO (low-dropout), ale tak na szybko nie przychodzi mi nic konkretnego do głowy na 9V.
Najlepiej by to obwąchać oscyloskopem, ale może bez przesady w ograniczonym pomiarowo zaciszu domowego ogniska ;)
No i nie wiemy czy kolega ma odpowiednie przygotowanie techniczne do tego typu aktywności. :)

EDIT:
Najlepiej BA90DD0T   (2A)
Ale od biedy LM2940T-9.0/NOPB, może wystarczy   (1A)

Ale chyba najprościej i najtaniej będzie po prostu może kupić jakiś mocniejszy zasilacz stabilizowany na 9V  ;)
Trzeba też zadbać o odpowiednią polaryzację (+ -) wtyczki do komputera.

Adam:
Myślę że jestem w stanie go przerobić ,najpierw pójdę na łatwiznę i postaram się go wymienić na mocniejszy , paragon i pudełko jest - zobaczymy .
Jak nie to kupię potrzebne elementy i powalczę pod okiem kolegów z wiedzą 🥴, a kto wie może się uda i będzie wielka satysfakcja .
Okarze się rano na giełdzie .
Ogromnie dziękuję za wsparcie merytoryczne .

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej