Autor Wątek: Odzyskanie danych z dyskietek  (Przeczytany 15519 razy)

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Odzyskanie danych z dyskietek
« Odpowiedź #15 dnia: 2012.03.19, 09:29:43 »
Pyza, ja to sobie poradzę, bo nie takie rzeczy się robiło.... :). Chodzi bardziej o to, żeby ludzie poarchiwizowali to, co mają u siebie. No i udostępnili :)
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Odzyskanie danych z dyskietek
« Odpowiedź #16 dnia: 2012.03.19, 13:44:56 »
Wydawało mi się jedynie, że kabelek i np. laptop w okolicy FDD3000 to rozwiązanie prostsze i bardziej funkcjonalne, niż kolejny komputer...
I takie rozwiazanie nawet istnieje, i to od 20 lat, tylko dziala po kablu RS-232. Jest programik na PC (niestety pod DOS, nie wiem, czy zadziala na windowsowym cmd ze wzgledu na dostep do portow), programik odpalany w pamieci FDD3000 i nowe komendy TOS, ktore sluza do obslugi DOS-owego filesystemu.
Ale do przenoszenia plikow miedzy PC i TOS najczesciej uzywalem Borek Utilities. Ale to bylo w czasach, jak pecet mial zawsze naped 5,25 cala.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Odsyskanie danych z dyskietek
« Odpowiedź #17 dnia: 2012.03.19, 14:36:32 »
Postawiłem stację na regale między innymi eksponatami firmy Unipolbrit
Zrobiłem też fotki, oto parę z nich:

Moja stacja jest inna. Ale ja kupilem sama obudowe i przelozylem bebeszki od FDD3000 :)

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Odzyskanie danych z dyskietek
« Odpowiedź #18 dnia: 2012.03.19, 18:34:25 »
Dlatego pora na bardziej współczesne rozwiązanie, bo obecnie PCty nie mają napędów dyskietek, coraz trudniej znaleźć nawet płyty główne ze złączem FDD, a i port COM jest w zaniku. DOS jest równie rzadko spotykany i to raczej w jakichś archaicznych PC, które wylądowały w piwnicy lub na strychu. Stąd mój pomysł na zrobienie kabla-interfejsu USB-FDD3000 i softu pod Windows.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

zoon

  • ***
  • Wiadomości: 172
  • Miejsce pobytu:
    Lublin
Odp: Odzyskanie danych z dyskietek
« Odpowiedź #19 dnia: 2012.03.19, 23:03:37 »
I takie rozwiazanie nawet istnieje, i to od 20 lat, tylko dziala po kablu RS-232. Jest programik na PC (niestety pod DOS, nie wiem, czy zadziala na windowsowym cmd ze wzgledu na dostep do portow), programik odpalany w pamieci FDD3000 i nowe komendy TOS, ktore sluza do obslugi DOS-owego filesystemu.
Czy rozwiązanie to jest gdzieś opisane i/lub dostępne do przetestowania?
Ale do przenoszenia plikow miedzy PC i TOS najczesciej uzywalem Borek Utilities. Ale to bylo w czasach, jak pecet mial zawsze naped 5,25 cala.
I znów wracamy do standardu formatu rozpowszechniania oprogramowania z dyskietek. W sumie zzipowane pliki danych ze Spectrumowymi nagłówkami też by mogły być.
Suma inteligencji na planecie jest stała. Populacja rośnie.

zoon

  • ***
  • Wiadomości: 172
  • Miejsce pobytu:
    Lublin
Odp: Odzyskanie danych z dyskietek
« Odpowiedź #20 dnia: 2012.03.19, 23:16:25 »
Dlatego pora na bardziej współczesne rozwiązanie, bo obecnie PCty nie mają napędów dyskietek, coraz trudniej znaleźć nawet płyty główne ze złączem FDD, a i port COM jest w zaniku. DOS jest równie rzadko spotykany i to raczej w jakichś archaicznych PC, które wylądowały w piwnicy lub na strychu. Stąd mój pomysł na zrobienie kabla-interfejsu USB-FDD3000 i softu pod Windows.
Zgadzam się z Pyzą: co z tego, że w nowych kompach nie ma ani napędów dyskietek (ani gniazd do ich podłączenia) ani portów RS232 skoro starych kompów wyprodukowano miliony i są tanie oraz łatwo dostępne.
Moim zdaniem szkoda czasu na nietypowe rozwiązania.
Suma inteligencji na planecie jest stała. Populacja rośnie.

zoon

  • ***
  • Wiadomości: 172
  • Miejsce pobytu:
    Lublin
Odp: Odzyskanie danych z dyskietek
« Odpowiedź #21 dnia: 2012.03.19, 23:41:40 »
I takie rozwiazanie nawet istnieje, i to od 20 lat, tylko dziala po kablu RS-232. Jest programik na PC (niestety pod DOS, nie wiem, czy zadziala na windowsowym cmd ze wzgledu na dostep do portow), programik odpalany w pamieci FDD3000 i nowe komendy TOS, ktore sluza do obslugi DOS-owego filesystemu.
Czy rozwiązanie to jest gdzieś opisane i/lub dostępne do przetestowania?
Jak już jesteśmy przy standardach: u Jarka wisi opis terminala który zna m. in. Z-Modem: http://8bit.yarek.pl/tool/cpm.terminal/index-pl.html - może kabelek null-modem i ew. dość popularna przelotka USB<->RS232 byłaby rozwiązaniem?
Suma inteligencji na planecie jest stała. Populacja rośnie.

zoon

  • ***
  • Wiadomości: 172
  • Miejsce pobytu:
    Lublin
Odp: Odzyskanie danych z dyskietek
« Odpowiedź #22 dnia: 2012.03.20, 13:23:26 »
Czepiam się tak tych standardów zapisu plików ale tak naprawdę powód jest jeden: chęć aby nasza wspólna troska o zachowanie oprogramowania nie okazała się daremna bo procedura jest zbyt skomplikowana (albo sprzęt niedostępny) dla przeciętnego entuzjasty starych komputerów.
W przypadku programów taśmowych sytuacja jest prosta: albo uruchamia się jeden z emulatorów albo dostarcza do realnego komputera poprzez sygnał audio lub plik na karcie dla DivIDE. Podobne *proste* przepisy musimy przewidzieć dla osób które będą chciały skorzystać z naszych archiwów dyskietkowych.
« Ostatnia zmiana: 2012.03.21, 11:04:52 wysłana przez zoon »
Suma inteligencji na planecie jest stała. Populacja rośnie.