Komputery z Z80 > Elwro

Odczyt dyskietki nagranej Elwro 800 Junior

(1/3) > >>

flypeter:
Witam,
mam dyskietkę 5,25" z pracą dyplomową z technikum z 1990 r.... :) wykonaną na komputerze Elwro 800 Junior. Wielkość o ile dobrze pamiętam 720kB lub 800kB. Próbowałem przez weekend odczytać ją na stacji PC (różny soft). Niestety uszkodzone są początkowe sektory. W obrazie widać katalog plików, zawartość plików (teksty). Soft do odczytu dyskietek CPM nawet wyświetlił fragment katalogu. Zrzut obrazu niestety pokazuje nieprawidłową liczbę cylindrów i sektorów, nie mogę takiego obrazu podmontować.
Czy jest sens próbować na fizycznym sprzęcie Junior+stacja? Czy niestety zawartość dyskietki jest nie do uratowania?

Tygrys:
Jeżeli nośnik jest uszkodzony do ciężko jest coś z tym zrobić. Jest szansa, że możesz odzywać fragmenty danych, ale niestety nie całość.

Gryzor:
Przegraj najpierw co mozesz, potem mozesz walczyc dalej. Rozne stacje roznie czytaja, wiec zawsze jest szansa, ze ktoras odczyta wiecej - najlepiej na systemie, w ktorym byla nagrana (wazna jest kwestia kontrolera).
Jak jestes odwazny, to mozesz sprobowac wyczyscic dyskietke delikatnym plynem optycznym. Oczywiscie nie poprawi to juz zapisu.

flypeter:
Próbowałem odczytać na napędzie pecetowym 1.2Mb, tez właśnie kombinuję, że na oryginalnym napędzie od Elwro uda się coś więcej :)
Pytanie - jest ktoś może z kujawsko-pomorskiego kto ma Elwro 800 junior + stacja i zgodziłby się na próbe odczytu dyskietki?

MCbx:
Czy CopyQM działa w jakimkolwiek stopniu? Można popróbować napisać swój preset. Również komuś się podobno powiodło odczytywanie do obrazu programem CPCDiskXP, warto spróbować.
Najlepiej dążyć do zrobienia obrazu. Jak jest obraz, to można już z niego wyciągać skrawki danych.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej