Autor Wątek: ZX Spectrum i WiFi  (Przeczytany 12140 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #15 dnia: 2022.04.07, 14:31:39 »
Odgrzeję kotleta,

Zastanawiam się czy coś podobnego nie jest też opcjonalną płytką do Sizifa512 ?
Czy ten ESP trzeba też zaprogramować jakimś wsadem, jeśli tak to jakim ?
Czy coś już więcej wiadomo o tym projekcie i czy pojawiło się jakieś nowe oprogramowanie do tego ?
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

smok.wawelski

  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #16 dnia: 2022.04.07, 23:16:53 »
To ja mam jeszcze pytanie: czy ta płytka jest konieczna (i wylutowywanie AY?). Czy da się po prostu podłączyć sondy pod nóżki AY i to rozwiązanie będzie działać - jak rozumiem - można ale wtedy wychodzi nam pająk?

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #17 dnia: 2022.04.08, 07:33:25 »
@damik
ESP nie trzeba programować.
(Mój) projekt adaptera został skończony. Działa należycie jak na moje potrzeby i to mi wystarczy. Zerowe nim zainteresowanie sprawiło, że już wiecej nim nie pisałem, ani też nie dopisywałem oprogramowania.

@smok.wawelski
płytka jest po to aby nie było drutologii na płycie. AY da sie podłączyć bezpośrednio, też będzie działać.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #18 dnia: 2022.04.08, 11:46:03 »
Ja też używam i działa.
Zresztą mam to od Ciebie.

Jest to ciekawa koncepcja podejścia do oprogramowania ZX Spectrum.
Choć myślę, że jak na razie przerosła możliwości ZX-a.

Gdyby uwzględniać to w projektowanych klonach, to może...
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #19 dnia: 2022.04.08, 13:21:54 »
Ja też przygotowuję się do odpalenia tego cacka.
Jeśli w przyszłości powstanie jakieś narzędzie do wgrywania oprogramowania z PC poprzez GUI to wydaje mi się że wtedy popularność oraz atrakcyjność tego urządzenia zdecydowanie wzrośnie.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #20 dnia: 2022.04.08, 13:54:36 »
Będę na dniach zamawiał płyty do JS128 rev 4. ;) To i moge zrobić rev.4.1 ;) i  dołożyć piny do podpięcia ESP  , żaden problem. Tylko co i gdzie ma iść  do AY 3-8910 ?
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #21 dnia: 2023.01.08, 20:43:01 »
Po wielu miesiącach powróciłem projektu. Płytki z poprawkami przeleżały się .. długo w szufladzie. Tu podziękowania dla Klaudiusza za pomoc w jej projektowaniu a Mariansowi za testy.

Teraz bez problemu można zamknąć obudowę od plusa. Samo wifi jak działało tak działa ;)

Będę sprawdzać też jak to 'leży' w +2, a może i +3. Przy okazji sprawdzę czy wzmacniacz AY działa prawidłowo a na wyjściu będzie czyste stereo.



Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #22 dnia: 2023.01.08, 21:56:20 »
Jak widać Tygrys - człowiek wielu talentów :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #23 dnia: 2023.01.09, 05:55:46 »
I co dalej, będzie to można kupić, pożyczyć, wymusić, ukraść? ;)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #24 dnia: 2023.01.10, 09:31:12 »
Jak będzie gotowe to zapewne kilka sztuk trafi do ludzi. Póki co jest zerowe zainteresowanie ;)

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 507
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #25 dnia: 2023.01.10, 09:41:13 »
Wszyscy czekają cierpliwie na finał :)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

pawelb

  • ***
  • Wiadomości: 176
  • Miejsce pobytu:
    Wawa
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #26 dnia: 2023.01.10, 10:26:07 »
Cały problem z zainteresowaniem to brak oprogramowania które by działało bez esxDOS.
Nie sądze by do zobaczenia strony www  w ten sam sposób co pokazuje np linuxowy "lynx" potrzeba środowiska esxDOS.
Bez esxDOS obecnie nie ruszysz przykładowych programów ( oprócz setspeed.tap, netman.tap i irc.tap).
Pod względem sprzętowym to bardzo prosta modyfikacja poprzez przyłączenie modułu ESP do AY-8910.
Tygrys zrobił bardzo zgrabną płytkę która pomaga w w/w procesie podłączenia. Jej uniwersalność pozwala zaistnieć nie tylko w świecie
retro ale też poza nim. Fakt, są podobne płytki  np tu: https://pl.aliexpress.com/item/32813048318.html tyle że nie takie zgrabne jak autora.

Jeżeli w obecnym stadium rozwoju płytki jest ona działająca to chętnie bym jedną zgarnął.

Pozdr.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #27 dnia: 2023.01.11, 04:47:09 »
Cały problem z zainteresowaniem to brak oprogramowania które by działało bez esxDOS.
Nie sądze by do zobaczenia strony www  w ten sam sposób co pokazuje np linuxowy "lynx" potrzeba środowiska esxDOS.

A moim zdaniem esxDOS jest tu kluczowy. Bez niego zabawa w internet kompletnie nie ma sensu, bo potrzebny jest szybki system plików z możliwością zapisu. Przy czym operuje się na plikach z reguły większych, niż pojemność RAM komputera (choćby typowy dzisiejszy dokument HTML, jakim wita nas jakaś witryna w sieci), no i tych plików też może być sporo.

Cytuj
Jeżeli w obecnym stadium rozwoju płytki jest ona działająca to chętnie bym jedną zgarnął.

Ja również :)

pawelb

  • ***
  • Wiadomości: 176
  • Miejsce pobytu:
    Wawa
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #28 dnia: 2023.01.11, 11:07:17 »
Przekonałeś mnie.
Wczoraj do mnie przyszła paczka z XC9572XL-7VQG64C  ( główny IC dla divMMC) kto by się podjął z Wawy wlutowanie tego czipa?
Jak dla mnie rozstaw nóżek jest za mały a ja mikroskopu nie posiadam :( .
Pozdrawiam.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: ZX Spectrum i WiFi
« Odpowiedź #29 dnia: 2023.01.15, 15:48:02 »
Miałem chwile czasu więc przetestowałem Wifi w ZX+3. Działa, oczywiście ;)

Przy okazji z Nihirashem (autorem kilku programów sieciowych na ZX) naprawiliśmy malutkich kilka błędów w jego softcie ;)