Autor Wątek: Rozszerzenie do ZX Spectrum  (Przeczytany 5545 razy)

lkusak

  • *
  • Wiadomości: 29
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Rozszerzenie do ZX Spectrum
« dnia: 2014.05.25, 11:15:59 »
A mozeby tak ktoś zrobil rozszerzenie do ZX Spectrum, zeby zona nie marudzila i zrozumiala nasze fascynacje? ;)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Rozszerzenie do ZX Spectrum
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.05.25, 11:59:41 »
Do kupienia w każdym sex shopie ;) Do wyboru, do koloru, na baterie lub z akumulatorkiem :)

lkusak

  • *
  • Wiadomości: 29
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Odp: Rozszerzenie do ZX Spectrum
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.05.25, 16:09:18 »
To emulator a nie rozszerzenie :)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Rozszerzenie do ZX Spectrum
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.05.26, 13:40:53 »
Myślicie że wasze żony zrozumieją wasze fascynacje gdy to rozszerzenie będzie miało wibrator? ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

lkusak

  • *
  • Wiadomości: 29
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Odp: Rozszerzenie do ZX Spectrum
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.05.26, 14:36:09 »
Idziemy za ostro. Wróćmy może do kwestii technicznych.
:)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6672
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Rozszerzenie do ZX Spectrum
« Odpowiedź #5 dnia: 2014.08.28, 21:46:37 »
Moim kolejnym rozszerzeniem ZX-Spectrum było ATARI ST. Jakoś tak TOS Atari był z nazwy podobny do TOS-a FDD 3000. Poza tym, muzyczka grała podobna (oczywiście chodzi o ST a nie STe). Mam takie odczucie, że kolejny ZX 16-bitowy powinien być podobny do ATARI ST.

Zaś odbiegając od tematu, rozszerzeniem żony jest kochanka ;) Czasami można to nazwać "upgrade" ;)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Rozszerzenie do ZX Spectrum
« Odpowiedź #6 dnia: 2014.08.29, 02:08:42 »
A to ciekawe, bo ja też przez pewien czas rozważałem przesiadkę z CPC na ST, grafa mi się wydawała o tyle lepsza by mnie zadowolić a muzy słuchałem z kaset a nie z kompa więc choć wiedziałem że to jego słaba strona to wcale mi to nie przeszkadzało. Jednak nie trafiłem we właściwym momencie na tani egzemplarz z angielską klawiaturą. Za to A600 z drugiej ręki bardzo staniały no i poszedłem w tym kierunku.

Ale po latach myślę że mimo słabego dźwięku to jednak ST jest niedoceniony. Jego system jest bardziej poukładany i szybki, a Falcon nawet goły miażdży A1200 z turbo. No i towarzystwo jakieś takie bardziej na poziomie niż Amigowcy. Dobrze że moi starzy znajomi tu nie zaglądają bo jeszcze by się obrazili. :D
A gdyby w ZX+3 poprawiono grafę choć troszkę, ot choćby jak w Timexie to kto wie, może nie zostałbym Amstradowcem. Ale kto by wam wtedy w dziale CPC tyle smarował? ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Damianx

  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Miejsce pobytu:
    Pruszków
Odp: Rozszerzenie do ZX Spectrum
« Odpowiedź #7 dnia: 2014.08.29, 09:26:52 »
ZbyniuR osobiście posiadam mega ste i za bardzo nie widzę ani szybkości ani poukładania w tym systemie.
Choć kto wie może źle patrzę. 8)
Z drugiej strony może jako stary zxo-amigowiec jestem skrzywiony i nie potrafię się już przestawić.
Spectrum512k - Spectrum+128k - +2A - +3 Pear Ay - TC2048 S-VIDEO - Didaktik Gama80k\192k- A4000\060 - A1200\030 - A600\9tails - CD32 - A500 GVP Impact II - C64\SD2IEC\DualSID - Atari130XE\SIO2SD\Stereo - CA2001 - CPC6128\HXC - Atari Mega Ste UltraSatan.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Rozszerzenie do ZX Spectrum
« Odpowiedź #8 dnia: 2014.08.29, 09:52:42 »
Myślę że każdy Amigowiec który nie unikał literatury ma głowę nasiąkniętą propagandą lepszości Amigi. Ja dopiero po latach patrzę na YT co ST potrafią i przecieram oczy bo nikt mi o tym nie powiedział, a nawet przeciwnie powtarzano jak mantrę że tego i owego się tam nie da zrobić i koniec, a w Amie nawet wady hołubiono. Powiedzmy sobie wprost gołe OSy w obu są brzydkie i niewiele potrafią. Zresztą co było to było. Każdy niech sobie patrzy przez takie okulary jak mu pasują. Ja mam poczucie, że byłem ślepy a teraz przejrzałem. Co wcale nie znaczy że wadzi mi inne spojrzenie. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Damianx

  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Miejsce pobytu:
    Pruszków
Odp: Rozszerzenie do ZX Spectrum
« Odpowiedź #9 dnia: 2014.08.29, 11:27:32 »
Fanboyem nigdy nie byłem ,więc propaganda i indoktrynacja w mediach mnie nie ruszała.

Goły Workbench oczywiście biorę wersję 3.0 i A1200 jest dużo fajniejszy niż goły GEM MSTE i TOS 2.04 , nawet w trybie 16 mhz z blitterem chodzi to gorzej niż źle.

Okularów nie posiadam i dlatego mam każdy z tamtej epoki komputer oczywiście z tych popularnych,i w każdym widzę wady i zalety.

ps. miałem po zx krótki epizod z stfm ale zaraz potem nastąpiła przesiadka na a500 ,zgadnij co myślałem o atari po 5 minutach z amigą ?
Spectrum512k - Spectrum+128k - +2A - +3 Pear Ay - TC2048 S-VIDEO - Didaktik Gama80k\192k- A4000\060 - A1200\030 - A600\9tails - CD32 - A500 GVP Impact II - C64\SD2IEC\DualSID - Atari130XE\SIO2SD\Stereo - CA2001 - CPC6128\HXC - Atari Mega Ste UltraSatan.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6672
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Rozszerzenie do ZX Spectrum
« Odpowiedź #10 dnia: 2014.08.29, 15:33:41 »
Gdyby QL miał system podobny do systemu ST, to czy nie zdobył by popularności ?. Nie wspomnę o stacji dysków zamiast Microdrive.
Do dziś trwa spór o pierwszy system okienkowy. Czy to Apple było pierwsze, czy Atari ?. Wg. mnie, TOS w ST jest bardziej intuicyjny niż Amiga WB.
Zawsze były jaja z edycją startup-sequence i user-startup w Amidze. Że tak powiem system TOS w ST był wg. mnie bardziej "user friendly".
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Rozszerzenie do ZX Spectrum
« Odpowiedź #11 dnia: 2014.08.29, 17:12:34 »
Które okienka były pierwsze to był temat wałkowany kiedyś na PPA. Zajrzyj do Wiki w historie interfejsów graficznych to się bardzo zdziwisz. Myszkę komputerową opatentowano już w 1963 r.
   Pierwsze okienka zrobili w Xerox i wyprzedzili systemy które znamy o prawie 2 dekady. Tyle że w tamtych czasach nawet komputery ze zaledwie kilkoma KB RAMu i ROMu, były zbyt drogie by trafić pod strzechy a jednocześnie za słabe by chodziło na nich GUI, więc schowano pomysł do szafy. Wiki podaje że na Odrę już w 70ych latach mieli GUI.

   A w czasach "nowożytnych" nie w każdym przypadku podano miesiąc powstania lub ukazania się okienek ale w 1983 zaprezentowano Apple Lisa, rok później GEM firmy Digital Research na PC oraz pierwszy Apple Macintosh, który jako pierwszy komp z okienkami się nieźle sprzedawał.
   W 1985 Amiga Workbench i GEM od DRI (przechszczony na TOS) na Atari ST oraz Microsoft Windows v1.0. Ten ostatni to tylko nakładka na MS-DOSa bez multitaskingu, zresztą podobne produkty rok później pojawiły się już na niemal każdym popularnym 8bitowcu, z których najbardziej udany i popularny był GEOS na Commodore.
   W 1986 Amstrad jako pierwszy rozpoczął sprzedaż PC z okienkami - GEM firmy DRI, który chyba jako pierwszy przegrał w sądzie z Apple o plagiat okien i musiał ograniczyć ich użyteczność. A dwa lata później sprzedawali PC z Windows 2.0.
   A to potoczne powiedzonko że Workbench był pierwszy brało się z niewiedzy o innych okienkach oraz z porównania z Microsoftową Windą. Która dopiero od wersji 3.0 z 1991 roku zaczęła się dobrze sprzedawać.


@mariansss - No właśnie ja też od niedawna zacząłem myśleć że GEM w ST był łatwiejszy w użyciu niż Workbench. Choć by mu pokolorować ikonki i dać swobodę w ilości tasków to potrzebne są łatki. Czyli podobnie jak w Amie.

Współcześni fani QL-ów montują w nich karty graficzne, przetworniki DAC, turbo ze 030 oraz czytniki kart CF z których odpalają okienka, które wyglądają Amigowo dobrze. :)



@Damianx - nie znam dokładnie bebechów Mega STE ale to nie jest komputer z tej samej półki cenowej ani z tego samego roku co A1200. Jego odpowiednikiem jest raczej A2000.
Niech mnie ktoś poprawi jeśli coś pokręcę ale procek 68k ma magistralę 16bitową, a 020 32bitową. Dlatego już goła A1200 jest 2 razy szybsza od A500, a z fastem nawet 4 razy szybsza. Tymczasem podkręcenie samego procesora w A500 o 100% da rzeczywiste przyspieszenie pracy komputera zależnie od zastosowanej pamięci zaledwie od 5% do 30%. Nie wiem czy w tym MEGA zastosowano jakiś lepszy sposób by rzeczywiście przyśpieszało kompa o 100% przy przełączeniu na 16MHz. Otworzenie każdego okienka w GEM jest poprzedzone takim mignięciem rameczki które ma niby dawać ładny efekt powiększania się okienka z ikonki do pełnego wymiaru okna. Co można wyłączyć łatką by przyspieszyć ich pojawianie się, co działa nawet na 68k. A w Amidze dopiero jak masz przynajmniej 030 to możesz używać łatki przyspieszającej wyświetlanie okien.

O gołym Workbenchu myślałem różne rzeczy ale nigdy tego że jest ładny. A wszystko co ładniejsze go spowalniało. (miałem A1200 przez 6lat). Ale o gusty nie ma się co spierać. Obiektywnie to można tylko numerki porównać. ;)

A co myślałeś o Atari po kontakcie z Amigą? - Zgaduję: że Atari pierdzi? :D
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6672
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Rozszerzenie do ZX Spectrum
« Odpowiedź #12 dnia: 2014.08.29, 17:49:49 »
Po takich "modach" QL "wychodzi z obudowy" i staje obok.
Moja A1200 już dawno "wyszła" z oryginalnej obudowy i stanęła w obudowie Infinitiv.
Ale Atari ST jeszcze zachowało starą obudowę, choć znajduje się pod nią 4 Mb RAM, TOS 2.06 i stacja 1,44.

No cóż, czas goni do przodu, postęp technologiczny też, więc nie ma się co dziwić.

Problem jest jeden, te wszystkie "mody" mają apetyt na prąd a przy tym grzeją się (np karty turbo do A1200).
Jak wiadomo, projektanci (przeważnie) przewidzieli pewien zapas mocy dla danego komputera, ale przy dokładaniu coraz nowszych interface-ów ten zapas się drastycznie kurczy.

Przykładem była A1200 z kartą turbo Apollo 1240, gdzie w drastycznych przypadkach polecano dolutowanie dodatkowych kabelków zasilających na złącze zasilające kartę.

Zaś moja A600 z turbo Apollo 030 osiąga nieprzyzwoicie wysokie temperatury :(

Ale i tak wracam do ZX-a, no cóż, z sentymentem nie wygram ...
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Rozszerzenie do ZX Spectrum
« Odpowiedź #13 dnia: 2014.08.29, 23:28:01 »
Nigdy nie rozumiałem tego pędu do wielkich pudeł. Zastanawiałem się gdzie ty widziałeś takiego QL-a co wyszedł z obudowy? I faktycznie tu na dole jest wzmianka o czymś takim, także o tym że nie była lubiana przez fanów. Dziś już się tylu prądożerców nie podłącza, a 3.5" i CF się mieści w środek zamiast microdrive-ów.
http://old.quanta.org.uk/theql/ql-systems/aurorapandora/index.html
A prócz znanych klonów ICL i Merlin zwanych OnePerDesk i popularnych w Angielskich i Australijskich urzędach pocztowych, były też klony Thor o czym nie słyszałem: http://www.rwapadventures.com/ql_wiki/index.php?title=CST%20Thor  w tym także model ze 020.
 A nawet klony ze 040 i 060 z kartą SVGA na pokładzie, a rozmiary płyty ponad 8x6 cali świadczą, że nie pasowały do zwykłej obudowy. :)


Widziałem też fotki otwartych i włączonych ST z VGA i CF i Turbo w standardowej obudowie. Te późniejsze VGA były wielkości dwóch pudełek od zapałek. Sam w moim PC miałem taką malutką GForce2, oczywiście bez wiatraków. Wersje ST-ków z osobnymi klawiaturami były malutkie, nie miały tyle miejsca co Amigi. Nie było do nich wielkich płyt Zorro, więc musiały mieć małe rozszerzenia, a zatem i powodów do przesiadek w pudło od PC nie było. We Falkonie już na gołych chodziły MP3, a jak to było mało to zmieniałeś kwarce na szybsze, przyczepiałeś wiatraczki i już miałeś parę razy szybsze. Więc i nie było takiego pędu na grzejące się i żrące prąd 040-ki.


Czy mi się wydaje czy google ostatnio zgłupiało i stało się mniej domyślne niż niegdyś? Cokolwiek mu wpiszę to wyświetla jakieś bzdury nie na temat. :(
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6672
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Rozszerzenie do ZX Spectrum
« Odpowiedź #14 dnia: 2014.08.30, 06:48:35 »
Miałem na myśli to, że kiedyś, jeszcze w XX w. technologia nie pozwalała na miniaturyzowanie takich kart rozszerzeń. Zaś kiedy pozwalała, była droga.
Dziś zaś, stada TTL-i można zastąpić jednym, programowalnym układem. Więc  nie ma się co dziwić, że dzisiejsze interface i podobne temu konstrukcje
stają się coraz mniejsze i zwarte w budowie, a co za tym idzie, mniej "prądożerne".

Google, to przede wszystkim pięknie wyszukuje strony typu "gołe baby" itp. No cóż, na tym najłatwiej zarobić.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma