Komputery z Z80 > Elwro

Elwro 800 Junior, problem z kolorami

(1/5) > >>

raster:
W sieci nie ma jako takiego forum o juniorze, więc próbuję tutaj, może ktoś będzie wiedział.

Może najpierw filmik, średniej jakości, ale wiadomo o co chodzi https://www.youtube.com/watch?v=MkdUg68Exl8

A teraz o co chodzi: dzisiaj mój junior złapał dziwną chorobę: po wydaniu komendy BORDER na ramkę poprawnie  jest wrzucany tylko nieparzysty kolor (1, 3, 5, 7), a z resztą jest tak, że np. BORDER 0 da na ramkę kolor 1, a tam, gdzie się wyświetlają wprowadzane polecenia (tam, gdzie się wprowadza dane dla INPUT czy po prostu wprowadza program) kolor jest OK. Problem pojawił się nagle, odwróciłem się na chwilę w kierunku laptopa, patrzę z powrotem na obraz z juniora a tu jakos dziwnie poprzestawiane kolory...
Nie rozumiem o co może tu chodzić, może problem z generatorem obrazu? Czekam na jakieś odpowiedzi :)
Pozdrawiam.

trojacek:
Jeśli problem dotyczy tylko borderu, a ink i paper działają prawidłowo - to zacząłbym od wymiany układu LS373, który obsługuje zapis do portu #FE. Na schemacie ze strony Yarka jest on oznaczony jako BC5 (choć może to niewyraźne B05):

http://8bit.yarek.pl/computer/zx.junior/cpu800j2.gif

Ale może to tylko zimne luty, sprawdzić by należało nóżkę nr 2 wspomnianego układu, a także nóżki 5 i 6 układu D16 (LS153). Wszystkie te3 nóżki powinny być ze sobą zwarte, może gdzieś jest korozja ścieżki.

raster:
Po kilku godzinach sprawdzania, okazało się, że uwalony jest ten LS373 (u mnie K555IR22), jak do mnie przyjdą części, to go wymienię. Dodam, że w moim juniorze nie było dźwięku właśnie przez ten układ, wczoraj wyszło, że zamiast na nóżce 11, dźwięk pojawia się na 12 :).

trojacek:

--- Cytat: raster w 2014.10.14, 17:18:18 ---Po kilku godzinach sprawdzania, okazało się, że uwalony jest ten LS373 (u mnie K555IR22)

--- Koniec cytatu ---

Nie ma za co :P

ikci:

--- Cytat: trojacek w 2014.10.14, 17:26:08 ---Nie ma za co :P

--- Koniec cytatu ---
A czy ktoś za coś dziękował ?  ;-)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej