Autor Wątek: PC: głos -> instrument  (Przeczytany 26871 razy)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: PC: głos -> instrument
« Odpowiedź #15 dnia: 2018.12.05, 20:03:29 »
Za czasów XP nie znalazłem nic lepszego jak ten programik, który poleciłem - nie wiem być może słabo szukałem. To o czym napisałeś w ostatnim poście - racja żeby program nie umiał połączyć dwóch plików boś coś tam mu nie pasuje.

Za 40-50$ już można kupić niezłe edytory z multum możliwości. Pozostaje pytanie - który z nich obsługuje konwersję audio do edytowalnego zapisu, czyli dalej jesteśmy na początku tematu  ;)
Odnośnie rozpoznawania nut z dźwięków to wcale nie jest taka prosta i oczywista sprawa jak mogłoby się wydawać i tu nie chodzi o brak opcji edycji czy zapisu w jakimś formacie tylko o zaawansowane algorytmy rozpoznawania. Wątpię aby istniał taki program, który w 100% rozpozna wszystkie nuty z dowolnego pliku WAV - to jest niemożliwe po prostu. Takie programy potrafią tylko rozpoznać - i to nie w 100% dźwięki monofoniczne, jedną partię np. solową nagraną na jakimś pojedynczym instrumencie. Na pewno nie rozpozna Ci wielościeżkowego nagrania gdzie w jednym momencie może brzmieć kilka instrumentów na raz np. stopa perkusji, gitara basowa oraz jeszcze coś.

P.S. MIDI można przekierować z jednego programu do drugiego. Potrzeba do tego wirtualnego sterownika portu MIDI. Za czasów Win9x popularny był Hubi's LoopBack device a za czasów WinXP - MIDI Yoke lub LoopBe1. Ustawiasz sobie wtedy w jednym programie MIDI Out na wirtualny port nr1 a w drugim programie ustawiasz ten sam port jako MIDI In a MIDI Out wysyłasz np. na keyboard podłączony do karty muzycznej za pomocą MIDI. Sam z tego korzystałem często jak nagrywałem pliki MIDI :-)
« Ostatnia zmiana: 2018.12.05, 20:51:08 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: PC: głos -> instrument
« Odpowiedź #16 dnia: 2018.12.05, 20:53:40 »
Oczywiście tylko jeden "kanał" muzyki. Później kolejno nakłada się instrumenty. Dlatego testowałem na nagraniach głosu i muzyce z beepera. Tyle, że oba instrumenty zawierają składowe fale. Tutaj zadaniem algorytmu jest wyłapać najmocniejszy sygnał i dostroić go do nuty. Pitch to note / to wheel też jest użyteczny. 
Możliwe też, że nagrania głosu są za ciche, spróbuję je najpierw na spokojnie obrobić, usunąć szumy i trzaski, znormalizować głośność i wtedy spróbować.
AY Music, ULA plus.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: PC: głos -> instrument
« Odpowiedź #17 dnia: 2018.12.05, 21:06:06 »
Możliwe też, że nagrania głosu są za ciche, spróbuję je najpierw na spokojnie obrobić, usunąć szumy i trzaski, znormalizować głośność i wtedy spróbować.
Dokładnie - tędy droga i wtedy powinno coś z tego wyjść  ;)

Mi granie na klawiszach (keyboard) nie sprawia trudności ale właśnie popróbowałem przez mikrofon coś tam nucić i okazuje się to trudne - chodzi o nucenie za pomocą la, la, la czy ymh, ymh, ymh a to nie to samo co śpiewać słowa piosenki.

Ale na pewno musi być odpowiednia głośność no i przede wszystkim dobry mikrofon i cisza w pomieszczeniu w czasie nagrywania. Kiedyś kupiłem na allegro kartę muzyczną PCI SB128 i już myślałem iż kupiłem bubel (uszkodzoną) bo w nagraniach było słychać szumy a okazało się iż to wina marnej jakości mikrofonu za pomocą jakiego nagrywałem dźwięki - taki wbudowany w słuchawki za 30zł. Dopiero jak kupiłem porządny mikrofon - SHURE C606N i podłączyłem do tego samego wejścia tej samej karty zrozumiałem co to znaczy dobry mikrofon  :)
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники