Autor Wątek: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.  (Przeczytany 28597 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #15 dnia: 2017.03.18, 15:36:06 »
W CPC wystarczy zamienić piny o nazwach Drive Select B i Drive Select A. Tak się właśnie robi przełącznik stacji ABBA. Między nimi jest żyłka masy, więc razem tylko 3 żyłki z których masa nawet po takim przekręceniu nadal trafia w to samo miejsce. Ale typowe gotowe kable do PC mają odwrócone aż 7 żyłek bo także sygnały Motor On dla A i B, oraz masy między nimi oraz na brzegach w tych w sumie 7 żyłkach. A że masy i tak są w obu urządzeniach ze sobą połączone, podobnie jak oba sygnały Motor On w CPC, więc taki kabelek z PC w CPC też działa. A które to piny widać na obrazkach:
https://www.google.co.uk/search?q=fdd+pinout+twist&tbm=isch   :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #16 dnia: 2017.03.20, 15:27:08 »
Dzięki za rady ZbyniuR...ALE po licznych próbach zarzuciłem te z 3"  stacją, bo praktycznie nie mam do niej dyskietek i stwierdziłem że łatwiej będzie podłaczyć 3,5 " na external (bo mam zapas dyskietek i ogólnie to sprawdzone rozwiązanie). Wykonałem kabel 4 razy wg schematu: http://www.ulrich-cordes.de/cpc/image/cpcdisk1.gif
mój układ pozbawiony jest przełącznika typu ABBA ma tylko zworkę (nie krótką) między 33 i 34 pinem za wtyczką 34 piny
i NIC są duże kłopoty żeby współdziałał układ HXC Gotek na |A i 3,5" stacja na |B. Korzystałem ze wszelkich mozliwych programów: od disckita3, poprzez Discology , kończąc na Multi Mark -> za cholerę nie chce na |B formatować dyskietek, co więcej widzi ją z błędami z przerwami w pracy, najczęściej zawiesza się przy formatowaniu 00 ścieżek sformatowanych i zwiecha...
Używam napędu Panasonic JU-257 i dyskietek (chyba za dużych)MF2DD...
Podpowiedzcie proszę (zwłaszcza te osoby którym napęd 3,5" na |B działa) co robię źle.
Zastanawiam się czy nie kupić nowej stacji , ale ta którą posiadam jest wypróbowana i działająca na PC 100%.
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #17 dnia: 2017.03.20, 15:47:47 »
Stacja podlaczona  na kablu bez przeplotu a ustawiona jako b? A Gotek jako A?
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #18 dnia: 2017.03.20, 16:09:34 »
Dokładnie taki mam w tej chwili układ, przy czym stacja to dokładnie Panasonic - JU257A604P.
Zdaje się że zworki powinny być w układzie DSO, czy tak ???
Próbowałem formatować też przed chwilą ParaDOSem, bez rezultatu , zgłasza mimo odbezpieczenia dyskietki, że dyskietka jest zabezpieczona przed zapisem (przy odłączonym HXC od zasilania)...
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #19 dnia: 2017.03.20, 16:21:02 »
NO to jak masz Paradosa to prosciej. Odepnij Goteka wogole i z tasmy tez. Ustaw flopa jako DS1 i wtedy sprobuj formatowac dysk B: pod paradosem. We flopie 34 pin do masy,  kabel wyglada ok, sprobuj i daj znac.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #20 dnia: 2017.03.20, 16:37:35 »
Wg Twoich wskazań, Parados 1.1 daje format w różnych systemach formatowania mam błędy najczęsciej zawiesza się na 1 ścieżce, przy przełaczeniu na DS0 w ogóle zielona dioda się nie pali (i tak chyba powinno być a dopiero powinno palić przy odczycie-zapisie)ale na DSO formatuje tylko przy każdej ścieżce wywala Error a dioda ani mrugnie. Dyskietki MF 2 DD.
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #21 dnia: 2017.03.20, 16:41:47 »
Coś ruszyło, kiedy w Pardosie wyłączyłem weryfikację ścieżek zaczął normalnie formatować, przy czym przełącznik na DS0
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #22 dnia: 2017.03.20, 16:44:22 »
Ale chyba stacja nie powinna być przezworkowana. Ja na takim kablu podłączam nie ruszaną (nie przerabianą)
stację Sony MPF 920 od PC-ta (czyli na stałe DS1)  i oczywiście dyskietek DD lub HD z zaklejonym okienkiem.
Wszystko hula jak trzeba.
Zresztą temat o tym kabelku i podłączaniu do +3 jest tutaj:
http://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=732
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #23 dnia: 2017.03.20, 16:48:55 »
A powiedz czy korzystasz dodatkowo z HXC na |A bo nie wiem czy mi ten uklad ruszy ?!?
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #24 dnia: 2017.03.20, 17:39:54 »
Nie, na A: mam wbudowaną stację 3"

Ale....  aaaa przypomniałem sobie....  po zamianie  B -> A i  A ->B chyba jest jakiś
problem z zapisem na stacji 3.5" podłączonej wtedy jako A:    o ile dobrze pamiętam obie stacje
usiłują wtedy działać jako zapisujące.. tzn zgrzyta zarówno stacja wbudowana (która jest wtedy stacją B)
i kręci się dyskietka w stacji A..
Natomiast kiedy nie ma tej zamiany czyli wewnętrzna jest A zas zewnętrzna jest B wtedy kopiowanie na B
lub formatowanie w B nie stanowi problemu,
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #25 dnia: 2017.03.20, 17:57:25 »
Zatem ja mam problem, wymieniałem już taśmy i łączówki, jak mówię budowałem to złącze 4 razy i teraz widzę że mimo zmiany na DS0 on na ekranie pokazuje ze formatuje, rzeczywiście dyskietka nawet nie traci plików na niej zapisanych, co więcej przy próbie kopiowania w CPM z |A na |B poczynia jakies bzdury, najczęściej wywala się na formatowaniu dyskietek na systemowe (bo taki format mi potrzebny) przy DATA zresztą to samo.
Spróbuję jeszcze wymienić stację na nową, ale to potrwa kilka dni.
« Ostatnia zmiana: 2017.03.20, 18:15:51 wysłana przez micza »
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #26 dnia: 2017.03.20, 18:32:17 »
Kup sobie sony mpf 920  , na 100 % dziala z CPC , sprawdzilem ne raz ;) Do tego latwo ja dopasowac.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #27 dnia: 2017.03.20, 20:13:57 »
@Zaxon: no mam już tę stacyjkę sony mpf 920, piszesz o dopasowaniu, w jakim sensie ? coś trzeba przestawić ?
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #28 dnia: 2017.03.20, 20:24:54 »
O modyfikacjach napędów jest tutaj http://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=1507.0

@zaxon: link do Twojej modyfikacji SONY MPF-920 nie działa poprawiłem
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #29 dnia: 2017.03.20, 20:30:08 »
No sygnal RDY i numer napedu. A te stacje sa sympatyczne do przerabiania i dosyc niezawodne. Kiedys, jak robilem jeszcze interfejsy dyskow do CPC 464 to je kupowalem i przerabialem w sporych ilosciach.

Pear, moze przenioslem, jest tutaj: http://www.eightbitclone.com/floppymod.html
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993