Autor Wątek: Elwro 800 JUNIOR  (Przeczytany 26749 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6844
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Elwro 800 JUNIOR
« Odpowiedź #45 dnia: 2014.12.08, 00:34:34 »
CPM się butuje w nim tylko z dysków tzw SYSTEM który numeruje sektory od &41 do &49, dwie ścieżki są w nim zarezerwowane na jakieś cuda, katalog tak samo tylko że na ścieżce nr2, pojemność 169KB.

Nie "jakieś cuda", tylko właśnie CP/M :)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Elwro 800 JUNIOR
« Odpowiedź #46 dnia: 2014.12.08, 01:12:53 »
Zaskoczyłeś mnie tą tezą, przyjrzałem się sprawie i masz rację w przypadku starej wersji CPM 2.2. Który jest na 4ej stronie dysków systemowych. Skasowałem z niej wszystkie pliki a jednak ku mojemu zaskoczeniu komenda |CPM uruchomiła z niej system. Naprawdę nie wiedziałem że CPM może być taki malutki (9KB) i że się tam mieści. :)

Wiem że ta komenda wczytuje coś ze zerowej ścieżki pod nieznany mi adres i to uruchamia, pod warunkiem że sektory mają numery od &41 bo inaczej się zdenerwuje. Ale że widywałem demka uruchamiane przez |CPM a które ścieżkę 1 mają sformatowaną np na 1 czterokilobajtowy sektor o niestandardowym nr, więc wygląda na to że ten loader się mieści tylko na ścieżce 0.

Za to CPM 3.0 zwany też CPM+, buja się z pliku C10CPM3.EMS  25KB, choć istnieją też wersje uruchamiane z binarki (25KB) przez RUN"  z dysków we formacie DATA, a więc bez tych zarezerwowanych sektorów. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6844
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Elwro 800 JUNIOR
« Odpowiedź #47 dnia: 2014.12.08, 01:58:32 »
Ja pisałem o standardzie, a anie trickach ;)
A standard jest taki, że po resecie ma się zgłaszać boot-ROM, ładujący zawartość sektora nr 0 ze ścieżki nr 0 (boot sector). Następnie ma się ROM wyłączyć, dokonując skoku do wgranego kodu.
Standardowo wgrany z boot sectora kod ładuje właściwy system z dwóch pierwszych ścieżek. CP/M 2.2 zajmował mniej, niż 8KB. CP/M 3.0 nie miałem okazji rozgryzać, choć podobno istnieje coś takiego dla 128 +3?

Dr Piotr

  • ***
  • Wiadomości: 196
Odp: Elwro 800 JUNIOR
« Odpowiedź #48 dnia: 2014.12.15, 07:33:48 »
Zaskoczyłeś mnie tą tezą, przyjrzałem się sprawie i masz rację w przypadku starej wersji CPM 2.2. Który jest na 4ej stronie dysków systemowych. Skasowałem z niej wszystkie pliki a jednak ku mojemu zaskoczeniu komenda |CPM uruchomiła z niej system. Naprawdę nie wiedziałem że CPM może być taki malutki (9KB) i że się tam mieści. :)

Wiem że ta komenda wczytuje coś ze zerowej ścieżki pod nieznany mi adres i to uruchamia, pod warunkiem że sektory mają numery od &41 bo inaczej się zdenerwuje. Ale że widywałem demka uruchamiane przez |CPM a które ścieżkę 1 mają sformatowaną np na 1 czterokilobajtowy sektor o niestandardowym nr, więc wygląda na to że ten loader się mieści tylko na ścieżce 0.

Za to CPM 3.0 zwany też CPM+, buja się z pliku C10CPM3.EMS  25KB, choć istnieją też wersje uruchamiane z binarki (25KB) przez RUN"  z dysków we formacie DATA, a więc bez tych zarezerwowanych sektorów. :)

|CPM wczytuje boot sektor (sektor $41, sciezka 0) pod adres $100 i wskakuje do tego, co zaladowal pod $100.
sektor $42 to konfiguracja, sektory $48 i $49 oraz cala sciezka 1 to ccp i bdos.
P.