ZX Spectrum > HARDWARE

TIMEX FDD 3000

(1/2) > >>

rafid:
Witam. Od paru dni mam na stanie FDD-3000 plus parę dyskietek z grami. Wszystko było dobrze do czasu kiedy zacząłem wgrywać programy dedykowane FDD z archiwum polskich programów na "speccy.pl". Po wgraniu chyba So-So Copy a może innego programu i próbie sformatowania dyskietki głowica napędu bardzo głośno zarzęziła. Od tego momentu napęd ma bardzo duże problemy z odczytaniem dyskietek. Często wywala różne komunikaty o braku dysku, niesformatowanej dyskietce itp. Głowica w napędzie zachowuje się tak jakby nie mogła zainicjować dyskietki. Czasami jak załapie to czyta bez żadnych problemów i wgrywa wszystko z dyskietki. FDD-3000 wyposażona w płytę główną wielkości 2/3 obudowy z jednym napędem dyskietek. Może któryś z programów ze strony speccy.pl służył do formatowania dyskietek o większej gęstości zapisu i głowica wypadła poza ostatnią ścieżkę i się rozkalibrowała.

Programy do FDD ze strony archiwum polskich programów na zx spectrum - http://www.speccy.pl/archive/perip.php?per=FDD3000

Maryjan:
Mogą byś różne przyczyny takiego stanu zachowania stacji.
Trzeba by otworzyć do środka stacji i zobaczyć, jak zachowuje się głowica przy odczycie dyskietek.
Po latach nieużywania przydaje się też przeczyścić i nasmarować ten napęd.

Widocznie coś "stuknęło" o jeden raz za dużo.

rafid:
Czy kolega lub inni użytkownicy forum mają jakieś materiały dotyczące napędu 3' Hitachi hfd305sxa (napęd  bezpośredni bez paska). Wcześniej głowica bardzo ładnie przesuwała się po sankach. Teraz widać, że ma problem ze znalezieniem ścieżki zerowej. Czasami się to udaje i wtedy wszystko jest oki.

Maryjan:
Pod tym https://archive.org/details/HitachiHFD305S linkiem jest instrukcja serwisowa do tego napędu.

rafid:
Dzięki za instrukcje. Na pewno się przyda.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej