ZX Spectrum > WSPÓŁCZESNE KLONY

Nowy Harlequin...

<< < (158/172) > >>

z80pio:
Zacząłbym próby od najmniej inwazyjnej metody, wykorzystując te goldpiny CON3 przy głośniczku. Zamiast zworki, między 1 i 2 podpiąć rezystor między 10 a 200 Ohm i zobaczyć jak z głośnością. Szukałbym największej wartości, przy której coś jeszcze słychać i wybrał potencjometr najbardziej zbliżony, myślę, że będzie to 100 albo 220 Ohm. Można też podpiąć między jedno z wyprowadzeń głośniczka a punktem na płytce, gdzie miało ono być wlutowane.

andy:
100 łomów właczałem kiedyś w szereg z głośnikiem podłączonym do radia w innym pokoju. Ładnie się regulowało.

tomi:
Don Superfo na grupie FB Superfo Harlequin 128 opublikował
listę zmian wprowadzanych w kolejnych wersjach Superfo Harlequin 128

"Here is the detail of each versions
Issue ONE: This is the first version, extend from Harlequin 48K so it has 48K timing.
Bug: - No 470 Ohm resistor at port 7FFD to prevent collision with Disable port signal.
Issue 1: 48K timing, add Kempston joystick port
Bug: - No 470 Ohm resistor at port 7FFD to prevent collision with Disable port signal.
- No IORQULA signal at edge connector
Issue 1B: 48K timing, add 470 Ohm resistor at port 7FFD
Bug: - No IORQULA signal at edge connector
Issue 2: 128K timing, add Kempston joystick port
Bug: - No 470 Ohm resistor at port 7FFD to prevent collision with Disable port signal.
- No IORQULA signal at edge connector
Issue 2B: 128K timing, add 470 Ohm resistor at port 7FFD
Bug: - No IORQULA signal at edge connector
Issue 2D: Support +3 ROM, add IORQULA signal at edge connector *
Issue 2E: Change master clock to be 14.318MHz
Bug: Not 100% 128K timing
Issue 2F: Use only one 74HC257 to generate RGB signal
Issue 2G: Use switch to select 48k-128K timing and PAL-NTSC mode, instead using jumper
Issue 3D: Add RS-232 port and CF-IDE port, support +3E ROM
Issue 3G: Support external +3 floppy disk
Issue 3H: Use MiniDIN 9 for RGB output
Issue 4A: Support ALLRAM mode"

* Dla wersji Issue 2D dla uzyskania 100% kompatybilności z ZX Spectrum 128+ dodatkowo zastosowałem:
1) CPU w wersji NMOS
2) poprawkę zaproponowaną przez Superfo - Sygnał CPU M1 należy podać na pin 6 U4 zamiast VCC
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=271.msg98010#msg98010

Mariuszczs:
Dziś polutowałem harlequina 48 . Wystartował od razu test kompa z powodzeniem ale niestety jest zła jakość obrazu. Gdzie i jak szukać przyczyny ?

Mariuszczs:
Główny ekran basica ma w pionie dwa rzędy w pionie krótkich poziomych kresek. ( słabe zdjęcie ale widać )

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej