ZX Spectrum > WSPÓŁCZESNE KLONY

Rosyjskie klony Spectrum

<< < (8/8)

matofesi:
Wiem, że na 100% pierwsze AYgreki były taktowane inaczej niż w 128 - grały chyba ciut niżej. Biorąc pod uwagę, że AY w 128 jest taktowane mniej więcej połową zegara procesora to w 48 pewnie było podobnie czyli zamiast ~1.77 wyszło by ~1.75.

Tewenin:

--- Cytat: matofesi w 2011.11.29, 11:37:20 ---Wiem, że na 100% pierwsze AYgreki były taktowane inaczej niż w 128 - grały chyba ciut niżej. Biorąc pod uwagę, że AY w 128 jest taktowane mniej więcej połową zegara procesora to w 48 pewnie było podobnie czyli zamiast ~1.77 wyszło by ~1.75.

--- Koniec cytatu ---

Układy AY przłączane jako zewnętrzne moduły były taktowane z odrębnego oscylatora. Głównie przez podział częstotliwości odpowiadających typowym rezonatorom kwarcowym (do systemu PAL) typu 3.5795MHz mod 2, 17.7345MHz mod 10 (czyli tak jak w 128K) itp. (czasami stosowane były również obwody RC).

PS Sygnał zegarowy 3.5MHz (dla Z80) w ZX48k jest kluczowany, z wiadomych względów, przez ULA, ZTCP 128K ma osobne wyjście do taktowania AY.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM:

--- Cytat: Abrimaal w 2011.11.24, 00:01:18 ---Chyba tylko zdeklarowany xenophobe i mono-zx-teista nie pochyli czoła słysząc SID'a w akcji.

--- Koniec cytatu ---

No chyba, że na kultowym C16/C116/C+4, właśnie zamierzam sobie sprawić SIDa dla tych maszyn. :) Haaaaaaaaaaaaaaaa.

Gelip:

--- Cytat: Pyza^Illusion w 2011.11.25, 16:28:47 ---Wychodzę z założenia, że tworzenie komputerów o większych możliwościach niż pewne założone wcześniej przez twórców cechy (rozdzielczość, kolory, szybszy procek itp.) jest mało sensowne. To już ze Spectrum ma niewiele wspólnego.

--- Koniec cytatu ---
Całkowicie się z tobą zgadzam i też tak uważam :-). Dlatego w tym temacie napisałem, że "Bajt" jest jednym z lepszych klonów ZX Spectrum.

CPU 3.5MHz,  48k RAM, 16k ROM, 15 kolorów, przycisk RESET, port Kempston Joystick, wyjście RGB, MIC, EAR, złącze krawędziowe (nietypowe ale sygnały są zgodne), ekran 256x192, ROM "Bajta" po podmianie w emulatorze ZX Spectrum np. Spectaculator działa bez problemu.

ZX Spectrum nie posiadał portu joysticka ani wyjścia RGB i aby to osiągnąć trzeba było podłączać oddzielne interfejsy do złącza krawędziowego. "Bajt" ma te wyjścia zintegrowane :-)

Po za tym ktoś na forum wspominał iż rosyjskie chipy są lepsze (nie do zdarcia) niż zastosowane w ZX Spectrum np. ULA. Grafika i BEEP jest zgodna z ZX Spectrum więc wszelkie dema stworzone na ZX Spectrum działają poprawnie na "Bajcie". Wrzucałem jakiś czas temu wideo z działania "Bajta" i ktoś po obejrzeniu tego zachwycał się iż na ekranie są równiutkie ramki BORDER.

P.S. Muszę nagrać kilka wideo i wrzucić na forum bo jakoś chyba mało kto zna ten klon ZX Spectrum ;-)

Gelip:

--- Cytat: Gelip w 2013.10.20, 10:06:48 ---P.S. Muszę nagrać kilka wideo i wrzucić na forum bo jakoś chyba mało kto zna ten klon ZX Spectrum ;-)

--- Koniec cytatu ---
Jakby ktoś chciał poznać bliżej komputer 'Bajt' to napisałem artykuł w dziale Hardware
Komputer Bajt

Miłej lektury  ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej